Z dniem 1 stycznia 2014 roku wszedł w życie nowy program - Erasmus+, obejmujący między innymi prowadzone dotychczas osobno programy: „Uczenie się przez całe życie” (wraz z jego programami sektorowymi: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig), „Młodzież w działaniu” czy Tempus oraz wsparcie dla inicjatyw sportowych. Zamiast wielu programów istnieć będzie jeden, co spowoduje uproszczenie zasad i procedur składania wniosków oraz pozwoli uniknąć rozdrobnienia i powielania działań. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, czyli do roku 2020.
Zasady funkcjonowania Erasmus+ ustaliła w czerwcu 2013 roku Komisja Europejska. Program został oficjalnie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Erasmus+ wprowadza wiele uproszczeń, aby dostęp do funduszy edukacyjnych był jeszcze łatwiejszy, a finansowanie przedsięwzięć beneficjentów jeszcze bardziej wydajne. Nowością w Programie Erasmus+ jest możliwość uzyskania poręczenia kredytowego dla studentów stacjonarnych studiów magisterskich, mające na celu sfinansowanie ich studiów w zagranicznej uczelni.
Stypendia Erasmus+ będą lepiej dostosowane do konkretnych potrzeb (takich jak na przykład koszty utrzymania za granicą) i zapewnią większą pomoc studentom z mniej uprzywilejowanych środowisk, osobom niepełnosprawnym lub pochodzącym z regionów najbardziej oddalonych. Stypendia UE będą mogły być uzupełnione stypendiami wyrównawczymi, finansowanymi z budżetów krajowych lub regionalnych.
Ponadto nowością jest umożliwienie studentom kilkakrotnych wyjazdów na studia zagraniczne i otrzymanie każdorazowo stypendium. Osoby, które skorzystały ze stypendium Erasmusa w ramach Programu LLP-Erasmus, będą mogły ponownie ubiegać się o wyjazd w ramach Erasmus+. Obecnie obowiązujący program zezwalał tylko na jednokrotny wyjazd na studia i praktyki.
Program jest adresowany do ponad 4 milionów młodych ludzi, studentów i dorosłych oraz blisko 125 tysięcy instytucji i organizacji.
Erasmsu+ w ciągu tych 7 lat planuje się przeznaczyć 14,7 mld euro (co oznacza zwiększenie budżetu o 40%) na: kształcenie, szkolenia, sport, wolontariat i zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą. Erasmus+ wspiera rozwój edukacji cyfrowej, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, naukę języków obcych, strategiczne partnerstwa instytucji edukacyjnych i organizacji młodzieżowych w celu podniesienia ich innowacyjności czy propagowanie wiedzy i badań w zakresie integracji europejskiej. Program ten przyczyni się również do rozwijania potencjału szkolnictwa wyższego i sektora młodzieżowego na całym świecie. Posiada on nowe inicjatywy, które mają na celu wprowadzenie innowacji w dziedzinie pedagogiki na szczeblu krajowym. Ponadto przyczyni się do zapobiegania korupcji, dopingowi i przemocy w sporcie wspierając zarządzanie odpowiednich inicjatyw. Istotnym zagadnieniem dla nowego Programu jest także walka z bezrobociem wśród młodych ludzi.
Erasmus+ składa się z trzech Akcji:
Zachęcać się będzie również do rozwoju elastycznych metod nauki, takich jak nauczanie na odległość lub w niepełnym wymiarze czasu, przy sprawniejszym wykorzystaniu technologii informacyjnych.
Program funkcjonuje w następujących państwach:
PO WER
W celu podniesienia kompetencji zawodowych i kluczowych studentów niepełnosprawnych oraz studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, poprzez zrealizowanie części programu kształcenia w zagranicznej uczelni wprowadzono Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Działania w ramach projektu będą realizowane zgodnie z zasadami programu Erasmus+.
Projekt ten otrzymał dofinansowanie z funduszy UE.
Źródło: www.erasmusplus.org.pl
O Programie ERASMUS PLUS
Program Erasmus, którego nazwa nawiązuje do imienia Erazma z Rotterdamu, został powołany w roku 1987 z myślą o propagowaniu i ułatwianiu wymiany studentów między uczelniami krajów Wspólnoty Europejskiej. W latach 1995 - 2006 Erasmus wszedł w skład utworzonego wówczas programu wspólnotowego SOCRATES, wspierającego międzynarodową współpracę w sferze edukacji. W latach 2007-2013 Erasmus został częścią nowego programu edukacyjnego „Uczenie się przez całe życie”, a od roku 2014 działa pod nazwą ERASMUS+.
Jakie są cele programu Erasmus+?
Ogólnym celem programu Erasmus+ jest podnoszenie poziomu kształcenia i wzmacnianie jego europejskiego wymiaru w edukacji poprzez rozwijanie współpracy międzynarodowej między instytucjami z całej Europy. Zastąpił on kilka istniejących dotychczas programów UE obejmujących wszystkie sektory edukacji: „Uczenie się przez całe życie”: Erasmus (szkolnictwo wyższe), Leonardo da Vinci (kształcenie i szkolenie zawodowe), Comenius (edukacja szkolna), Grundtvig (edukacja osób dorosłych) oraz „Młodzież w działaniu”, a także międzynarodowe programy Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink i program współpracy z państwami uprzemysłowionymi. Po raz pierwszy Erasmus+ oferować będzie także unijne wsparcie na rzecz sportu, zwłaszcza masowego.
ERASMUS+ dla Uczelni
Uczelnie uczestniczące w Erasmus+ (Akcja 1 Mobilność) realizować mogą następujące działania:
Powyższe działania mogą być realizowane przez szkołę wyższą w ramach umowy finansowej z Narodową Agencją Programu Erasmus. Warunkiem podpisania takiej umowy jest posiadanie przez uczelnię ważnej Karty ECHE oraz złożenie wniosku do NA na dany rok akademicki. Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników uzyskują dofinansowanie na działania związane z jej organizacją, np. na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, np. kursy języka polskiego, programy „integracyjne” itp.
Mobilność to projekty realizowane w ramach Akcji I programu ERASMUS+
KARTA ERASMUSA DLA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
dla Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka