Wiek biologiczny, czyli stopień „zużycia” naszego ciała można precyzyjnie ocenić na oko. A konkretniej – wystarczy zbadać soczewkę oka.
Windy, kalkulatory, wyszukiwarki internetowe – w ułatwianiu sobie życia dochodzimy do perfekcji. A szkoda, ponieważ trudności, które z zapałem eliminujemy z życia, bywają bardzo praktyczne.
Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner - firma farmaceutyczna – oraz finansowanie.
W latach 90. naukowcy dokonali serii odkryć, które mogą zrewolucjonizować neurobiologię. Przez długie dziesięciolecia uważano, że w dojrzałym mózgu nie powstają już nowe neurony.
Serce w ciągu jednego dnia kurczy się około 100 tysięcy razy i pompuje 7 tysięcy litrów krwi. Co jeść by zapewnić mu warunki do tak ciężkiej pracy?
Chroni przed otyłością, rakiem, infekcjami i chorobami serca, zapewnia młodość skórze i sprawność mięśniom. Nie chodzi o jakiś ultranowoczesny lek, lecz o starą dobrą witaminę D. Niestety, w naszej strefie klimatycznej jest jej jak na lekarstwo.
Po zawale serca pacjenci, którym uda się przeżyć, i ich bliscy mogą odetchnąć z ulgą, że bezpośrednie niebezpieczeństwo minęło, jednak powstająca w długim procesie gojenia blizna może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Nader często upośledza ona możliwość prawidłowego wypełniania się serca między kolejnymi uderzeniami, zaburzając rytm jego pracy i prowadząc z czasem do niewydolności tego narządu. Pojawia się jednak potencjalna nowa metoda leczenia, która może wspomóc ożywienie uszkodzonego serca.
Układ odpornościowy, przez długi czas uważany za niepowiązany z mózgiem, okazuje się głęboko zaangażowany w jego pracę.
Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała mogące pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów, a procedura jego pobrania trwa ok. 30-40 min. Należy jednak pamiętać, że osocze nie pomoże w ciężkich przypadkach COVID-19.
Pewnie zastanawiałeś się, jak często trzeba myć włosy. To zależy od trzech czynników, ale na pewno nie powinieneś myć ich codziennie.
Ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem, by ograniczyć negatywne dla zdrowia skutki związane z siedzącym trybem życia. Już 30 - 40 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia może zrównoważyć 10 godzin siedzenia w bezruchu – wynika z nowych badań. Naukowcy podkreślają jednak, że każda, nawet krótka aktywność fizyczna ma znaczenie.
Dla wielu z nas życie w świecie COVID-19 jest jak przeniesienie się do alternatywnej rzeczywistości. Dzień i noc jesteśmy zamknięci w czterech ścianach. Obawiamy się dotknąć artykułów spożywczych, które dostarczono nam pod drzwi. Kiedy wybieramy się na miasto, wkładamy maseczki i denerwujemy się, kiedy mija nas ktoś, kto maseczki nie nosi. Mamy problemy z rozpoznawaniem twarzy. I wszystko to wydaje się trochę nierealne.
Należy mieć świadomość, że medycyna estetyczna zalicza się do działu medycyny, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Koniecznie należy zaznaczyć, że z zabiegów medycyny estetycznej nie korzystają tylko i wyłącznie przedstawicielki płci pięknej, ale również panowie. Czym dokładnie zajmuje się medycyna estetyczna, a także z jakich zabiegów można skorzystać?
Talerz Zdrowego Żywienia zastąpił piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia - ogłoszono podczas V Narodowego Kongresu Żywieniowego. Połowa talerza zapełniona jest warzywami i owocami, jedna ćwiartka zawiera produkty zbożowe, a na ostatniej ćwiartce powinny znaleźć się źródła białka, w tym mięso.
Silna, czarna kawa, która budzi ludzi po nocy, może mieć wpływ na metabolizm i poziom cukru we krwi – wskazują naukowcy. Uczeni sugerują też, że lepiej „małą czarną” pić dopiero po śniadaniu.
Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, nie wszyscy lubią się całować. Tymczasem romantyczne pocałunki nie tylko mogą dawać dużo przyjemności i pomagać w stworzeniu głębszej więzi, ale według badań wpływają też korzystnie na zdrowie. Chyba, że jeden z całujących ma zakaźną infekcję.
Eon, bohater fantastycznonaukowego filmu Chappie (2015), postanowił skonstruować maszynę zdolną myśleć i czuć. W tym celu, wykorzystując technologię sztucznej inteligencji, napisał oprogramowanie, które sprawiało, że maszyna mogła uczyć się jak dziecko.
„Ultraprzetworzona” żywność wyzwala sygnały nerwowe, które powodują, że chcemy jeść więcej i więcej.
Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2020 r. są Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).
