Negocjowanie wynagrodzenia jest ważnym elementem w życiu zawodowym każdego pracownika, w tym także absolwenta uczelni medycznej. Oto kilka porad, jak przygotować się do negocjacji, by osiągnąć satysfakcjonującą pensję.
Wiele osób niechętnie rozmawia o pieniądzach, gdyż bywa to niezręczne. Warto jednak już na wstępie określić swoje oczekiwania finansowe, by po przyjęciu posady nie żałować wyboru. Długie lata edukacji powinny zostać odpowiednio docenione przez pracodawcę – tym bardziej, jeśli praca, o którą się staramy, nie jest naszą pierwszą i posiadamy już cenne doświadczenie.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z profesjonalnym kreatorem pisania listów motywacyjnych CVeasy.pl. Autorzy serwisu skontaktowali się z nami, abyśmy zaprezentowali przydatne informacje dla studentów i absolwentów WUMed szukających pracy w zawodzie. Poniższy tekst powstał w ramach bezpłatnej współpracy, a jego celem jest pomoc kandydatom w wyróżnieniu się na rynku pracy.
W październiku ubiegłego roku a zakładce „Aktualności Biura Karier” zamieściliśmy artykuł pt.: Podanie o pracę - co to za dokument?. W artykule tym ukazano istotę i znaczenie podania o pracę a także wyjaśniono, kiedy warto napisać ten dokument. Podkreślono w nim, że podania o przyjęcie do pracy nie należy mylić, ani utożsamiać z innymi dokumentami aplikacyjnymi, jak życiorys (CV) i list motywacyjny.
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
W niedalekiej przyszłości kończycie studia i podejmiecie pracę w jakże poszukiwanym i cenionym zawodzie fizjoterapeuty. Wielu spośród Was zatrudni się w różnych placówkach medycznych, na ogół na terenie kraju. Niektórzy, być może, będą chcieli pracować na własny rachunek, przyjmując pacjentów we własnym gabinecie. Jeśli wśród Was są tacy, to gratuluję kreatywności i odwagi! Trzymam za Was kciuki!
W literaturze przedmiotu wyróżnia się szereg metod szukania pracy, najczęściej dzieli się je na aktywne i pasywne. Czym różnią się te metody między sobą? Które z nich są skuteczniejsze?
W procesie poszukiwania zatrudnienia nie bez znaczenia jest przejawiana postawa w codziennym życiu oraz indywidualny stosunek do pracy.
Stephen Covey w swojej książce „7 nawyków skutecznego działania” wskazuje konieczność przyjmowania postawy proaktywnej jako pierwszego z nawyków, który warto w sobie kształtować, aby działać skutecznie i osiągać zamierzone cele.
Szanowne Absolwentki i Szanowni Absolwenci,
Szanowne Studentki i Szanowni Studenci!
W dniu 3.04.2023 r. WUP w Warszawie organizuje webinarium dla osób poszukujących pracy za granicą pt.: „Znajdź bezpieczną pracę za granicą z EURES”. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do udziału w tym szkoleniu.
Wyjazd do pracy za granicę to nie żart, to poważne wyzwanie!
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Zanim przystąpicie do poszukiwania pracy, warto zastanowić się nad swoją przyszłą kariera zawodową i odpowiednio ją zaplanować. Planowanie kariery zawodowej to m.in. sprecyzowanie celów i dążeń zawodowych oraz realnych oczekiwań wobec przyszłej pracy. To także określenie hierarchii wartości cenionych w przyszłej pracy oraz wiara w siebie i osiągnięcia zawodowe. W zamierzeniu tym istotne miejsce zajmuje też plan podjęcia zatrudnienia oraz alternatywny plan działania w sytuacji braku możliwości znalezienia pracy w wyuczonym zawodzie.
Czy wiesz, że jako student możesz zarabiać dodatkowe pieniądze i zdobywać cenne doświadczenie zawodowe bez konieczności rezygnowania z nauki? Tak, to możliwe dzięki platformie jober.pl!
W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści możesz czerpać z tego serwisu.
Szanowne Studentki i Szanowni Studenci.
Szanowne Absolwentki i Szanowni Absolwenci
W dniu 9.03.2023 odbędą się Europejskie Dni Pracy „Seize the Summer”. Jest to wydarzenie on-line skierowane do osób poszukujących pracy w turystyce, gastronomii, animacji w sezonie letnim. Jego organizatorami są członkowie europejskich publicznych służb zatrudnienia EURES z 9 najbardziej „turystycznych” krajów Europy – Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Słowenii, Chorwacji, Grecji, Cypru i Malty. Wydarzenie odbędzie się on-line, na platformie Europejskich Dni Pracy:
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Każdy z nas wie, że wolontariat to szlachetne zajęcie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że może być też korzystne z perspektywy rozpoczynania kariery zawodowej. Serwis HelloFinance z myślą o studentach przygotował przewodnik po aktywności wolontariackiej na studiach, którego fragmenty zamieszczamy poniżej za zgodą autorów.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z kolejnym profesjonalnym kreatorem pisania CV w programie Canva.
Za zgodą autorów publikujemy ten kreator wraz z krótką jego charakterystyką. Jest on skierowany zarówno do osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w życiu zawodowym i jeszcze nie mają doświadczenia w pisaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych jak i tych wszystkich, którzy chcą nadać swoim życiorysom nową szatę graficzną.
Z raportu "Barometru Zawodów 2023", wykonanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pielęgniarka nadal znajduje się na liście najbardziej deficytowych profesji. Jakościowe badanie wykazuje, że praktycznie w całej Polsce - w niemal dziewięciu na dziesięć powiatów brakuje pielęgniarek i położnych, przy czym w 84 powiatach deficyt kandydatek do tej ciężkiej i nie najlepiej płatnej pracy jest oceniany jako bardzo duży. W badaniu tym za zawodydeficytowe uważa się profesje, których brakuje w kraju.
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Studiując nie zawsze zastanawiacie się nad swoją przyszłą pracą zawodową. Wynika to z faktu, że aktualnie zdecydowana większość spośród Was w pełni poświęca swój czas na zdobywanie wiedzy i umiejętności zgodnie z wybranym kierunkiem studiów. Waszym głównym celem jest teraz dążenie do uzyskiwania jak najwyższych wyników kształcenia, uczestnictwo w wykładach, ćwiczeniach, praktykach i kołach naukowych oraz pisanie pracy dyplomowej. Pozostałą zaś część czasu wolnego na ogół przeznaczacie na naukę, samokształcenie i rozwój własnych zainteresowań.
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z artykułem "Młodzi w Europie" autorstwa Janusza Wojcieszka – Łysia zamieszczonym w Mazowieckim Rynku Pracy (Biuletynie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, 3/2022). Artykuł ten omawia wyniki badań poświęconych sytuacji ludzi młodych na europejskim runku pracy na podstawie corocznego raportu Komisji Europejskiej (Raport Employment and Social Developments in Europe review 2022). Poniżej przytaczam wybrane fragmenty tego artykułu.
Szanowne Studentki i Szanowni Studenci.
Szanowne Absolwentki i Szanowni Absolwenci,
Serdecznie zapraszamy na PRASKIE TARGI PRACY, które odbędą się 17.11.2022 r. (czwartek), o godz. 10:00 w Terminalu Kultury Gocław - filia CPK przy ul. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 24 w Warszawie.
W dotychczasowej aktywności Biura Karier stosunkowo dużo miejsca poświęciliśmy problematyce opracowywania życiorysu zawodowego (Curriculum vitae, CV). Rozpatrywaliśmy ten dokument aplikacyjny w różnych kontekstach sytuacyjnych */.
Dzisiaj Szanowne Studentki i Szanowni Studenci raz jeszcze zachęcam do zapoznania się z wzorami życiorysów oraz wskazówkami jak je skutecznie napisać, tym razem opracowanymi przez ekspertów serwisu Praca.pl.
Dość często spotykam się z pytaniami: "czy warto wysyłać podanie o pracę do pracodawcy skoro piszemy CV i list motywacyjny?", lub też "czy podanie o pracę w dzisiejszych czasach nie jest już przeżytkiem i dokumentem przeszłości?". Mając na uwadze powyższe zapytania postaram się przybliżyć istotę i znaczenie podania o pracę a także wyjaśnić, kiedy warto napisać ten dokument.
Podanie o przyjęcie do pracy jest pismem, które kierujemy do pracodawcy z prośbą o zatrudnienie, gdy ten nie prowadzi rekrutacji. Zamieszczamy w nim informację o tym, że chcielibyśmy podjąć pracę w danej firmie, na konkretnym stanowisku pracy.
Poglądy na pracę jako celową działalność człowieka zmieniały się przez wieki i nawet aktualnie nie są jednolicie ujmowane. Pracę ludzką można bowiem rozpatrywać w różnych aspektach: filozoficznym, psychologicznym, pedagogicznym, społecznym, prawnym, etycznym i w wielu innych.
Rola pracy zawodowej w życiu każdego dorosłego człowieka jest przeogromna. Stanowi ona nie tylko istotny warunek jego egzystencji ale także ważną formę aktywności. Wypełnia ona człowiekowi ponad połowę życia. Jest też istotnym źródłem wartości człowieka, jego zadowolenia oraz poziomu jakości życia. Bywa także przyczyną wielu trosk i trudności. Mówiąc o roli pracy w życiu człowieka bardzo dużą wagę przywiązuje się do tzw. ciągłości zatrudnienia.
Jak wytłumaczyć przerwę w zatrudnieniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom starającym się o pracę. Co więc robić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każdy przypadek ma wymiar indywidualny i jest na swój sposób niepowtarzalny. Niemniej jednak w niniejszym artykule postaram się odnieść do najczęściej występujących sytuacji i odpowiedzieć na pytanie: jak rozmawiać o przerwie zawodowej w życiorysie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Życiorys (Curriculum Vitae, CV) to aktualny i bardzo zwięzły obraz przebiegu kariery życiowej i zawodowej osoby poszukującej pracy. To podstawowy i najważniejszy dokument aplikacyjny, decydujący o tym czy zostanie się zaproszonym do dalszego etapu procesu rekrutacji, czy też nie.