Electroradiology
Elektroradiologia to profesja niezbędna w ochronie zdrowia. Bez elektroradiologów nie ma współczesnej medycyny. Studia na tym kierunku są wciąż niszowe. WUMed to jedyna niepubliczna uczelnia w woj. mazowieckim i jedna z nielicznych w Polsce prowadząca naukę na tym kierunku medycznym.
Dyplom elektroradiologa daje absolwentom pewną pracę.
Po studiach licencjackich medyk przygotowany jest m.in. do samodzielnego pełnienia roli zawodowej, przygotowania sprzętu i aparatury medycznej do planowanych badań diagnostycznych lub zabiegów terapeutycznych, planowania pracy na podstawie skierowań oraz oceny stanu pacjentów.
Studia II stopnia, magisterskie poszerzają kompetencje elektroradiologa m.in. o obsługę sieci informacyjnych zarządzających danymi w rentgenodiagnostyce, teleradiologii i radioterapii, możliwość realizacji zaawansowanych i samodzielnych świadczeń radiologicznych, gestię nadzoru merytorycznego nad technikami, licencjatami elektroradiologii.
Naszym celem jest wykształcenie kadry medycznej dla potrzeb szeroko pojętej diagnostyki obrazowej i elektromedycznej oraz radioterapii i medycyny nuklearnej. Podstawą kształcenia na kierunku elektroradiologia jest zdobycie wiedzy w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Itd.
»
»
Bachelor
Studia pierwszego stopnia na kierunku Elektroradiologia skierowane są do absolwentów szkół średnich oraz do absolwentów policealnych szkół medycznych (techników elektroradiologii), których interesuje praca samodzielna i w zespole na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym i terapeutycznym.
Kandydat na studia kierunku elektroradiologia powinien odznaczać się szczególną wrażliwością i otwartością na wartości ogólnoludzkie, szacunkiem i tolerancją dla odmienności ludzi, umiejętnością pracy w zespole oraz umiejętnością pracy w stresie.
Forma studiów: stacjonarne / niestacjonarne
Poziom studiów: pierwszego stopnia (licencjat)
Profil studiów: praktyczny
Liczba semestrów kształcenia : 6
Łączna liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów: 180
Łączna liczba godzin praktyk zawodowych: 980
Cele kształcenia na studiach pierwszego stopnia:
- umiejętności posługiwania się wiedzą ogólną z zakresu nauk medycznych i nauk medycznych (fizyka medyczna), nauk społecznych oraz wiedzą szczegółową z zakresu elektroradiologii,
- umiejętność wykonywania procedur diagnostycznych i terapeutycznych związanych z obsługą aparatury radiologicznej, radioterapeutycznej, systemów diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej z zapewnieniem ochrony radiologicznej oraz z obsługą aparatury elektromedycznej (elektrokardiograficznej, elektroencefalograficznej, elektromiograficznej),
- umiejętność posługiwania się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu nauk medycznych,
- umiejętność wykonywania zawodu ze szczególną starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej i uregulowaniami prawnymi,
- określone w programie kształcenia efekty uczenia się przygotowują absolwenta do zaspokojenia potrzeb społeczno-gospodarczych w zakresie wykonywania procedur diagnostycznych i terapeutycznych związanych z obsługą aparatury radiologicznej, radioterapeutycznej, medycyny nuklearnej oraz aparatury elektromedycznej (elektrokar elektroencefalograficznej, elektromiograficznej). Absolwent powinien posiadać predyspozycje psychofizyczne do pracy z ludźmi chorymi.
Kształcenie na studiach pierwszego stopnia kierunku elektroradiologia obejmuje dwie grupy przedmiotów:
I GRUPA
przedmioty teoretyczne z zakresu (przykładowo): anatomii, ekonomii, międzynarodowych problemów zdrowia, patomorfologii, psychologii, socjologii, prawa, demografii, biofizyki, biostatystyki.
II GRUPA
przedmioty treści kierunkowych z zakresu (przykładowo): aparatury medycznej, diagnostyki elektromedycznej, medycyny nuklearnej, propedeutyki medycyny, radiobiologii i i ochrony radiologicznej, radiodiagnostyki ogólnej i klinicznej, radioterapii, ultrasonografii.
Nauka w systemie stacjonarnym odbywa się od poniedziałku do czwartku – 15 tygodni w semestrze.
Nauka w systemie niestacjonarnym odbywa się w formie zjazdów w soboty i w niedziele – 15 zjazdów w semestrze.
