Studia na kierunku Ratownictwo Medyczne to ścieżka zawodowego rozwoju dla osób chcących ratować ludzkie życie i zdrowe w chwili wypadków i zachorowań, a także przygotowanie do samodzielnego wykonywania medycznych czynności ratunkowych w jednostkach systemu ratowniczego.
Celem kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne jest przygotowanie kompetentnego pracownika jednostek ratownictwa medycznego. Ratownik medyczny zgodnie z obowiązującą Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym uzyskał nowe uprawnienia w hierarchii zawodów medycznych. Obecnie to zawód, który łączy w sobie niesienie pomocy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.
Studia licencjackie stacjonarne i niestacjonarne trwają 6 semestrów. Studia w trybie stacjonarnym odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia niestacjonarne odbywają się w systemie weekendowym (sobota, niedziela).
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich, wykładowców - praktyków posiadających kompetencje naukowe i zawodowe oraz doświadczenie w zakresie ratownictwa specjalistycznego oraz nauk medycznych/klinicznych. Ponadto zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne i praktyki zawodowe odbywają się w pracowniach specjalistycznych w oparciu o infrastrukturę uczelni i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, z którymi uczelnia zawarła umowy lub porozumienia w tym zakresie, w szczególności w SOR, zespołach ratownictwa medycznego oraz oddziałach szpitalnych na terenie województwa.
Studenci uczą się zasad zabezpieczenia osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowania działań zapobiegających zwiększeniu liczby ofiar i degradacji środowiska, dokonywania oceny stanu zdrowia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i podejmowania medycznych czynności ratunkowych, transportowania osób w stanie nagłego zagrożenia życia, komunikowania się z osobą ranną i udzielaniu jej wsparcia psychicznego podczas zdarzeń komunikacyjnych, katastrof.
Student będzie przygotowany do złożenia Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM).
Sprawdź również: Studia pielęgniarskie