ERASMUS +

Z dniem 1 stycznia 2014 roku wszedł w życie nowy program - Erasmus+, obejmujący między innymi prowadzone dotychczas osobno programy: „Uczenie się przez całe życie” (wraz z jego programami sektorowymi: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig), „Młodzież w działaniu” czy Tempus oraz wsparcie dla inicjatyw sportowych. Zamiast wielu programów istnieć będzie jeden, co spowoduje uproszczenie zasad i procedur składania wniosków oraz pozwoli uniknąć rozdrobnienia i powielania działań. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020.

Zasady funkcjonowania Erasmus+ ustaliła w czerwcu 2013 roku Komisja Europejska. Program został oficjalnie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Erasmus+ wprowadza wiele uproszczeń, aby dostęp do funduszy edukacyjnych był jeszcze łatwiejszy, a finansowanie przedsięwzięć beneficjentów jeszcze bardziej wydajne. Nowością w Programie Erasmus+ jest możliwość uzyskania poręczenia kredytowego dla studentów stacjonarnych studiów magisterskich, mające na celu sfinansowanie ich studiów w zagranicznej uczelni.

Stypendia Erasmus+ będą lepiej dostosowane do konkretnych potrzeb (takich jak na przykład koszty utrzymania za granicą) i zapewnią większą pomoc studentom z mniej uprzywilejowanych środowisk, osobom niepełnosprawnym lub pochodzącym z regionów najbardziej oddalonych. Stypendia UE będą mogły być uzupełnione stypendiami wyrównawczymi, finansowanymi z budżetów krajowych lub regionalnych.

Ponadto nowością jest umożliwienie studentom kilkakrotnych wyjazdów na studia zagraniczne i otrzymanie każdorazowo stypendium. Osoby, które skorzystały ze stypendium Erasmusa w ramach Programu LLP-Erasmus, będą mogły ponownie ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmus+. Obecnie obowiązujący program zezwalał tylko na jednokrotny wyjazd na studia i praktyki.

Program jest adresowany do ponad 4 milionów młodych ludzi, studentów i dorosłych oraz blisko 125 tysięcy instytucji i organizacji.

Erasmsu+ w ciągu tych 7 lat planuje się przeznaczyć 14,7 mld euro (co oznacza zwiększenie budżetu o 40%) na: kształcenie, szkolenia, sport, wolontariat i zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą. Erasmus+ wspiera rozwój edukacji cyfrowej, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, naukę języków obcych, strategiczne partnerstwa instytucji edukacyjnych i organizacji młodzieżowych w celu podniesienia ich innowacyjności czy propagowanie wiedzy i badań w zakresie integracji europejskiej. Program ten przyczyni się również do rozwijania potencjału szkolnictwa wyższego i sektora młodzieżowego na całym świecie. Posiada on nowe inicjatywy, które mają na celu wprowadzenie innowacji w dziedzinie pedagogiki na szczeblu krajowym. Ponadto przyczyni się do zapobiegania korupcji, dopingowi i przemocy w sporcie wspierając zarządzanie odpowiednich inicjatyw. Istotnym zagadnieniem dla nowego Programu jest także walka z bezrobociem wśród młodych ludzi.

Erasmus+ składa się z trzech Akcji:

  • Akcja 1: Mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych, adresowane głównie do: studentów, stażystów, wolontariuszy, nauczycieli, pracowników akademickich czy młodzieżowych);
  • Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk (partnerstwa strategiczne, w tym projekty sektora młodzieży, sojusze na rzecz wiedzy i umiejętności sektorowych, platformy informatyczne oraz projekty z udziałem krajów trzecich dotyczące szkolnictwa wyższego);
  • Akcja 3: Wsparcie w reformowaniu polityk (poprawa jakości kształcenia i szkolenia młodzieży, w tym badania, analizy, monitoring wdrażania reform).

Zachęcać się będzie również do rozwoju elastycznych metod nauki, takich jak nauczanie na odległość lub w niepełnym wymiarze czasu, przy sprawniejszym wykorzystaniu technologii informacyjnych.