Kluczowe wydarzenia z ewolucyjnej historii człowieka połączyły ciało i mózg w sposób, który pozwala nam dziś przyhamować starzenie się tego narządu.
„A śmierć utraci swoją władzę”* – Dylan Thomas, 1933
Eksperyment, w którym częściowo ożywiono mózgi świń zabitych w rzeźni, rodzi pytanie, kiedy dokładnie kończy się życie.
Satysfakcjonująca pensja za wykonywaną pracę, to już nie najważniejszy i jedyny wyznacznik, którym kieruje się polski pracownik przy wyborze pracodawcy.
Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna rozpoczął 27 lipca trzecią fazę badań klinicznych szczepionki na koronawirusa. Coraz bardziej zaawansowane prace nad polską szczepionką są także prowadzone w Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Badania naukowe przeprowadzone przez niemieckich naukowców dowodzą, że płyny stosowane do płukania ust mogą wykazywać skuteczność przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Infectious Diseases”.
Kiedy widzimy zdjęcie własnej twarzy, słyszymy swoje imię, lub widzimy je zapisane – mózg otrzymuje ważny sygnał. Wiedza o tym, jak przetwarzane są takie bodźce, może pomóc lepiej zrozumieć zjawiska z pogranicza świadomości i nieświadomości - pokazują polscy badacze.
Wszyscy nosimy na twarzach maseczki. Są one zrobione z najróżniejszych materiałów. Jak dotąd nie powstały szczegółowe wytyczne, które podpowiadałyby jakie rodzaje tkanin chronią najlepiej przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Wcześniej prowadzono badania nad maseczkami używanymi przez medyków, jednak dane dotyczące zwykłych masek noszonych przez większość społeczeństwa i wykonanych z różnych tkanin są skąpe.
Naukowcy analizując dane z ponad 30 badań ustalili, że cukier wcale nie poprawia nam nastroju, a tzw. „cukrowy kop” to mit. Co więcej, spożywanie cukru może sprawić, że poczujemy się mniej czujni i bardziej zmęczeni.
Obiegowa opinia na temat osób otyłych jest taka, że same są sobie winne - bo mają słabą wolę, za mało się ruszają i za dużo jedzą. W świetle aktualnej wiedzy medycznej jest to jednak zbyt daleko idące i często krzywdzące uproszczenie. Wyjaśniamy dlaczego.
Naukowcy z University College London twierdzą, że wpatrywanie się codziennie przez trzy minuty w światło o długości fali od 650 do 1000 nanometrów, które ma głęboki czerwony kolor, może znacznie poprawić pogarszający się wraz z wiekiem wzrok. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia będą początkiem nowych, domowych metod leczenia wzroku i pomogą milionom ludzi na całym świecie.
Zapalenie okołoustne to schorzenie dotykające najczęściej młode kobiety w wieku 20-30 lat, objawiające się wykwitem rumieniowo-krostkowym w okolicy nosa, fałdów nosowo-wargowych oraz brody z pozostawieniem przejaśnienia wokół ust. Etiologia schorzenia nie jest do końca poznana, jednak zauważalna jest korelacja między stosowaniem kortykosterydów a nasileniem zmian. Poprzez coraz częstsze stosowanie terapii sterydowych, zarówno miejscowych, jak i donosowych, podczas leczenia innych schorzeń, zapalenie okołoustne coraz częściej stanowi wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne.
Sztuczna inteligencja w medycynie rewolucjonizuje usługi medyczne, wspierając nowe metody diagnozowania, leczenia, opieki, lepszego kontaktu na linii pacjent-lekarz.
Półki sklepowe uginają się od ilości słodyczy w wersji FIT, a przepisów w internecie na zdrowsze zamienniki z dnia na dzień przybywa. I choć wiele specjalistów od żywienia promuje taką alternatywę łakoci, to warto zadać pytanie czy gdzieś jest haczyk?
W badaniu opublikowanym w PNAS, duńscy badacze sprawdzili wpływ niedoboru kwasu foliowego na zmiany DNA podczas procesu podziału komórek ciała. Kwas foliowy znany także jako witamina B9, jest ważną witaminą występującą w wielu owocach i zielonych warzywach liściastych. Badania doprowadziły do odkrycia powiązania niedoboru kwasu foliowego z różnymi chorobami, w tym niedokrwistością, chorobami psychicznymi, otępieniem związanym z wiekiem, rakiem.
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth.
Wśród pomysłów, znajdziemy zarówno zaawansowane rozwiązania maszyn i algorytmów, jak i proste w wykonaniu pomysły "zrób to sam" dostępne dla każdego, kto chce z nich skorzystać.