W czasie studiów student zdobędzie wiedzę na temat metod diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie gamma, protonowe i neutronowe, a także pole magnetyczne i ultradźwięki, pozna i zastosuje odbiór i przekazywanie sygnałów bioelektrycznych przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki elektromedycznej.
Absolwent kierunku studiów – licencjat elektroradiologii – będzie świadczył usługi medyczne w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii.
Absolwent studiów pierwszego na kierunku Elektroradiologia jest przygotowany do:
- samodzielnego pełnienia roli zawodowej,
- potrafi korzystać z wiedzy z zakresu nauk medycznych, komunikować się z pacjentem,
- współpracować w zespole terapeutycznym,
- potrafi przygotowywać stanowisko pracy oraz sprzęt i aparaturę medyczną do planowanych badań diagnostycznych lub zabiegów terapeutycznych,
- planuje pracę na podstawie skierowań oraz oceny stanu pacjentów i uzyskuje informacje o pacjentach niezbędne do wykonania badań diagnostycznych lub zabiegów terapeutycznych,
- udziela pacjentom informacji o zasadach przeprowadzenia badań diagnostycznych lub zabiegów terapeutycznych,
- prowadzi dokumentację badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych,
- potrafi dobierać odpowiednie metody i techniki do wykonania badania rentgenowskiego oraz obrabiać chemicznie i fizycznie radiogramy i fluorogramy,
- potrafi wykonywać badania w pracowni tomografii komputerowej, badania izotopowe (scyntygraficzne), badania: densytometryczne kośćca, elektrokardiograficzne, spirometryczne, elektroencefalograficzne, audiometrię, radioterapię odpowiednią techniką,
- zna i prowadzi dokumentację badań diagnostycznych, zabiegów terapeutycznych i materiałów niezbędnych do badań i zabiegów,
- potrafi zabezpieczać pacjenta i otoczenie w razie awarii sprzętu i aparatury medycznej, udzielać pierwszej pomocy, przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW ORAZ UZYSKANIA TYTUŁU ZAWODOWEGO:
Warunkiem ukończenia studiów i przystąpienia do egzaminu dyplomowego jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich przedmiotów ujętych w planie studiów i zaliczenie wszystkich obowiązujących zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Studia kończą się egzaminem dyplomowym, który składa się dwóch części:
1. części praktycznej, polegającej na:
- prawidłowym wykonaniu wylosowanego badania radiograficznego,
- rozpoznawaniu technik badania oraz struktur anatomicznych i podstawowych patologii w badaniach rentgenowskich i obrazowych (z zakresu efektów uczenia się na poziomie elektroradiologa)
- części pisemnej testowej dotyczącej zagadnień z zakresu ochrony radiologicznej, aparatury elektromedycznej, testów kontroli jakości, systemu zapewnienia jakości, regulacji prawnych dotyczących promieniowania jonizującego oraz archiwizacji dokumentacji medycznej (systemy RIS, PACS, HIS, DICOM) oraz
2. części teoretycznej – obrona pracy dyplomowej w tym odpowiedzi na pytania teoretyczne z toku przebiegu studiów.
Zasady dopuszczenia do egzaminu dyplomowego, zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu dyplomowego określone są w Regulaminie dotyczącym organizacji i przebiegu egzaminu dyplomowego na kierunku Elektroradiologia studia pierwszego stopnia.
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta kierunku – Licencjat.
Electroradiology baccalaureate / Elektroradiologia licencjackie |
№ |
Name |
ECTS |
»
»
Masters
Studia magisterskie na kierunku ELEKTRORADIOLOGIA, w Warszawskiej Uczelni Medycznej są kontynuacją nauczania podczas studiów pierwszego stopnia.
Wysoce wykwalifikowana kadra wykładowców i praktyków zawodów medycznych zapewni dopełnienie wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki radiologicznej.
Kształcenie na kierunku elektroradiologia studia drugiego stopnia jest zorientowane na wyposażenie studentów w kompetencje zawodowe w zakresie elektroradiologii zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji oraz ze strategią dydaktyczno-naukową Uczelni WUMed.
Studia drugiego stopnia na kierunku ELEKTRORADIOLOGIA umożliwią pogłębienie wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnych technik obrazowania (np. spektroskopia MR, traktografia MR, tomografia komputerowa, PET/TK), w tym przygotują studenta do czynnego udziału w naukowych konferencjach studenckich w tym radiologicznych organizowanych przez Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne Elektroradiologia studia drugiego stopnia to jest kierunek o profilu praktycznym.