Program funkcjonuje w następujących państwach:


PO WER

W celu podniesienia kompetencji zawodowych i kluczowych studentów niepełnosprawnych oraz studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, poprzez zrealizowanie części programu kształcenia w zagranicznej uczelni wprowadzono Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Działania w ramach projektu będą realizowane zgodnie z zasadami programu Erasmus+.
Projekt ten otrzymał dofinansowanie z funduszy UE.



Źródło: www.erasmusplus.org.pl

 

O Programie ERASMUS PLUS

Program Erasmus, którego nazwa nawiązuje do imienia Erazma z Rotterdamu, został powołany w roku 1987 z myślą o propagowaniu i ułatwianiu wymiany studentów między uczelniami krajów Wspólnoty Europejskiej. W latach 1995 - 2006 Erasmus wszedł w skład utworzonego wówczas programu wspólnotowego SOCRATES, wspierającego międzynarodową współpracę w sferze edukacji. W latach 2007-2013 Erasmus został częścią nowego programu edukacyjnego „Uczenie się przez całe życie”, a od roku 2014 działa pod nazwą ERASMUS+.

Jakie są cele programu Erasmus+?

Ogólnym celem programu Erasmus+ jest podnoszenie poziomu kształcenia i wzmacnianie jego europejskiego wymiaru w edukacji poprzez rozwijanie współpracy międzynarodowej między instytucjami z całej Europy. Zastąpił on kilka istniejących dotychczas programów UE obejmujących wszystkie sektory edukacji: „Uczenie się przez całe życie”: Erasmus (szkolnictwo wyższe), Leonardo da Vinci (kształcenie i szkolenie zawodowe), Comenius (edukacja szkolna), Grundtvig (edukacja osób dorosłych) oraz „Młodzież w działaniu”, a także międzynarodowe programy Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink i program współpracy z państwami uprzemysłowionymi. Po raz pierwszy Erasmus+ oferować będzie także unijne wsparcie na rzecz sportu, zwłaszcza masowego.

ERASMUS+ dla Uczelni

Uczelnie uczestniczące w Erasmus+ (Akcja 1 Mobilność) realizować mogą następujące działania:

  1. wymianę studentów (wyjazdy studentów na studia) – umożliwianie własnym studentom wyjazdów do partnerskich uczelni w krajach europejskich i przyjmowanie studentów z tych uczelni w celu zrealizowania przez nich uzgodnionego programu studiów trwającego od 2 miesięcy do 1 roku akademickiego;
  2. wyjazdy studentów na praktyki w zagranicznych firmach w krajach europejskich na okres od 2 do 12 miesięcy;
  3. wymianę nauczycieli akademickich– umożliwianie wykładowcom wyjazdów do partnerskich uczelni w krajach Europy i przyjmowanie wykładowców z tych uczelni w celu prowadzenia przez nich zajęć dydaktycznych;
  4. wymianę pracowników administracyjnych uczelni oraz innych pracowników w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji (Staff training mobility).

Powyższe działania mogą być realizowane przez szkołę wyższą w ramach umowy finansowej z Narodową Agencją Programu Erasmus. Warunkiem podpisania takiej umowy jest posiadanie przez uczelnię ważnej Karty ECHE oraz złożenie wniosku do NA na dany rok akademicki. Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników uzyskują dofinansowanie na działania związane z jej organizacją, np. na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, np. kursy języka polskiego, programy „integracyjne” itp.

Mobilność to projekty realizowane w ramach Akcji I programu ERASMUS+

KARTA ERASMUSA DLA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
dla Warszawskiej Uczelni Medycznej
im. Tadeusza Koźluka

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na stronie wumed.edu.pl, oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na Państwa urządzeniach. Pliki cookies możecie Państwo sprawdzić za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptujecie Państwo stosowanie plików cookies. Więcej informacji w zakładce OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.
rozmiar tekstu
kolory strony