W czasie pandemii nie należy odwlekać szczepień ochronnych, bo jeszcze bardziej narażamy zdrowie swych dzieci i całej rodziny – przekonywali w środę eksperci. Podkreślali, że szczególnie najbliższe miesiące są dobrym okresem na szczepienia, zanim jesienią pojawi się prawdopodobnie kolejna fala zakażeń SARS-CoV-2.
Jakie są różnice pomiędzy testami w kierunku koronawirusa?
Jak poinformowali naukowcy z Hongkongu na łamach magazynu "The Lancet" - kombinacja trzech leków antywirusowych - interferonu beta-1b, lopinaviru-ritonaviru i ribavirinu - u pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem zakażenia koronawirusem okazuje się dwa razy skuteczniejsza od lopinaviru-ritonaviru podawanego zakażonym pojedynczo.
Nie ma międzynarodowych badań, które wskazywałyby, że zakażona ciężarna przekazuje wirusa dziecku. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników również nie odnotowało transmisji wertykalnej, czyli przejścia wirusa z organizmu matki do organizmu dziecka - mówi prof. Piotr Sieroszewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Za sprawą pandemii COVID-19 na rynku telemedycyny trwa prawdziwa rewolucja. Wejście w nową rzeczywistość uzależniło działanie wielu branż od internetu. W imię ochrony lekarzy i pacjentów rosnący trend zauważalny jest także na rynku telemedycyny. Niektóre firmy podejmują także w tym obszarze działania pro bono.
Ruszyła I faza badań klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-10. Badanie prowadzone jest na 1100 ochotnikach. Potencjalna szczepionka powstaje przy współpracy naukowców z AstraZeneca oraz Oxford University.
Amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) informuje, że obecnie nie ma dowodów na to, że koronawirusem można się zarazić poprzez kontakt z żywnością, karmą dla zwierząt lub opakowaniami na żywność.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu, ponad 232 000 osób w Chinach mogło zostać zarażonych wirusem podczas pierwszej fali Covid-19, czyli czterokrotnie więcej niż podają to oficjalne dane.
Skoro dystans społeczny będzie nowym obowiązującym zwyczajem, nie tylko dla Brytyjczyków, może warto docenić pomysłowość Belgów.
Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19 jest już po pierwszych obiecujących badaniach na zwierzętach. Naukowcy do jej zaprojektowania wykorzystali fragmenty wirusowego białka i zaszczepili nim zwierzęta w celu budowy odporności. I to z sukcesem!
5 kwietnia minister Łukasz Szumowski powiedział w TVN 24: powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach i w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Czy to oznacza kolejny obowiązek?
Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień - podał dziennik „South China Morning Post”, cytując hongkońskie badanie.
W związku z przyjęciem Polski do Europejskiej Sieci Infrastruktury ds. badań Klinicznych (ECRIN) z dniem 23 sierpnia 2019 r., na okres trzech lat w charakterze obserwatora, Agencja Badań Medycznych utworzyła jednostkę POLCRIN (eng. Polish Clinical Research Infrastructure Network)
Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyspieszonym trybie.
Pomysłowi inżynierowie konstruują urządzenia, które pomagają opanować epidemię i ratują życia. Nowoczesna technika oferuje roboty, wykrywające chorych drony czy tanie, drukowane respiratory.
Arechin do leczenia pacjentów z Covid-19 w formie darowizny dla polskich szpitali wskazanych przez resort zdrowia. w aptekach lek ma się pojawić od 2 kwietnia br., ale będzie dostępny tylko we wskazaniach zarejestrowanych przed epidemią koronawirusa.
Bogate w pożywienie Wuhan dla migrujących nietoperzy mogło stać się nowym miejscem zamieszkania. Pochodzące z różnych lokalizacji ssaki mogą przenosić różne szczepy wirusów i infekować pośrednich gospodarzy. Mroźna i sucha zima pomogła wirusom przetrwać w środowisku i ostatecznie znalazła sposoby na przekroczenie bariery gatunkowej, przeskakując na człowieka.
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze niedawno odradzała stosowanie ibuprofenu w terapii COVID-19, po tym jak „The Lancet” opublikował tekst, że lek może zaostrzać chorobę. Za mało jest jednak naukowych dowodów na związek pomiędzy ibuprofenem, a pogorszeniem stanu zdrowia zakażonych SARS-CoV-2. Dlatego WHO zaktualizowało rekomendacje w tej sprawie.
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu opracował prototyp testu na koronawirusa. Badania potwierdziły skuteczność polskiego produktu. Naukowcy zapowiedzieli, że są w stanie wytwarzać go w większych ilościach, co jest szczególnie ważne w obliczu problemów z dostępnością testów na SARS-CoV-2.
