WUMed | Arechin od 2 kwietnia w aptekach
03 kwietnia 2020

Arechin do leczenia pacjentów z Covid-19 w formie darowizny dla polskich szpitali wskazanych przez resort zdrowia. w aptekach lek ma się pojawić od 2 kwietnia br., ale będzie dostępny tylko we wskazaniach zarejestrowanych przed epidemią koronawirusa.

13 marca br. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował o rozszerzeniu wskazań leku ARECHIN (Chloroquini phosphas) o leczenie wspomagające w zakażeniach SARS-CoV-2 w oparciu o dotychczas opublikowane dane kliniczne. Arechin zawiera chlorochinę stosowaną od 70 lat, głównie w leczeniu malarii i reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest produkowany w Polsce w zakładach farmaceutycznych Adamed Pharma. - Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, zdecydowaliśmy o przekazaniu leku w formie darowizny. Jesteśmy krajową firmą i polski pacjent jest dla nas najważniejszy. Adamed również nieodpłatnie zapewni transport i dostarczy lek do szpitali – mówi Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed.

Arechin wróci do aptek

Po rozszerzeniu wskazań Arechinu, lek zniknął z aptek. Był najczęściej wyszukiwanym produktem na portalu www.GdziePoLek monitorującym dostępność leków w 1,3 tys. aptek. Kolejna partia leku Arechinu ma trafić do aptek od 2 kwietnia br. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie ograniczenia w wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta, będzie objęty reglamentacją. Oznacza to, że na recepcie mogą znaleźć się tylko dwa opakowania leku na jednego pacjenta w okresie 30 dni. Chorzy będą mogli zakupić lek z odpłatnością refundacyjną 30% i tylko we wskazaniach objętych refundacją: zimnica (malaria), pełzakowica i ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL, porfiria skórna późna.

Towar reglamentowany

Pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybraną apteką - najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu- i zamówić lek (przy e-recepcie podając PESEL i PIN recepty, a przy recepcie papierowej PESEL i 6 ostatnich cyfr z numeru recepty). Farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni producenta, która dostarczy lek do apteki realizując konkretną receptę. Pacjent będzie mógł odebrać lek w aptece po uzyskaniu informacji telefonicznej od farmaceuty, o tym, że lek został dostarczony. Odpłatność pacjenta za jedno opakowanie leku we wskazaniach objętych refundacją pozostaje bez zmian i wynosi 5,80 zł. Adamed informuje, że taki system dystrybucji Arechinu został wypracowany, by zapewnić jego dostępność pacjentom, którzy go faktycznie potrzebują i by uniknąć nieuzasadnionego stosowania leku bez wskazań lekarskich oraz gromadzenia zapasów. Producent zapewnia, że jest to rozwiązanie czasowe. Lek jest produkowany jest na bieżąco i jego następne partie trafią na rynek do końca kwietnia 2020 r.

Szpital Czerniakowski Sp. z o. o.

Opiekuńczo-Lecznicze Sp. z o.o.