Celem utworzenia kierunku było wykształcenie nowej kadry dla potrzeb opieki zdrowotnej, a zwłaszcza szeroko pojętej diagnostyki obrazowej i elektromedycznej oraz radioterapii i medycyny nuklearnej. Dynamiczny rozwój tych dziedzin wymaga nie tylko kształcenia lekarzy specjalistów, ale także współpracujących z nimi osób – magistrów elektroradiologii - wykonujących poszczególne pogłębione procedury diagnostyczne i terapeutyczne, co stawia elektroradiolgię na równi pod względem ważności z innymi kierunkami w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Forma studiów: stacjonarne / niestacjonarne
Poziom studiów: drugiego stopnia (magister)
Profil studiów: praktyczny
Liczba semestrów kształcenia : 4
Łączna liczba punktów ECTS konieczna do ukończenia studiów: 120
Łączna liczba godzin praktyk zawodowych: 500
Studia drugiego stopnia z elektroradiologii skierowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku elektroradiologia, którzy zamierzają uzupełnić swoje wykształcenie wyższe oraz podnieść i rozwinąć posiadane kwalifikacje.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia będą mogli ubiegać się również kandydaci, którzy posiadają tytuł magistra, inżyniera lub równorzędny (jednolite studia magisterskie), którzy osiągnęli, co najmniej 70% efektów uczenia się uzyskiwanych przez absolwentów kierunku elektroradiologia na studiach pierwszego stopnia.
Kandydaci zobowiązani są do przedstawienia suplementu do dyplomu innego niż z kierunku ELektroradiologia studia pierwszego stopnia przed terminem podpisania umowy o naukę na studiach drugiego stopnia w celu potwierdzenia w/w wymagań.
Kształcenie na studiach drugiego stopnia obejmuje dwie grupy przedmiotów:
I GRUPA
przedmioty teoretyczne z zakresu: Ustawodawstwa zawodowe w elektroradiologii, techniki zabiegów medycznych, komunikowania interpersonalne, psychologii zdrowia, metodologia badań naukowych, informatyki medycznej, zarządzanie i marketing, psychologia nauczania, dydaktyka w elektroradiologii, anatomia radiologiczna.
II GRUPA
przedmioty treści kierunkowych z zakresu: diagnostyki elektromedycznej w chorobach wewnętrznych, diagnostyki elektromedycznej w pediatrii, czytania i analizy wyników badań obrazowych, neuroradiologii, radiologii zabiegowej, nowoczesnych technik diagnostycznych w radiologii, podstawy technik obrazowania, kardiologii z elementami kardiologii inwazyjnej, technik perfuzyjnych, elektroencefalografii, elektrokardiografii, epidemiologii nowotworów, onkologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, ochrony radiologicznej w radioterapii.
Nauka w systemie stacjonarnym odbywa się od poniedziałku do czwartku – 15 tygodni w semestrze.
Nauka w systemie niestacjonarnym odbywa się w formie zjazdów w soboty i w niedziele- 10 zjazdów w semestrze.
Studia kończą się egzaminem dyplomowym, który składa się z dwóch części:
1. części praktycznej, polegającej na: części pisemnej testowej dotyczącej zagadnień z programu kształcenia na studiach magisterskich, oraz
2. części teoretycznej – obrona pracy magisterskiej.
Zasady dopuszczenia do egzaminu dyplomowego, zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu dyplomowego określone są w Regulaminie dotyczącym organizacji i przebiegu egzaminu dyplomowego na kierunku elektroradiologia studia drugiego stopnia.
ABSOLWENT STUDIÓW MAGISTERSKICH KIERUNKU ELEKTRORADIOLOGIA
Dyplom magistra uzyskuje absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku elektroradiologia, który:
W zakresie wiedzy zna i rozumie:
- obsługę sieci informacyjnych zarządzających danymi w rentgenodiagnostyce, teleradiologii i radioterapii,
- standardy realizacji zaawansowanych i samodzielnych świadczeń radiologicznych,
- wytyczne terapeutyczne i standardy nadzoru merytorycznego nad technikami, licencjatami elektroradiologii w zakresie rentgenodiagnostyki, radioterapii, elektrofizjologii (EKG,EEG,EMG,EOG) ochrony radiologicznej, medycyny nuklearnej, neuroradiologii, radiologii zabiegowej,
- jest przygotowany do planowania i wykonywania badań w zakresie rentgenodiagnostyki, radioterapii, elektrofizjologii, ochrony radiologicznej, medycyny nuklearnej, neuroradiologii i radiologii zabiegowej,
- posiada kompetencje, aby sprawować nadzór merytoryczny nad technikami i licencjatami elektroradiologii,
- pełni rolę asystenta radiologa poprzez optymalizację procedur diagnostyki obrazowej,
- nadzoruje stan urządzeń używanych do diagnostyki obrazowej oraz konfiguruje specyfikacje techniczne sprzętu medycznego w postępowaniach przetargowych,
- ma pogłębioną wiedzę pozwalającą na rozpoznawanie struktur patologicznych na obrazach diagnostycznych,
- posiada pogłębioną wiedzę niezbędną do czytania, analizy i interpretacji wyników badań obrazowych,
- posiada pogłębioną wiedzę na temat uwarunkowań prawnych organizacji i dokumentacji Systemu Zarządzania Jakością w rentgenodiagnostyce, medycynie nuklearnej i rezonansu magnetycznego,
- posiada poszerzoną wiedzę w zakresie organizacji ochrony radiologicznej w Polsce, środków i zasad ochrony radiologicznej, limitów dawek oraz poziomów referencyjnych, jak i dozymetrii promieniowania. Zna i interpretuje przepisy prawa krajowego, Unii Europejskiej oraz standardy międzynarodowe z zakresu ochrony radiologicznej,
- zna zagadnienia związane z radioterapią nowotworów: rodzaje radioterapii, zasady jej planowania i podawania, mechanizm działania promieniowania jonizującego na tkanki oraz wczesne i późne powikłania popromienne. Podano zna także zasady kojarzenia radioterapii z chemioterapią, hormonoterapią i leczeniem chirurgicznym,
- potrafi zaplanować leczenie w radioterapii i brachyterapii,
- posiada pogłębioną wiedzę z zakresu podstaw onkologii i rozumie miejsce onkologii we współczesnej medycynie. Ma również wiedzę z zakresu genetycznych i molekularnych podstaw karcinogenezy,
- posiada pogłębioną wiedzę na temat uwarunkowań prawnych organizacji dokumentacji Systemu Zarządzania Jakością w radiologii zabiegowej, radioterapii.
W zakresie umiejętności jest gotów do:
- korzystania z różnych źródeł wiedzy celem doskonalenia umiejętności zawodowych
- nadzóru merytorycznego nad technikami, licencjatami elektroradiologii w zakresie rentgenodiagnostyki, radioterapii, elektrofizjologii (EKG,EEG,EMG,EOG) ochrony radiologicznej, medycyny nuklearnej, neuroradiologii, radiologii zabiegowej,
- uczestnictwa w procesie kształcenia techników i licencjatów w zakresie prowadzenia ćwiczeń i zajęć praktycznych,
- wykonania maski termoplastycznej i osłon indywidualnych stosowanych w radioterapii,
- wykonania algorytmu obliczenia dawki i optymalizacji leczenia w radioterapii,
- obsługi sieci informacyjnych zarządzających danymi w rentgenodiagnostyce, teleradiologii i radioterapii,
- czytania i analizowania wyników badań obrazowych,
- stosowania zasad ochrony radiologicznej,
- wykonywania podstawowych testów kontroli jakości w radiologii zabiegowej, tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym, medycynie nuklearnej i radioterapii,
- zastosowania przepisów prawnych dotyczących wykonywania zadań zawodowych,
W zakresie kompetencji społecznych jest gotów do:
- dokonywania krytycznej oceny działań własnych i działań współpracowników z poszanowaniem różnic światopoglądowych i kulturowych,
- formułowania opinii dotyczących różnych aspektów działalności zawodowej i zasięgania porad ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu,
- okazywania dbałości o prestiż związany z wykonywaniem zawodu i solidarność zawodową,
- rozwiązywania złożonych problemów etycznych związanych z wykonywaniem zawodu i wskazywania priorytetów w realizacji określonych zadań,
- ponoszenia odpowiedzialności za realizowane świadczenia zdrowotne.
Osiągnięcie efektów uczenia daje możliwość świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią oraz działania w roli uczestnika zespołu opieki zdrowotnej, krytycznego myślenia i badań naukowych.
Absolwent jest przygotowany do pracy w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, np. w szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, domach pomocy społecznej oraz placówkach świadczących opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku.
Absolwent ma ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Zasady dopuszczenia do egzaminu dyplomowego, zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu dyplomowego określone są w Regulaminie dotyczącym organizacji i przebiegu egzaminu dyplomowego na kierunku Elektroradiologia studia drugiego stopnia.
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta kierunku – Magister.
Electroradiology master / Elektroradiologia magisterskie |
№ |
Name |
ECTS |