Firma Medicago, za którą stoi koncern tytoniowy Philip Morris International, ogłosiła, że opracowała szczepionkę na chorobę COVID-19. Szczepionka jest już w fazie testów. Wyizolowanie cząstki wirusopodobnej z genu wirusa SARS-CoV-2 zajęło firmie zaledwie 20 dni. Rekordowe tempo nie byłoby możliwe bez udziału roślin tytoniu. To z ich liści firma pozyskuje przeciwciała do szczepionek. Medicago zapowiedziało, że jeśli testy przedkliniczne przebiegną pomyślnie, próby z udziałem ludzi zaczną się latem.
Rozpoczęło się pierwsze w USA badanie kliniczne nad szczepionką na COVID-19. Pierwszą osobą, której podano wyprodukowany przez firmę Moderna doświadczalny preparat jest 43-letnia ochotniczka – Jennifer Haller.
13 marca br. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował o rozszerzeniu wskazań leku ARECHIN (Chloroquini phosphas) o leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi, jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 w oparciu o dotychczas opublikowane dane kliniczne.
Pacjenci z chorobami serca, nadciśnieniem lub cukrzycą, którzy są leczeni inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI) lub blokerami receptora angiotensyny II (ARB, sartany) mogą być bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 – sugerują naukowcy na łamach „The Lancet”. Czy mają na to wystarczająco mocne dowody?
Z rosnącym niepokojem czekam na skuteczny lek przeciwko na SARS-CoV-19.
Dobrze, że mamy wykształconych ludzi i należytym doświadczeniem zawodowym. Dobrze, że mamy przedsiębiorstwa farmaceutyczne mogące szybko udzielić fachowej pomocy w obszarze produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych. Dobrze, że mamy oddanych pracowników służby zdrowia, którzy nie uchylają się od pracy.
Święto zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. To dobra okazja, aby wyrazić swoją solidarność z chorymi na raka oraz promować profilaktykę antynowotworową.
Narodowy Fundusz Zdrowia od stycznia 2020 roku wycenia poradę pielęgniarską jako nowe świadczenie. Według samorządu znajdą się pielęgniarki, które będą chciały samodzielnie wykonywać procedury w poradniach specjalistycznych. Dyrektorzy szpitali również uznają pomysł za dobry, ale ostrzegają, że może zabraknąć personelu do pracy na oddziałach.
Służba jest częściowo odpłatna, poza tym proponujemy wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji. Terytorials może być skierowany na kursy i szkolenia specjalistyczne - tak zachęca pielęgniarki do pracy w Wojskach Obrony Terytorialnej dowódca tej formacji gen. dyw. Wiesław Kukuła
Do końca dekady potrzebnych będzie na świecie 9 milionów nowych pielęgniarek - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zaznacza, że państwa już teraz powinny inwestować w pielęgniarstwo, by ich systemy ochrony zdrowia nie załamały się.
W 2019 r. nastąpił zauważalny wzrost liczby ogłoszeń o pracy w branży IT na stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języków programowania - wynika z danych zebranych przez portal No Fluff Jobs.
W 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów przy użyciu robotów da Vinci – wynika z danych udostępnionych PAP przez firmę Synektik, dystrybutora tego systemu w naszym kraju. Polska chirurgia robotowa wciąż jest jednak w powijakach.
W Chinach żyją już 3 dziewczynki, których DNA zredagowano w stadium zarodka. Chodzą też już po świecie pierwsze "dzieci trojga rodziców". Kiedy techniki modyfikacji i edycji genów stają się coraz bardziej dostępne, warto się zastanowić, dokąd chcemy jako ludzie zmierzać - namawia genetyk prof. Ewa Bartnik.
Jak poinformował podczas konferencji prasowej 19 listopada 2019 roku wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej: „Planujemy w Warszawie zaszczepić przeciw wirusowi HPV wywołującemu m.in. raka szyjki macicy połowę populacji dwunastolatków, czyli około 9 tysięcy dzieci rocznie”. Program ma być realizowany w ciągu trzech najbliższych lat.
Z badań opublikowanych w „International Journal of Cancer” wynika, że rak jelita grubego jest drugim co do częstości zapadalności nowotworem złośliwym na świecie, który w 2012 roku został rozpoznany u ponad miliona osób i spowodował 690 tysięcy zgonów. Eksperci alarmują, że liczba zachorowań stale wzrasta – w 2017 roku w Polsce wykryto go u ponad 19 tysięcy pacjentów. Czym objawia się rak jelita grubego i jak sobie z nim radzić?
Kiedy chirurg usuwa guz nowotworowy, mogą pozostać po nim komórki rakowe, co grozi ponownym rozwojem nowotworu. Naukowcy rozpoczęli właśnie pierwsze badania kliniczne nad nowym narzędziem do leczenia raka, które być może pozwoli zabić jego uparte komórki: skalpelem plazmowym.
Jak wskazują eksperci, u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) szybciej zachodzi zmniejszanie się objętości mózgu, czyli tzw. atrofia mózgu. Podkreślają jednak, że wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia może hamować ten proces – jest to istotne pod względem zapobiegania pogorszeniu funkcji poznawczych pacjentów.
