EURES, czyli praca za granicą

WUMed | Biuro Karier | EURESStudentko, Studencie!

Nie masz planów na wakacje? Lubisz wyzwania i chcesz poznawać świat? Interesują Cię inne kultury i społeczeństwa? Nie wiesz jak zmobilizować się do nauki obcego języka lub podszlifowania go? Chcesz podjąć pracę latem? Masz problem ze znalezieniem  zatrudnienia w kraju i rozważasz wyjazd? Jeśli przynajmniej na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, zapoznaj się z możliwościami, które oferuje Ci sieć EURES!

Co to jest i w czym może pomóc Ci EURES

EURES (European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia) to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy. Sieć wspiera mobilne zatrudnienie w krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Jej celem jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Sieć EURES świadczy usługi z zakresu unijnego pośrednictwa pracy oraz doradztwa z zakresu unijnej mobilności pracowników, w tym warunków życia i pracy w państwach członkowskich.

EURES pomaga zatem osobom poszukującym pracy oraz pracodawcom, którzy chcą zatrudniać pracowników z innych krajów członkowskich.

EURES to również Europejski Portal Mobilności Zawodowej, który umożliwia znalezienie informacji o ofertach pracy i możliwościach edukacji w Europie. Dostarcza użytecznych wiadomości i porad o europejskim rynku pracy. Do dyspozycji zainteresowanych jest baza ofert pracy.

Dla kogo skierowana jest oferta sieci EURES

Oferta EURES skierowana jest do osób, które są zainteresowane poszukiwaniem pracy za granicą, w państwach członkowskich UE i EFTA, chcących wyjechać z miejsca dotychczasowego zamieszkania, dla pracodawców, którzy chcą zatrudniać osoby z innych krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Jak korzystać z EURES

Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony internetowej eures.europa.eu i wybranie odpowiedniego kraju, (w tym przypadku Polski). Zostaniemy wówczas przekierowani na stronę, na której możemy zarejestrować się jako potencjalny pracownik (lub pracodawca).

Pracownik może nie tylko szukać interesujących go ofert pracy, lecz także aktywnie działać na swoim profilu. Po jego założeniu można umieścić na portalu swoje CV – strona pomaga w jego przygotowaniu w dowolnym języku krajów Unii Europejskiej. Tak przygotowany życiorys zawodowy pracownika jest dostępny dla pracodawców, jeśli więc posiadają oni ofertę odpowiednią dla kandydata, sami mogą się do niego odezwać. Dodatkowo można ustawić takie powiadomienia z portalu, które będą przychodziły na naszego maila.

Istotną  pomoc uzyskamy od doradców EURES, którzy współpracują nie tylko z osobami poszukującymi pracy, lecz także z pracodawcami. Są oni szczególnie pomocni w trakcie procesu rekrutacji – trafiają do nich aplikacje, które mogą sprawdzić i stwierdzić, czy są poprawne pod względem formalnym.

Usługi w ramach sieci EURES w Polsce świadczone są nieodpłatnie przez doradców EURES oraz asystentów z wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy a także Ochotniczych Hufców Pracy.

O czym warto pamiętać, planując pracę za granicą

Przed wyjazdem do pracy za granicę powinieneś(aś) zapoznać się z warunkami życia i pracy w państwie, w którym zamierzasz podjąć pracę. Warto również sprawdzić jak wygląda sytuacja na tamtejszym rynku pracy. Być może w danym państwie poszukiwane są osoby o Twoich kwalifikacjach i umiejętnościach. Masz wówczas duże szanse!

Być może będziesz musiał(a) podjąć dodatkową naukę lub wziąć udział w kursach czy szkoleniach, które umożliwią ci nabycie kwalifikacji poszukiwanych przez pracodawców w twoim wymarzonym kraju.

Gdzie szukać informacji o EURES

Wyczerpujące informacje dotyczące ofert pracy za granicą, zgłoszonych w ramach sieci Eures można uzyskać w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy.

Kontakt w sprawie obsługi ofert pracy EURES

Urząd Pracy m. st. Warszawy, ul. Młynarska 37A, 01-175 Warszawa

Więcej informacji na temat sieci EURES oraz zatrudniania obywateli państw UE i EOG możesz uzyskać także w Biurze Karier i na stronach internetowych:

Powodzenia!!!