Przed 35 laty, 28 listopada 1984 r., młodzi lekarze z Warszawy przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego, w dodatku nową metodą, obecnie najczęściej stosowaną. "Biorczyni szpiku nadal żyje" – zapewnia PAP prof. Wiesław Jędrzejczak, szef zespołu, który wykonał zabieg.
Polscy okuliści opracowali nowatorską metodą badań przesiewowych w kierunku jaskry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Oficjalne badania pierwszych pacjentów rozpoczną się 2 grudnia - powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie inicjator i współtwórca tej metody prof. Jerzy Szaflik.
Co ma suchy papier do sieci wysokiego napięcia? Całkiem sporo. Otóż jest on bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych. Nad ulepszaniem wykorzystywanego do tego celu papieru marszczonego pracują wspólnie naukowcy Politechniki Śląskiej i centrum badawczego firmy ABB.
Co łączy dietetyków oraz absolwentów zdrowia publicznego w naszym kraju? Na pewno to, że ich sytuacja zawodowa oraz zadania w polskim systemie opieki zdrowotnej nie są formalnie uregulowane. To ma się niebawem zmienić. Jeszcze nie za sprawą ustaw, ale poprzez egzaminy certyfikujące.
Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy przy użyciu eksperymentalnej wciąż metody polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Polski ośrodek jest jednym z dwóch na świecie, który wykonuje takie zabiegi, oprócz Uniwersytetu Duke w USA.
Naukowcy opracowali akumulator litowo-jonowy, który ładuje się w podwyższonej temperaturze, co znacznie zwiększa szybkość całego procesu. Co ważne, bateria podczas takiego ładowania nie ulega degradacji. Nowa technologia może wkrótce pozwolić na pełne załadowanie akumulatora samochodu elektrycznego w zaledwie 10 minut.
Dzięki kontrolowanemu przez mózg egzoszkieletowi, sparaliżowany od czterech lat Francuz ponownie stanął na nogi. Ważący ponad 60 kilogramów egzoszkielet daje nadzieję sparaliżowanym osobom na odzyskanie możliwości poruszania się.
Podobno wizerunek firmy oraz personelu lepiej służy promocji firmy wśród klientów niż kosztowna reklama w mediach. Zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej firm. Wiele jednak polega na dress codzie. Dlaczego?
Według szacunkowych danych w Stanach Zjednoczonych 5,7 mln ludzi cierpi na chorobę Alzheimera – najczęstszy typ demencji – a do 2050 roku liczba ta ma wzrosnąć ponad dwukrotnie.
2 sierpnia 2007 roku trzej rosyjscy badacze stłoczeni wewnątrz pojazdu podwodnego opuścili się na głębokość 4300 m, docierając na dno Oceanu Arktycznego w miejscu, gdzie znajduje się Biegun Północny. Uruchomili robocze ramię, z którego pomocą wetknęli w dno platynową flagę swojego kraju.
Z niewielką pomocą symulacji komputerowych i dynamiki płynów inżynierowie zoptymalizowali sztukę przygotowania naleśnika. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań nad przygotowaniem cienkich jak papier płatków ciasta, które potem zwykle serwuje się z czekoladą, serem lub dżemem.
- Szczepienie pozwala zapobiegać zachorowaniu i groźnym w skutkach powikłaniom grypy, dlatego fakt, że zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka mają możliwość przeprowadzenia szczepienia, jak tylko szczepionka jest dostępna w aptekach, pomimo pierwotnej groźby opóźnień, jest bardzo istotna – mówi kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH.
8% prac dyplomowych przebadanych w 2019 r. może nosić znamiona plagiatu - wynika z pierwszych statystyk, pozyskanych z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, który od początku roku wprowadzono na uczelniach. O wynikach badania poinformował w środę OPI.
Krew przetaczana jest na świecie co trzy sekundy, ale nadal się jej boimy, a wokół niej wciąż krąży wiele mitów, jak choćby ten, że miesiączkujące kobiety powodują więdnięcie kwiatów – stwierdza Rose George w książce "Krew – pieniądze, medycyna, tajemnice".
Wszak ze śmiechu także można umrzeć. Łaskotanie może być przyjemne, ale przez krótki czas, gdy trwa zbyt długo, staje się nie do wytrzymania. Dlaczego w ogóle reagujemy na nie śmiechem? Odpowiedź znajduje się w mózgu.
W XX wieku rozwinęła się gałąź medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób za pomocą izotopów promieniotwórczych. Jedną z obrazowych metod diagnostycznych medycyny nuklearnej jest scyntygrafia. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu środków chemicznych, najczęściej farmaceutyków znakowanych radioizotopami. Rejestracja ich rozpadu i graficzne przedstawienie ich umiejscowienia umożliwia ocenę morfologiczną i funkcjonalną.
Ktoś złośliwy na takie pytanie mógłby odpowiedzieć, że kolorem, ale w myśl zasady „o oczywistościach się nie mówi” pomijamy ten fakt i szukamy różnic w innych aspektach. Poniżej możecie zapoznać się z wynikami naszego krótkiego internetowego śledztwa. To okazało się... owocne.
Naukowcy z Washington University School of Medicine opracowali test laboratoryjny, który może pomóc we wczesnym wykryciu choroby Alzheimera.
Związek chemiczny, wykazujący właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych, opracowali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowała uczelnia.
Zainspirowani niebezpiecznymi bakteriami naukowcy tak zmienili komórki macierzyste, że podane do organizmu odnajdują uszkodzone serce. To duży krok w stronę komórkowych terapii tego organu.
Profilaktyka i leczenie cukrzycy powinny być priorytetem w polityce zdrowotnej państwa – przekonywali eksperci podczas debaty "Najważniejsze celem w terapii cukrzycy typu 2", która odbyła się w Warszawie.
Układ odpornościowy, przez długi czas uważany za niepowiązany z mózgiem, okazuje się głęboko zaangażowany w jego pracę. Przez dziesięciolecia podręczniki anatomii głosiły, że dwa najbardziej złożone systemy w organizmie – mózg i układ odpornościowy – funkcjonują w całkowitej izolacji od siebie nawzajem.
Łatwiej zmienić zdanie na temat osób, które początkowo oceniliśmy negatywnie, niż tych, które wywarły na nas dobre wrażenie. Według obiegowej opinii trudno przezwyciężyć negatywne pierwsze wrażenie. Istotnie, część badań potwierdza zasadność tego poglądu. Niemniej prace badawcze w tej dziedzinie często w sposób nieuprawniony zestawiają osądy dokonane pod wpływem informacji o skrajnie niemoralnych, stosunkowo rzadkich czynach (jak na przykład sprzedaż narkotyków dzieciom) z ocenami kształtowanymi na podstawie bardziej powszechnej postawy charakteryzującej się gotowością do wyświadczania uprzejmości (na przykład chęć udostępnienia parasola). Nowe badania – o większej precyzji doboru przykładów zachowań – pokazują, że jesteśmy bardziej skłonni zmienić zdanie na temat osób, które przy pierwszym kontakcie jawiły nam się jako samolubne niż tych odbieranych jako bezinteresowne.
Nie mamy problemów z rozróżnieniem aromatu świeżej kawy od smrodu zgniłych jaj, ale procesy biochemiczne odpowiedzialne za wrażenia węchowe wcale nie są proste. Badacze opracowali niedawno „mapę” węchu, czyli model geometryczny doznań węchowych powodowanych przez różne cząsteczki. Naukowcy uważają, że taka mapa pomoże przewidzieć, jak ludzie będą odbierać różne kombinacje zapachów, i ułatwi komponowanie nowych aromatów.
Natura jest mistrzynią w konstruowaniu biologicznych maszyn i obwodów, które chociażby regulują nasz wewnętrzny zegar, nadzorują kopiowanie genów i pomagają komórkom się poruszać. Obecnie inżynierowie uczą się projektować i konstruować nowe urządzenia biochemiczne, jak nanofabryki, obwody biologiczne, a nawet komputery molekularne.
Jak zmieniłby się świat, gdyby wodę na pustyni dało się czerpać wprost z powietrza, nie zużywając ogromnych ilości energii elektrycznej? Jak zmieniłby się komfort życia, gdyby lekarz miał do dyspozycji testy do wykrywania nowotworów, niewymagające pobierania tkanek? A gdyby jeszcze na wynik takiego badania nie trzeba było długo czekać?
Po zawale serca pacjenci, którym uda się przeżyć, i ich bliscy mogą odetchnąć z ulgą, że bezpośrednie niebezpieczeństwo minęło, jednak powstająca w długim procesie gojenia blizna może prowadzić do trwałych uszkodzeń.
Wejdź z pustym żołądkiem do sklepu spożywczego, a zapewne wyjdziesz z niego z kilkoma artykułami, których wcale nie zamierzałeś kupić. Głód to jednak nie jedyny czynnik wpływający na to, co kupujesz pod wpływem impulsu. Naszymi wyborami konsumenckimi da się manipulować także poprzez odpowiednie ustawienie półek z towarami. W ten sposób można osłabić lub też wzmocnić zdrowe nawyki.
Obieranie ugotowanych jajek to nie zawsze łatwa sprawa. Bardzo często właśnie wtedy, kiedy chcemy, żeby były idealne, jak na złość białko przywiera do skorupki tak, że nie da się ich rozłączyć. W efekcie, zamiast perfekcyjnych jajek, otrzymujemy dziwne kształty o nieregularnej, poszarpanej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje?
Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku w Polsce będziemy mogli podać naszą nowatorską terapię komórkową pierwszym dzieciom z nieuleczalną wciąż chorobą Duchenne’a – zapowiedziała podczas pobytu w Warszawie prof. Maria Siemionow z Uniwersytetu Illinois w Chicago.
Rzadko udaje ci się wypić rekomendowane 2 litry wody dziennie? Masz wątpliwości, czy właściwie nawadniasz organizm? Wykonaj ten prosty test. Rekomendowana ilość płynów, jaką powinniśmy przyjmować każdego dnia, wynosi 1,5-2 l wody, czyli ok. 6-8 szklanek. (Komu się to udaje?!) Niedobór wody może powodować zmęczenie, objawiać się w postaci bólu lub zawrotów głowy, może także wpłynąć na elastyczność skóry.
Indywidualność autora widać już w powiązaniach między zaledwie kilkunastoma wyrazami tekstu angielskiego. W językach słowiańskich rozpoznać to można jeszcze łatwiej - sugerują analizy tekstów literackich przeprowadzone nową metodą stylometrii, zaproponowaną przez fizyków z Krakowa.
Opublikowane właśnie w Nature Medicine wyniki przełomowych badań dają wiele nadziei. Nowy typ immunoterapii polega na wstrzykiwaniu do guza rakowego kilku stymulantów. Dzięki temu organizm sam niszczy komórki nowotworowe.
Okres godów w świecie zwierząt to czas intensywnego zabiegania o partnera, by skutecznie się z nim rozmnożyć. Największym bogactwem zachowań godowych cechują się owady, co wynika z ich niezwykłej różnorodności.
Studentki kierunków technicznych będą mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów od technologii przemysłowej, cyfryzacji i komunikacji w ramach projektu "Inżynierki 4.0" firmy Siemiens. Rekrutacja trwa do 3 marca.
W tym roku kończysz gimnazjum i zastanawiasz się, gdzie dalej pokierować swoje kroki? Zawody takie jak grafik komputerowy cieszą się z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem. Jednak dalej panuje przekonanie, że aby zostać specjalistą w tej dziedzinie, trzeba mieć po prostu talent i dostać się na ASP. Czy to jedyna droga, która zaprowadzi Cię do wymarzonego zawodu? Dowiedz się, jak zostać grafikiem komputerowym i czy w ogóle warto nim być.
Według badania Future of Fulfilment Vision Study, przeprowadzonego na zlecenie firmy Zebra, w ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się 49-procentowego wzrostu wdrożeń technologii identyfikacji radiowej (RFID) oraz platform do zarządzania stanami magazynowymi.
Bathyceradocus hawkingi to nowy dla nauki gatunek obunoga opisany przez badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego. Skorupiak ten żyje w głębinach oceanicznych i odżywia się...drewnem. Nazwano go na cześć zmarłego w ub. roku astrofizyka prof. Stephena Hawkinga.
Komisja Europejska przedstawiła zestaw zaleceń dotyczących utworzenia bezpiecznego systemu, który umożliwi obywatelom dostęp do ich elektronicznej dokumentacji zdrowotnej we wszystkich państwach członkowskich.
Przepona spełnia w organizmie nieznaną dotąd rolę - pomaga nam utrzymać równowagę ciała - pokazali w swoich badaniach naukowcy ze Śląska. Z ich eksperymentu wynika, że im większa grubość oraz ruchomość tego mięśnia podczas oddechu, tym lepsza równowaga człowieka. Ta wiedza może się przydać w rehabilitacji osób z zaburzeniami równowagi.
Unia Europejska inwestuje w start-upy medyczne, które proponują przełomowe i ogólnodostępne rozwiązania w zakresie e - medycyny. Jednym z przykładów takich inwestycji jest StethoMe - elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop stworzony w Poznaniu. StethoMe to pierwszy, elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop zaprojektowany przez naukowców uniwersyteckich, lekarzy, ekspertów IT z Poznania.
Rola oligodendrocytów w ośrodkowym układzie nerwowym jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania neuronów. Komórki te tworzą bowiem osłonki mielinowe, które chronią aksony i zwiększają wydajność przesyłania impulsów nerwowych. Utrata osłonki mielinowej generuje liczne problemy i jest charakterystyczna przede wszystkim dla stwardnienia rozsianego. Oligodendrocyty powstają ze specyficznych komórek progenitorowych. Jednakże mechanizmy molekularne regulujące ich homeostazę w dorosłym mózgu wciąż są słabo poznane.
Cukrzyca jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Wraz z nią wzrasta odsetek osób chorych na retinopatię cukrzycową, która jest główną przyczyną utraty wzroku. Czy sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym diagnozowaniu chorych?
Badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Max Planck Institute for Metabolism Research dowodzi, że reakcje na linii układ trawienny-mózg stanowią integralną całość procesu związanego ze spożywaniem pokarmów, co wyjaśniałoby dlaczego człowiek wykazuje skłonność do przejadania się żywnością, która najbardziej mu smakuje.
Moda na zdrowy styl życia nie słabnie. Coraz więcej osób unika pokarmów bogatych w cukry, sól lub tłuszcze. Żywność i napoje zawierające zamienniki cukru stają się coraz bardziej popularne. Choć wiele nie cukrowych substancji słodzących zostało dopuszczonych do użytku, dane o ich wpływie na zdrowie są często ograniczone, a wyniki badań niekiedy wręcz sprzeczne. Aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści i zagrożenie związane ze stosowaniem słodzików, zespół europejskich naukowców przeanalizował 56 dotychczasowych badań na ten temat.
Wydane przez RCPCH wytyczne nie określają żadnego konkretnego limitu czasu korzystania przez dzieci z urządzeń takich jak tablety, smartfony czy komputery. Autorzy zaznaczają jednak, aby dzieci nie spędzały przed ekranem ostatniej godziny przed snem. Ważne jest też, aby czas na korzystanie z urządzenia nie zastępował dziecku aktywności fizycznej, czasu na kontakt z bliskimi czy samego snu.
W medycynie nastąpiła rewolucja w wykrywaniu choroby Alzheimera. Nowy system AI wykrywa tę chorobę sześć lat wcześniej, zanim chory zapadanie na nią. To ogromny przełom.
Analizując proporcje twarzy na zdjęciach, sztuczna inteligencja (AI) potrafi rozpoznać rzadko występujące choroby genetyczne - informuje "Nature Medicine". Diagnoza, która opiera się na zwykłej fotografii rodzi jednak pytania o prywatność.
Na świecie przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych w asyście robota da Vinci. W poniedziałek 26 listopada odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z wykorzystaniem tego urządzenia - informuje Gazeta Lekarska.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wynaleźli pierwszą na świecie bioniczną nerkę, która może zastąpić uszkodzone narządy. Dzięki wynalazkowi dializy mogą niebawem odejść w zapomnienie.
Już w najbliższej przyszłości, konsumenci za pomocą smartfonów i innych urządzeń mobilnych będą mogli przeprowadzić własne testy bezpieczeństwa produktów żywnościowych, badając je na obecność toksyn, GMO, pestycydów i innych substancji niebezpiecznych.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wraz z młodym uczonym z Indii pracują nad unikatową metodą leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu nanomateriałów. Metoda ma pomóc w leczeniu lekoopornych nowotworów.
Badanie skamieniałości dowodzi, że kwiaty pojawiły się 50 mln lat wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach pisma "eLife".
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) chcą wykorzystać zawartą w jadzie os, silną mieszankę związków chemicznych, do opracowania nowej klasy antybiotyków.
20 czerwca przyszłego roku po raz pierwszy będzie obchodzony Europejski Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez organizacje ekologiczne. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą, że zwróci on uwagę na problem jakości powietrza w UE i przyczyni się do jej poprawy.
Do praktyki leczniczej wprowadzana jest nowa metoda immunoterapii chorób nowotworowych, które może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i onkologii – powiedzieli w środę eksperci na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.
Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez studenckiego satelitę PW-Sat2. Wg jego twórców to pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.
Prawie 19 mln Polaków, czyli co drugi rodak ma podwyższony poziom cholesterolu, a leczy się jedynie 7-8 mln osób - alarmowali eksperci podczas VIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.
115 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki odebrali Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie. Osiem lat później - już samodzielnie - Skłodowska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, stając się jedyną kobietą posiadającą to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach.
Naukowcy opracowali szczepionkę redukującą w organizmie zawartość beta-amyloidu oraz szkodliwych białek tau, nie wywołując przy tym efektów ubocznych – informuje "Alzheimer`s Research and Therapy". W efekcie opóźnia powstawanie blaszek amyloidowych oraz splątków neurofibrylarnych powiązanych z rozwojem choroby Alzheimera.
Propolis, określany też jako kit pszczeli, hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek groźnego guza mózgu - glejaka wielopostaciowego – wykazała prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Powinniśmy zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery do zera w ciągu najbliższych 30 lat, a w ciągu najbliższych 15 lat obniżyć ją o połowę; w przeciwnym wypadku grozi nam wyginięcie - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
W ciągu wieków grypa dziesiątkowała ludzkość wielokrotnie. Współcześnie także potrafi doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Wiele osób, nie zdając sobie z tego sprawy, ignoruje tę chorobę.
Oferta edukacyjna
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna