WUMed | Najwyższa średnia długość życia na świecie
02 listopada 2021
Czy wiesz, że...
Najwyższa średnia długość życia na świecie

Według naukowców posiadając idealne geny, moglibyśmy żyć nawet 120 lat. Należałoby temu jednak dopomóc i odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i unikać stresu.

WUMed | Jak działają palce, skoro nie ma w nich mięśni?
02 listopada 2021
Czy wiesz, że...
Jak działają palce, skoro nie ma w nich mięśni?

Poruszanie palcami i możliwość chwytania są zapewnione m.in. dzięki mięśniomCo jednak ciekawe nie znajdują się one bezpośrednio w palcach i kciukach.

WUMed | Czym są Perseidy?
02 listopada 2021
Czy wiesz, że...
Czym są Perseidy?
To po prostu meteory, których deszcz doskonale możemy zobaczyć z naszej planety. Co w nich takiego wyjątkowego? Przede wszystkim to, że są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów.
WUMed | ​W nocy jest ciemno... ale dlaczego?
02 listopada 2021
Czy wiesz, że...
​W nocy jest ciemno... ale dlaczego?

Jeśli uważacie, że odpowiedź jest prosta i mówi ona o tym, że dana część Ziemi jest w nocy odwrócona od Słońca, to zastanówcie się nad jedną kwestią: tak udzielona odpowiedź nijak nie tłumaczy tego, że kosmos jest ciemny. Jak się za chwilę dowiecie, astronomowie nawet w obecnych czasach nie mają stuprocentowej pewności, dlaczego tak jest.

WUMed | Czy ssaki morskie mogą pić słoną wodę?
02 listopada 2021
Czy wiesz, że...
Czy ssaki morskie mogą pić słoną wodę?

Nie ulega wątpliwości, że część ssaków żyjących w środowisku wodnym od czasu do czasu pije wodę morską. Nie ma jednak twardych dowodów na to, że robi to ciągle. Istnieje inny sposób na pobieranie wody. Zwierzęta produkują ją wewnątrz ciała w procesie metabolicznego rozkłady żywności. Woda jest bowiem jednym z produktów ubocznych metabolizmu węglowodanów i tłuszczów.

WUMed | Czy będziemy wytwarzać żywność „z powietrza”? Opracowano metodę syntezy skrobi z dwutlenku węgla
29 września 2021
Czy wiesz, że...
Czy będziemy wytwarzać żywność „z powietrza”? Opracowano metodę syntezy skrobi z dwutlenku węgla

Chińscy naukowcy potrafią produkować skrobię bez udziału żywych komórek. Otwiera to wiele nowych możliwości – choćby uwolnienia terenów rolniczych dla dzikiej przyrody.

WUMed | Opracowano mikroczip, który rzeczywiście można wstrzyknąć człowiekowi. Ma mierzyć temperaturę i ciśnienie krwi
29 września 2021
Czy wiesz, że...
Opracowano mikroczip, który rzeczywiście można wstrzyknąć człowiekowi. Ma mierzyć temperaturę i ciśnienie krwi
Objętość czipu nie przekracza jednej dziesiątej milimetra sześciennego i można go wszczepić w zwykłym zastrzyku.
WUMed | Czy Księżyc w pełni wpływa na nasz sen? Nareszcie to rzetelnie zbadano
29 września 2021
Czy wiesz, że...
Czy Księżyc w pełni wpływa na nasz sen? Nareszcie to rzetelnie zbadano

Wiele osób twierdzi, że pełnia Księżyca utrudnia im zasypiania, sprowadza zaburzenia snu lub nawet powoduje bezsenność. Z badań prowadzonych przez wiele lat w Szwecji wynika niezbicie, że księżycowy blask ma wpływ na nasz sen. Może skrócić go o 20 minut.

WUMed | Naukowcy poznali tajemnicę naturalnego środka odstraszającego komary
29 września 2021
Czy wiesz, że...
Naukowcy poznali tajemnicę naturalnego środka odstraszającego komary

Choroby przenoszone przez komary są co roku przyczyną śmierci około 700 tys. ludzi. Życie przynajmniej części z nich można by ocalić, stosując środki odstraszające owady, do których należy pyretrum – ekstrakt z kwiatów wrotycza dalmatyńskiego (Tanacetum cinerariifolium), którego ludzie używają od tysięcy lat.

WUMed | Czym NIE popijać leków?  Niektóre napoje nasilają działania niepożądane, a nawet zagrażają życiu
29 września 2021
Czy wiesz, że...
Czym NIE popijać leków? Niektóre napoje nasilają działania niepożądane, a nawet zagrażają życiu

Czym nie popijać leków, żeby sobie nie zaszkodzić i jakich produktów spożywczych lepiej nie łączyć?
Najlepsza do tego celu jest czysta woda. Jednak wielu pacjentów o tym nie pamięta i sięga po inne napoje, które mogą sprzyjać pojawieniu się działań niepożądanych, a nawet zagrozić życiu.

29 września 2021
Czy wiesz, że...
Cukrzycę typu 2 można wyleczyć? Wystarczy, że pacjent schudnie – nawet, jeśli nie ma nadwagi

Najnowsze badania wskazują, że utrata wagi leczy z cukrzycy typu drugiego – nawet osoby bez nadwagi. Przy okazji badacze podkreślają, że nie trzeba być otyłym, żeby zachorować na cukrzycę.

29 września 2021
Czy wiesz, że...
Bezobjawowe zmiany miażdżycowe wykryto u 40 proc. zdrowych dorosłych. Jak powinniśmy dbać o serce?

Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że wielu ludzi ma w tętnicach wieńcowych zmiany miażdżycowe nie dające objawów, ale stanowiące zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście miażdżycy można skutecznie zapobiegać.

06 lipca 2021
Czy wiesz, że...
Doustna szczepionka przeciw COVID-19 w tabletce

Firma z Kalifornii, jako pierwsza opracowała doustną, rekombinowaną szczepionkę przeciw COVID-19 do podawania w postaci tabletek. Potencjalna szczepionka jest teraz oceniana w badaniach przedklinicznych w laboratorium i na modelu zwierzęcym. W przypadku uzyskania zadowalających wyników, badania kliniczne na ludziach mogą się rozpocząć w drugiej połowie 2021 roku.

05 lipca 2021
Czy wiesz, że...
Specjalna słomka pomoże na czkawkę

Czkawka to irytujący problem, który nęka ludzkość od tysiącleci. Zwykle trwa krótko i samoistnie ustępuje. Ale czkawka może przybrać też postać przewlekłą i może trwać nawet powyżej 48 godzin (u rekordzisty, jak podaje Księgi rekordów Guinnessa, czkawka trwała 68 lat). Taki stan może powodować znaczny dyskomfort, problemy z przyjmowaniem pokarmów czy depresję.

05 lipca 2021
Czy wiesz, że...
Kleszczowe zapalenie mózgu – fakty, które warto znać

Wraz z nowym sezonem na kleszcze wielu z nas zetknęło się już bądź zetknie z tymi groźnymi pajęczakami i roznoszonymi przez nie chorobami. Jedną z potencjalnie najbardziej niebezpiecznych jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).Dowiedz się, po czym można tę chorobę rozpoznać, jak duże wiąże się z nią ryzyko wystąpienia trwałych powikłań neurologicznych i jak można jej zapobiegać.

05 lipca 2021
Czy wiesz, że...
Jak latem chronić blizny przed słońcem?

Wszelkie uszkodzenia skóry wiążą się z ryzykiem powstania blizny. W okresie letnim należy poświęcić im szczególną uwagę, ponieważ długotrwała ekspozycja na słońce bądź wizyty w solarium mogą skutkować poważnymi problemami estetycznymi i zdrowotnymi. W jaki więc sposób prawidłowo zabezpieczać blizny przed promieniami UV?

05 lipca 2021
Czy wiesz, że...
Czym są soczewki toryczne?

Czym soczewki toryczne różnią się od zwykłych soczewek? Kto powinien się na nie zdecydować? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Często osoby ze zdiagnozowanym astygmatyzmem czują dużą niechęć do korzystania z soczewek kontaktowych, zgłaszając swędzenie, pieczenie i dyskomfort oka. Nie ma w tym nic niezwykłego, zwłaszcza, jeśli astygmatycy wybierają soczewki sferyczne, czyli najpopularniejszy rodzaj soczewek, który jest dostępny do kupienia nawet w drogeriach czy supermakretach. Jednak soczewki sferyczne nie są przystosowane do budowy oka astygmatyka.

05 lipca 2021
Czy wiesz, że...
Badanie krwi wskaże datę porodu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford University w Kalifornii, badanie wybranych parametrów próbki krwi pozwoli z większą dokładnością określić termin porodu. Wyniki tej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie “Science Translational Medicine”.

23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
​​W pandemii Polacy jedli więcej słodyczy, dłużej spali i chętniej palili papierosy
Zbadano wybrane elementy sposobu żywienia i stylu życia dorosłej populacji polskiej przed i w trakcie pandemii COVID-19. Wzrosło spożycie tłuszczów ogółem, przybyło osób palących, ale nie zauważono wzrostu spożycia alkoholu.
23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
Sztuczna Inteligencja: Prawdziwa rewolucja w zdrowiu należy do algorytmów

Prawdopodobnie nie ma takiego obszaru, w którym sztuczna inteligencja (AI) okazałaby się bezużyteczna. Służba zdrowia i pacjenci, zwłaszcza w ostatnim czasie, mogą wiele zyskać dzięki technologii wykorzystującej skuteczność algorytmów.  Czy pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy w ochronie zdrowia to, co i tak nas w przyszłości czeka?

23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
Starsi ludzie, którzy czekali 11–12 tygodni na drugą dawkę szczepionki, mieli wyższy poziom przeciwciał niż ci, którzy czekali tylko 3 tygodnie

Jest to pierwsze bezpośrednie badanie sprawdzające, w jaki sposób opóźnienie podania drugiej dawki szczepionki wpływa na poziomy przeciwciał. Wiele szczepionek COVID-19 podaje się w dwóch dawkach: pierwsza inicjuje odpowiedź immunologiczną, a druga, „przypominająca”, wzmacnia ją.

23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
Nowa broń w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki
W USA powstało narzędzie, które może być nową bronią przeciwko bakteriom opornym na antybiotyki. Zespół badaczy z University of Texas w Austin opracował fluorescencyjne sondy chemiczne, które wykrywają enzym bakterii E.coli i pneumokoków. Enzym ten, jak wykazano, rozkłada wiele rodzajów antybiotyków i czyni bakterie opornymi na leczenie.
23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
​Niedobór biotyny w ciąży jest szkodliwy

Czym grozi niedobór biotyny w ciąży? Odpowiedzi poszukali japońscy naukowcy. Niedobór biotyny jest teratogenny u kilku gatunków ssaków, do których należy także człowiek. Około 50 proc. kobiet w ciąży wydala ponadnormatywne ilości 3-hydroksyizowalerinu (3-HIA) co prawdopodobnie oddaje spadającą aktywność biotynozależnego enzymu metylokrotonylu-CoA-karboksylazy.

23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
​Odkrycie: DNA można zbierać z powietrza

Naukowcy odkryli, że zwierzęce DNA można zbierać z powietrza. Badanie sprawia, że łatwiej będzie badać mało dotąd poznane gatunki zwierząt z trudno dostępnych miejsc, np. jaskiń. Odkrycie może mieć jednak znacznie większe znaczenie i pomoże zrozumieć, jak rozprzestrzeniają się różne choroby, m.in. COVID-19.

23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
Czy piękno może pochodzić z tabletki?

Nutrikosmetyki, inaczej nazywane „tabletkami urody” lub „kosmetykami w kapsułkach”, które zawierają związki witaminowe i mineralne mają za zadanie korzystnie wpływać na wygląd włosów, skóry oraz paznokci. Czy są skuteczne? Czy piękno może pochodzić z tabletki?

23 czerwca 2021
Czy wiesz, że...
​Co po pandemii? Poznaj Grace

Zespół naukowców z Hongkongu, który stworzył sławny humanoidalny robot o imieniu Sophia wprowadza teraz na rynek opieki zdrowotnej nowy prototyp, Grace, przeznaczony do interakcji z osobami starszymi i odizolowanymi przez pandemię COVID-19.

17 maja 2021
Czy wiesz, że...
​Spirometria w czasach pandemii - jak ją wykonać, by była bezpieczna?
Dr Monika Franczuk przeprowadza nas przez zasady wykonywania spirometrii i konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności w czasie pandemii COVID-19. Przypomina, że w trakcie tego badania pacjent wydycha powietrze z ogromną prędkością, a mogą w nim być m.in. bakterie i wirusy, w tym koronawirus.
17 maja 2021
Czy wiesz, że...
Skuteczność megadawki witaminy D3 w leczeniu COVID-19

Już na początku pandemii pojawiły się hipotezy, że witamina D może łagodzić infekcję SASR-CoV-2. Na łamach „JAMA" okazało się randomizowane badanie kliniczne, w którym oceniono, czy zastosowanie jednej megadawki witaminy D3 faktycznie wpływa na przebieg COVID-19 u pacjentów leczonych w szpitalu.

17 maja 2021
Czy wiesz, że...
Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa

Gdyby nie ona, nie wiadomo, jak dzisiaj wyglądałyby szpitale. Florence Nightingale jest uważana za pionierkę współczesnego pielęgniarstwa. Już jako młoda kobieta wiedziała, że jej powołaniem jest pomagać chorym. Nie bała się sprzeciwić woli rodziców ani ruszyć na front, by pomagać rannym żołnierzom. Całe życie poświęciła pacjentom.

17 maja 2021
Czy wiesz, że...
Co z tym ziewaniem?

Naukowcy nadal nie są pewni, do czego służy ziewanie. Badania wskazują, że pomaga ono chłodzić mózg, a także wyraża empatię, komunikuje stany emocjonalne, np. nudę i... wzmacnia więzi w grupie.

04 maja 2021
Czy wiesz, że...
Na pomoc sercu – wszczepialne urządzenia kardiologiczne. W jakich schorzeniach pomagają?

Wszczepialne elektroniczne urządzenia kardiologiczne mają coraz szersze zastosowanie w leczeniu wad i schorzeń serca. 

04 maja 2021
Czy wiesz, że...
Jak zamartwianie się wpływa na mózg

Stres, niepokój, chroniczne zmęczenie, brak energii i pesymizm... Ciągłe zamartwianie się wpływa na mózg w bardzo toksyczny sposób. Aktywuje wszystkie zasoby emocjonalne do granic możliwości, dopóki nie znajdziesz się w stanie ciągłego poczucia zagrożenia.

04 maja 2021
Czy wiesz, że...
Jak chronić oczy przed epidemią smartfonowej krótkowzroczności?

Ludzkie oczy, czyli jedne z najważniejszych organów naszego ciała, stale wpatrzone w ekrany smartfonów znacznie częściej niż kiedyś narażone są na postępujące wady wzroku. Niestety pandemia koronawirusa pogłębiła złe nawyki. 

04 maja 2021
Czy wiesz, że...
Diagnoza COVID-19 poprzez odcisk skóry? Najnowsze badania wskazują, że to możliwe!

Jak wskazują najnowsze badania, istnieje możliwość prowadzenia nieinwazyjnej i szybkiej diagnostyki COVID-19 z wykorzystaniem biomarkerów pobranych z odcisków skóry. Autorzy badań wskazują na duży potencjał tej metody diagnostycznej w zastosowaniu klinicznym.

03 maja 2021
Czy wiesz, że...
Śmiech to zdrowie, naprawdę!

Jeśli chcemy być zdrowsi, powinniśmy jak najczęściej śmiać się długo, głośno i beztrosko. To żart? Nie, zalecenia naukowców.

03 maja 2021
Czy wiesz, że...
Diagnostyka przyszłości: polimer zdolny ostrzec o groźnych chorobach nerek

Zaawansowana faza ostrego uszkodzenia nerek może skończyć się śmiercią nawet co drugiego pacjenta. Na szczęście chorobę będzie można teraz wykrywać na jej początkowym etapie rozwoju, gdy leczenie jest jeszcze stosunkowo proste, a rokowania dobre. Kluczem do ratującej zdrowie i życie diagnostyki jest nowy polimer, zaprojektowany w warszawskim Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

03 maja 2021
Czy wiesz, że...
Kilka prostych sztuczek, jak starzeć się zdrowo

Po pierwsze, czy warto? Oczywiście! Jesień życia to przecież jedna trzecia naszego żywota (dojrzewanie to pierwsza część, dojrzałość druga i starość trzecia), grzechem byłoby więc aż tyle czasu marnować na utyskiwanie typu: „Tu mnie boli, tam mnie boli, e… ta starość Panu Bogu nie wyszła, ja już się do niczego nie nadaję” czy też „A co ja mogę w tym wieku? Nic. Taka kolej rzeczy, takie życie”.

03 maja 2021
Czy wiesz, że...
Wzmacniamy odporność
Układ immunologiczny chroni nas przed patogenami – bakteriami, wirusami, pasożytami, ale również komórkami nowotworowymi. U każdego z nas działa inaczej, a jego kondycja zależy od wielu czynników. Na niektóre z jego elementów możemy mieć istotny wpływ. Nie zadziała tu jednak żaden magiczny przycisk – praca nad wzmocnieniem odporności to proces długotrwały i wymagający pewnych poświęceń. W nagrodę dostaje się jednak to, co najcenniejsze, czyli zdrowie.
21 kwietnia 2021
Czy wiesz, że...
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na ciężkość przebiegu COVID-19

Większe zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania ma wpływ na wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu COVID-19 u osób z chorobami oddechowymi, takimi jak astma, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – informuje czasopismo „Respiratory Medicine”.

04 lutego 2021
Czy wiesz, że...
Pokaż mi swoje oko, a powiem ci, jak zużyty jest twój organizm. Nowa metoda oceny wieku biologicznego

Wiek biologiczny, czyli stopień „zużycia” naszego ciała można precyzyjnie ocenić na oko. A konkretniej – wystarczy zbadać soczewkę oka.

04 lutego 2021
Czy wiesz, że...
Pisz ręcznie, licz w pamięci. Mózg kocha przeszkody

Windy, kalkulatory, wyszukiwarki internetowe – w ułatwianiu sobie życia dochodzimy do perfekcji. A szkoda, ponieważ trudności, które z zapałem eliminujemy z życia, bywają bardzo praktyczne.

04 lutego 2021
Czy wiesz, że...
Na PW trwają prace nad polską szczepionką przeciw COVID-19

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner - firma farmaceutyczna – oraz finansowanie.

04 lutego 2021
Czy wiesz, że...
Dlaczego Twój mózg potrzebuje ćwiczeń?

W latach 90. naukowcy dokonali serii odkryć, które mogą zrewolucjonizować neurobiologię. Przez długie dziesięciolecia uważano, że w dojrzałym mózgu nie powstają już nowe neurony. 

04 lutego 2021
Czy wiesz, że...
RAPORT SPECJALNY PANDEMIA COVID-19
CO będzie dalej? Wielkie pandemie z przeszłości dają wskazówki, jak może  się zakończyć obecna.
04 lutego 2021
Czy wiesz, że...
Dieta dla serca. Jak dbać o najważniejszy mięsień?

Serce w ciągu jednego dnia kurczy się około 100 tysięcy razy i pompuje 7 tysięcy litrów krwi. Co jeść by zapewnić mu warunki do tak ciężkiej pracy?

09 grudnia 2020
Czy wiesz, że...
Witamina D trzyma w ryzach nasz układ odpornościowy. Jak mądrze walczyć z jej niedoborem?

Chroni przed otyłością, rakiem, infekcjami i chorobami serca, zapewnia młodość skórze i sprawność mięśniom. Nie chodzi o jakiś ultranowoczesny lek, lecz o starą dobrą witaminę D. Niestety, w naszej strefie klimatycznej jest jej jak na lekarstwo.

09 grudnia 2020
Czy wiesz, że...
Uleczyć złamane serce

Po zawale serca pacjenci, którym uda się przeżyć, i ich bliscy mogą odetchnąć z ulgą, że bezpośrednie niebezpieczeństwo minęło, jednak powstająca w długim procesie gojenia blizna może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Nader często upośledza ona możliwość prawidłowego wypełniania się serca między kolejnymi uderzeniami, zaburzając rytm jego pracy i prowadząc z czasem do niewydolności tego narządu. Pojawia się jednak potencjalna nowa metoda leczenia, która może wspomóc ożywienie uszkodzonego serca.

09 grudnia 2020
Czy wiesz, że...
Siódmy zmysł

Układ odpornościowy, przez długi czas uważany za niepowiązany z mózgiem, okazuje się głęboko zaangażowany w jego pracę.

09 grudnia 2020
Czy wiesz, że...
Osocze ozdrowieńców - cenna pomoc w walce z koronawirusem, ale nie dla wszystkich

Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała mogące pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów, a procedura jego pobrania trwa ok. 30-40 min. Należy jednak pamiętać, że osocze nie pomoże w ciężkich przypadkach COVID-19.

09 grudnia 2020
Czy wiesz, że...
Jak często myć włosy - z naukowego punktu widzenia?

Pewnie zastanawiałeś się, jak często trzeba myć włosy. To zależy od trzech czynników, ale na pewno nie powinieneś myć ich codziennie.

09 grudnia 2020
Czy wiesz, że...
Ile czasu trzeba przeznaczać na aktywność fizyczną, by zrównoważyć siedzący tryb życia?

Ćwiczenia fizyczne są doskonałym sposobem, by ograniczyć negatywne dla zdrowia skutki związane z siedzącym trybem życia. Już 30 - 40 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia może zrównoważyć 10 godzin siedzenia w bezruchu – wynika z nowych badań. Naukowcy podkreślają jednak, że każda, nawet krótka aktywność fizyczna ma znaczenie.

09 listopada 2020
Czy wiesz, że...
Jak pandemia COVID-19 wpływa na nasze marzenia senne

Dla wielu z nas życie w świecie COVID-19 jest jak przeniesienie się do alternatywnej rzeczywistości. Dzień i noc jesteśmy zamknięci w czterech ścianach. Obawiamy się dotknąć artykułów spożywczych, które dostarczono nam pod drzwi. Kiedy wybieramy się na miasto, wkładamy maseczki i denerwujemy się, kiedy mija nas ktoś, kto maseczki nie nosi. Mamy problemy z rozpoznawaniem twarzy. I wszystko to wydaje się trochę nierealne.

09 listopada 2020
Czy wiesz, że...
Na czym polega medycyna estetyczna?

Należy mieć świadomość, że medycyna estetyczna zalicza się do działu medycyny, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Koniecznie należy zaznaczyć, że z zabiegów medycyny estetycznej nie korzystają tylko i wyłącznie przedstawicielki płci pięknej, ale również panowie. Czym dokładnie zajmuje się medycyna estetyczna, a także z jakich zabiegów można skorzystać?

09 listopada 2020
Czy wiesz, że...
Koniec z Piramidą Żywienia - zalecenia podane na Talerzu

Talerz Zdrowego Żywienia zastąpił piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia - ogłoszono podczas V Narodowego Kongresu Żywieniowego. Połowa talerza zapełniona jest warzywami i owocami, jedna ćwiartka zawiera produkty zbożowe, a na ostatniej ćwiartce powinny znaleźć się źródła białka, w tym mięso.

09 listopada 2020
Czy wiesz, że...
Kiedy najlepiej pić kawę? Badania sugerują, że dopiero po śniadani

Silna, czarna kawa, która budzi ludzi po nocy, może mieć wpływ na metabolizm i poziom cukru we krwi – wskazują naukowcy. Uczeni sugerują też, że lepiej „małą czarną” pić dopiero po śniadaniu.

09 listopada 2020
Czy wiesz, że...
Czy całowanie jest zdrowe?

Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, nie wszyscy lubią się całować. Tymczasem romantyczne pocałunki nie tylko mogą dawać dużo przyjemności i pomagać w stworzeniu głębszej więzi, ale według badań wpływają też korzystnie na zdrowie. Chyba, że jeden z całujących ma zakaźną infekcję.

13 października 2020
Czy wiesz, że...
Samouczące się roboty

Eon, bohater fantastycznonaukowego filmu Chappie (2015), postanowił skonstruować maszynę zdolną myśleć i czuć. W tym celu, wykorzystując technologię sztucznej inteligencji, napisał oprogramowanie, które sprawiało, że maszyna mogła uczyć się jak dziecko. 

13 października 2020
Czy wiesz, że...
Otyłość w mózgu

„Ultraprzetworzona” żywność wyzwala sygnały nerwowe, które powodują, że chcemy jeść więcej i więcej.

13 października 2020
Czy wiesz, że...
Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2020 r. są Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).

13 października 2020
Czy wiesz, że...
Dlaczego twój mózg potrzebuje ćwiczeń?

Kluczowe wydarzenia z ewolucyjnej historii człowieka połączyły ciało i mózg w sposób, który pozwala nam dziś przyhamować starzenie się tego narządu.

13 października 2020
Czy wiesz, że...
Czy śmierć jest odwracalna?

„A śmierć utraci swoją władzę”* – Dylan Thomas, 1933
Eksperyment, w którym częściowo ożywiono mózgi świń zabitych w rzeźni, rodzi pytanie, kiedy dokładnie kończy się życie.

07 października 2020
Czy wiesz, że...
Czym nas kuszą pracodawcy? Ranking najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych w Polsce

Satysfakcjonująca pensja za wykonywaną pracę, to już nie najważniejszy i jedyny wyznacznik, którym kieruje się polski pracownik przy wyborze pracodawcy. 

01 września 2020
Czy wiesz, że...
Szczepionka na koronawirusa – na jakim etapie są prace?

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna rozpoczął 27 lipca trzecią fazę badań klinicznych szczepionki na koronawirusa. Coraz bardziej zaawansowane prace nad polską szczepionką są także prowadzone w Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

01 września 2020
Czy wiesz, że...
Płyn do płukania ust skuteczny przeciwko koronawirusowi?

Badania naukowe przeprowadzone przez niemieckich naukowców dowodzą, że płyny stosowane do płukania ust mogą wykazywać skuteczność przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Infectious Diseases”.

01 września 2020
Czy wiesz, że...
Jak mózg odbiera własne imię?

Kiedy widzimy zdjęcie własnej twarzy, słyszymy swoje imię, lub widzimy je zapisane – mózg otrzymuje ważny sygnał. Wiedza o tym, jak przetwarzane są takie bodźce, może pomóc lepiej zrozumieć zjawiska z pogranicza świadomości i nieświadomości - pokazują polscy badacze.

20 lipca 2020
Czy wiesz, że...
W tym roku wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie
We wrześniu możemy spotkać się ze zwiększonym zachorowaniem na grypę. Z tego powodu bezwzględnie wszyscy powinniśmy zaszczepić się przeciw grypie – powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.
20 lipca 2020
Czy wiesz, że...
Czy maseczki ochronne powstrzymują roznoszenie wirusów? Naukowcy sprawdzili ich skuteczność

Wszyscy nosimy na twarzach maseczki. Są one zrobione z najróżniejszych materiałów. Jak dotąd nie powstały szczegółowe wytyczne, które podpowiadałyby jakie rodzaje tkanin chronią najlepiej przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Wcześniej prowadzono badania nad maseczkami używanymi przez medyków, jednak dane dotyczące zwykłych masek noszonych przez większość społeczeństwa i wykonanych z różnych tkanin są skąpe.

20 lipca 2020
Czy wiesz, że...
Cukier wcale nie poprawia nam nastroju

Naukowcy analizując dane z ponad 30 badań ustalili, że cukier wcale nie poprawia nam nastroju, a tzw. „cukrowy kop” to mit. Co więcej, spożywanie cukru może sprawić, że poczujemy się mniej czujni i bardziej zmęczeni.

20 lipca 2020
Czy wiesz, że...
Czy otyłość zawsze jest skutkiem nadmiernego jedzenia?

Obiegowa opinia na temat osób otyłych jest taka, że same są sobie winne - bo mają słabą wolę, za mało się ruszają i za dużo jedzą. W świetle aktualnej wiedzy medycznej jest to jednak zbyt daleko idące i często krzywdzące uproszczenie. Wyjaśniamy dlaczego.

20 lipca 2020
Czy wiesz, że...
Wpatrywanie się w głęboką czerwień może poprawić pogarszający się wzrok

Naukowcy z University College London twierdzą, że wpatrywanie się codziennie przez trzy minuty w światło o długości fali od 650 do 1000 nanometrów, które ma głęboki czerwony kolor, może znacznie poprawić pogarszający się wraz z wiekiem wzrok. Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia będą początkiem nowych, domowych metod leczenia wzroku i pomogą milionom ludzi na całym świecie.

20 lipca 2020
Czy wiesz, że...
Zapalenie okołoustne – wyzwanie współczesnej dermatologii

Zapalenie okołoustne to schorzenie dotykające najczęściej młode kobiety w wieku 20-30 lat, objawiające się wykwitem rumieniowo-krostkowym w okolicy nosa, fałdów nosowo-wargowych oraz brody z pozostawieniem przejaśnienia wokół ust. Etiologia schorzenia nie jest do końca poznana, jednak zauważalna jest korelacja między stosowaniem kortykosterydów a nasileniem zmian. Poprzez coraz częstsze stosowanie terapii sterydowych, zarówno miejscowych, jak i donosowych, podczas leczenia innych schorzeń, zapalenie okołoustne coraz częściej stanowi wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne.

17 czerwca 2020
Czy wiesz, że...
Jak algorytmy czuwają nad zdrowiem - sztuczna inteligencja w medycynie

Sztuczna inteligencja w medycynie rewolucjonizuje usługi medyczne, wspierając nowe metody diagnozowania, leczenia, opieki, lepszego kontaktu na linii pacjent-lekarz.

17 czerwca 2020
Czy wiesz, że...
Czy zdrowe słodycze są rzeczywiście takie zdrowe?

Półki sklepowe uginają się od ilości słodyczy w wersji FIT, a przepisów w internecie na zdrowsze zamienniki z dnia na dzień przybywa. I choć wiele specjalistów od żywienia promuje taką alternatywę łakoci, to warto zadać pytanie czy gdzieś jest haczyk?

17 czerwca 2020
Czy wiesz, że...
Czy niedobór kwasu foliowego może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia DNA?

W badaniu opublikowanym w PNAS, duńscy badacze sprawdzili wpływ niedoboru kwasu foliowego na zmiany DNA podczas procesu podziału komórek ciała. Kwas foliowy znany także jako witamina B9, jest ważną witaminą występującą w wielu owocach i zielonych warzywach liściastych. Badania doprowadziły do odkrycia ​​powiązania niedoboru kwasu foliowego z różnymi chorobami, w tym niedokrwistością, chorobami psychicznymi, otępieniem związanym z wiekiem, rakiem.

29 maja 2020
Czy wiesz, że...
Wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem

W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth.

29 maja 2020
Czy wiesz, że...
Ruszyła giełda pomysłów akcji "Covid Challenge"

Wśród pomysłów, znajdziemy zarówno zaawansowane rozwiązania maszyn i algorytmów, jak i proste w wykonaniu pomysły "zrób to sam" dostępne dla każdego, kto chce z nich skorzystać.

29 maja 2020
Czy wiesz, że...
Eksperci: w czasie pandemii nie należy odwlekać szczepień ochronnych

W czasie pandemii nie należy odwlekać szczepień ochronnych, bo jeszcze bardziej narażamy zdrowie swych dzieci i całej rodziny – przekonywali w środę eksperci. Podkreślali, że szczególnie najbliższe miesiące są dobrym okresem na szczepienia, zanim jesienią pojawi się prawdopodobnie kolejna fala zakażeń SARS-CoV-2.

14 maja 2020
Czy wiesz, że...
Rodzaje testów w kierunku COVID-19
Test serologiczny – (próbka z krwi żylnej), test kasetkowy – wariant testu serologicznego, (próbka krwi włośniczkowej lub żylnej),  test metodą RT-PCR – (wymaz).

Jakie są różnice pomiędzy testami w kierunku koronawirusa?

14 maja 2020
Czy wiesz, że...
Hongkong: kombinacja trzech preparatów leczy z COVID-19 w 7 dni

Jak poinformowali naukowcy z Hongkongu na łamach magazynu "The Lancet" - kombinacja trzech leków antywirusowych - interferonu beta-1b, lopinaviru-ritonaviru i ribavirinu - u pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem zakażenia koronawirusem okazuje się dwa razy skuteczniejsza od lopinaviru-ritonaviru podawanego zakażonym pojedynczo.

14 maja 2020
Czy wiesz, że...
Ekspert: ciężarna nie przekazuje koronawirusa dziecku

Nie ma międzynarodowych badań, które wskazywałyby, że zakażona ciężarna przekazuje wirusa dziecku. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników również nie odnotowało transmisji wertykalnej, czyli przejścia wirusa z organizmu matki do organizmu dziecka - mówi prof. Piotr Sieroszewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

05 maja 2020
Czy wiesz, że...
Telemedycyna wychodzi na prowadzenie

Za sprawą pandemii COVID-19 na rynku telemedycyny trwa prawdziwa rewolucja. Wejście w nową rzeczywistość uzależniło działanie wielu branż od internetu. W imię ochrony lekarzy i pacjentów rosnący trend zauważalny jest także na rynku telemedycyny. Niektóre firmy podejmują także w tym obszarze działania pro bono.

05 maja 2020
Czy wiesz, że...
Ruszyła platforma edukacyjna dla nauczycieli dotycząca udaru mózgu
Wystartowała bezpłatna platforma edukacyjna online „Akademia Stop Udarom”. To pierwsza taka platforma dla nauczycieli szkół podstawowych, która może pomóc w przekazaniu uczniom wiedzy na temat jednej z najczęstszych i groźnych chorób neurologicznych - udaru mózgu.
05 maja 2020
Czy wiesz, że...
AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki wspólnie w poszukiwaniu szczepionki

 

Ruszyła I faza badań klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-10. Badanie prowadzone jest na 1100 ochotnikach. Potencjalna szczepionka powstaje przy współpracy naukowców z AstraZeneca oraz Oxford University.

24 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
​Żywność i opakowania produktów spożywczych nie przenoszą koronawirusa, jednak ostrożność nie zaszkodzi

Amerykańskiej Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) informuje, że obecnie nie ma dowodów na to, że koronawirusem można się zarazić poprzez kontakt z żywnością, karmą dla zwierząt lub opakowaniami na żywność. 

24 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
Prawda o koronawirusie: Ile osób zostało zakażonych w Chinach?

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu, ponad 232 000 osób w Chinach mogło zostać zarażonych wirusem podczas pierwszej fali Covid-19, czyli czterokrotnie więcej niż podają to oficjalne dane.

24 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
Gadżet nowej ery

Skoro dystans społeczny będzie nowym obowiązującym zwyczajem, nie tylko dla Brytyjczyków, może warto docenić pomysłowość Belgów.

09 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
COVID-19: naukowcy ogłosili, że opracowali szczepionkę, która przeszła pomyślnie pierwsze próby

Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19 jest już po pierwszych obiecujących badaniach na zwierzętach. Naukowcy do jej zaprojektowania wykorzystali fragmenty wirusowego białka i zaszczepili nim zwierzęta w celu budowy odporności. I to z sukcesem!

09 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
COVID-19. Maski ochronne: nosić czy nie nosić? Wirus nie fruwa

5 kwietnia minister Łukasz Szumowski powiedział w TVN 24: powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach i w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Czy to oznacza kolejny obowiązek?

09 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
Badania: jak długo koronawirus może pozostać zaraźliwy na różnych powierzchniach?

Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień - podał dziennik „South China Morning Post”, cytując hongkońskie badanie.

05 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
POLCRIN – międzynarodowe wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych

W związku z przyjęciem Polski do Europejskiej Sieci Infrastruktury ds. badań Klinicznych (ECRIN) z dniem 23 sierpnia 2019 r., na okres trzech lat w charakterze obserwatora, Agencja Badań Medycznych utworzyła jednostkę POLCRIN (eng. Polish Clinical Research Infrastructure Network)

03 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
Pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 na początku 2021 r.? Jest informacja producenta

Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyspieszonym trybie.

03 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
Inżynieria w walce z epidemią

Pomysłowi inżynierowie konstruują urządzenia, które pomagają opanować epidemię i ratują życia. Nowoczesna technika oferuje roboty, wykrywające chorych drony czy tanie, drukowane respiratory.

03 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...
Arechin od 2 kwietnia w aptekach

Arechin do leczenia pacjentów z Covid-19 w formie darowizny dla polskich szpitali wskazanych przez resort zdrowia. w aptekach lek ma się pojawić od 2 kwietnia br., ale będzie dostępny tylko we wskazaniach zarejestrowanych przed epidemią koronawirusa.

27 marca 2020
Czy wiesz, że...
SARS-CoV-2: nietoperze przyciąga zielone światło. To zapoczątkowało ciąg zdarzeń, zakończony wybuchem pandemii?

Bogate w pożywienie Wuhan dla migrujących nietoperzy mogło stać się nowym miejscem zamieszkania. Pochodzące z różnych lokalizacji ssaki mogą przenosić różne szczepy wirusów i infekować pośrednich gospodarzy. Mroźna i sucha zima pomogła wirusom przetrwać w środowisku i ostatecznie znalazła sposoby na przekroczenie bariery gatunkowej, przeskakując na człowieka.

26 marca 2020
Czy wiesz, że...
Tomografia klatki piersiowej wskaże zakażenie koronawirusem wcześniej niż test RT-PCR?
Tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej wskaże zakażenie koronawirusem wcześniej niż zalecany przez Światową Organizację Zdrowia test diagnostyczny RT-PCR? Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez chińskich naukowców.
23 marca 2020
Czy wiesz, że...
Nowe rekomendacje WHO w sprawie stosowania ibuprofenu w leczeniu COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze niedawno odradzała stosowanie ibuprofenu w terapii COVID-19, po tym jak „The Lancet” opublikował tekst, że lek może zaostrzać chorobę. Za mało jest jednak naukowych dowodów na związek pomiędzy ibuprofenem, a pogorszeniem stanu zdrowia zakażonych SARS-CoV-2. Dlatego WHO zaktualizowało rekomendacje w tej sprawie.

23 marca 2020
Czy wiesz, że...
Poznańscy naukowcy opracowali własny test na koronawirusa

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu opracował prototyp testu na koronawirusa. Badania potwierdziły skuteczność polskiego produktu. Naukowcy zapowiedzieli, że są w stanie wytwarzać go w większych ilościach, co jest szczególnie ważne w obliczu problemów z dostępnością testów na SARS-CoV-2.

22 marca 2020
Czy wiesz, że...
Szczepionka przeciwko koronawirusowi powstanie z tytoniu?

Firma Medicago, za którą stoi koncern tytoniowy Philip Morris International, ogłosiła, że opracowała szczepionkę na chorobę COVID-19. Szczepionka jest już w fazie testów. Wyizolowanie cząstki wirusopodobnej z genu wirusa SARS-CoV-2 zajęło firmie zaledwie 20 dni. Rekordowe tempo nie byłoby możliwe bez udziału roślin tytoniu. To z ich liści firma pozyskuje przeciwciała do szczepionek. Medicago zapowiedziało, że jeśli testy przedkliniczne przebiegną pomyślnie, próby z udziałem ludzi zaczną się latem.

18 marca 2020
Czy wiesz, że...
Pierwsza ochotniczka otrzymuje eksperymentalną szczepionkę na koronawirusa

Rozpoczęło się pierwsze w USA badanie kliniczne nad szczepionką na COVID-19. Pierwszą osobą, której podano wyprodukowany przez firmę Moderna doświadczalny preparat jest 43-letnia ochotniczka – Jennifer Haller.

18 marca 2020
Czy wiesz, że...
Lek zarejestrowany do leczenia COVID–19 produkowany przez polską firmę

13 marca br. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zdecydował o rozszerzeniu wskazań leku ARECHIN (Chloroquini phosphas) o leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi, jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 w oparciu o dotychczas opublikowane dane kliniczne.

18 marca 2020
Czy wiesz, że...
Czy ibuprofen oraz niektóre leki na nadciśnienie i cukrzycę mogą zaszkodzić zakażonym koronawirusem?


Pacjenci z chorobami serca, nadciśnieniem lub cukrzycą, którzy są leczeni inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI) lub blokerami receptora angiotensyny II (ARB, sartany) mogą być bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 – sugerują naukowcy na łamach „The Lancet”. Czy mają na to wystarczająco mocne dowody?

16 marca 2020
Czy wiesz, że...
Poszukiwania leku na COVID-19 idą pełną parą

Z rosnącym niepokojem czekam na skuteczny lek przeciwko na SARS-CoV-19.
Dobrze
, że mamy wykształconych ludzi i należytym doświadczeniem zawodowym. Dobrze, że mamy przedsiębiorstwa farmaceutyczne mogące szybko udzielić fachowej pomocy w obszarze produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych. Dobrze, że mamy oddanych pracowników służby zdrowia, którzy nie uchylają się od pracy.

12 lutego 2020
Czy wiesz, że...
Google opracowało nowy system ułatwiający wykrycie raka piersi
Sztuczna inteligencja nie jest naszym nieprzyjacielem. Jeżeli nie przekonało Cię do tej opinii mnóstwo istniejących argumentów i faktów, to mamy dla Ciebie kolejny dowód. Google opracowało zatem nowy system do wykrywania raka piersi dzięki technologii opierającej się na AI.
12 lutego 2020
Czy wiesz, że...
Czy AI zastąpi inwazyjne metody badania cukru we krwi?
Nieprzyjemnie ukłucie w palec zna chyba każdy, kto chociaż raz w życiu miał badany poziom cukru we krwi. A na świecie są też tacy ludzie, którzy takie ukłucie czują nawet kilka razy dziennie. Na szczęście, w przyszłości może się okazać, że dzięki sztucznej inteligencji takie badanie nie będzie konieczne.
12 lutego 2020
Czy wiesz, że...
Oscar – robot, który zadba o to, abyś prawidłowo segregował śmieci
Niebieski, czerwony, zielony, a może brązowy? Do którego pojemnika należy wrzucić samą butelkę, a do którego zakrętkę? Z tym dylematem mierzy się miliony ludzi na całym świecie. I właśnie dlatego jedna z firm stworzyła Ocara – robota, który zadba o to, aby śmieci były w odpowiednim pojemniku.
 
03 lutego 2020
Czy wiesz, że...
4 LUTEGO 2020 | XX Światowy Dzień Walki z Rakiem

Święto zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. To dobra okazja, aby wyrazić swoją solidarność z chorymi na raka oraz promować profilaktykę antynowotworową.

03 lutego 2020
Czy wiesz, że...
Pielęgniarki z nowymi kompetencjami. Będą samodzielnie ściągać szwy i leczyć rany

Narodowy Fundusz Zdrowia od stycznia 2020 roku wycenia poradę pielęgniarską jako nowe świadczenie. Według samorządu znajdą się pielęgniarki, które będą chciały samodzielnie wykonywać procedury w poradniach specjalistycznych. Dyrektorzy szpitali również uznają pomysł za dobry, ale ostrzegają, że może zabraknąć personelu do pracy na oddziałach.

24 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Wojska terytorialne będą rekrutować pielęgniarki, są bonusy

Służba jest częściowo odpłatna, poza tym proponujemy wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji. Terytorials może być skierowany na kursy i szkolenia specjalistyczne - tak zachęca pielęgniarki do pracy w Wojskach Obrony Terytorialnej dowódca tej formacji gen. dyw. Wiesław Kukuła

23 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
WHO: zwiększenie liczby pielęgniarek jest już globalnym wyzwaniem

Do końca dekady potrzebnych będzie na świecie 9 milionów nowych pielęgniarek - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zaznacza, że państwa już teraz powinny inwestować w pielęgniarstwo, by ich systemy ochrony zdrowia nie załamały się.

20 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Xenoboty - żywe, samoleczące się roboty
Amerykańscy badacze stworzyli pierwsze żywe roboty - Xenoboty. Pełzają, pływają i mogą przetrwać długie tygodnie bez pożywienia. Naukowcy widzą ich zastosowanie w ekologii i medycynie.
20 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Praca w IT: Przybywa ofert pracy na nieprogramistyczne stanowiska

W 2019 r. nastąpił zauważalny wzrost liczby ogłoszeń o pracy w branży IT na stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języków programowania - wynika z danych zebranych przez portal No Fluff Jobs.

20 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Niemal 900 zabiegów z udziałem robotów da Vinci w Polsce w 2019 r.

W 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono rekordową liczbę niemal 900 zabiegów przy użyciu robotów da Vinci – wynika z danych udostępnionych PAP przez firmę Synektik, dystrybutora tego systemu w naszym kraju. Polska chirurgia robotowa wciąż jest jednak w powijakach.

20 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Na świecie żyją już osoby o zmodyfikowanym DNA

W Chinach żyją już 3 dziewczynki, których DNA zredagowano w stadium zarodka. Chodzą też już po świecie pierwsze "dzieci trojga rodziców". Kiedy techniki modyfikacji i edycji genów stają się coraz bardziej dostępne, warto się zastanowić, dokąd chcemy jako ludzie zmierzać - namawia genetyk prof. Ewa Bartnik.

07 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Warszawa wprowadza darmowe szczepienia na HPV dla połowy populacji dwunastolatków

Jak poinformował podczas konferencji prasowej 19 listopada 2019 roku wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej: „Planujemy w Warszawie zaszczepić przeciw wirusowi HPV wywołującemu m.in. raka szyjki macicy połowę populacji dwunastolatków, czyli około 9 tysięcy dzieci rocznie”. Program ma być realizowany w ciągu trzech najbliższych lat.

07 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Rak jelita grubego jednym z najczęstszych nowotworów na świecie

Z badań opublikowanych w „International Journal of Cancer” wynika, że rak jelita grubego jest drugim co do częstości zapadalności nowotworem złośliwym na świecie, który w 2012 roku został rozpoznany u ponad miliona osób i spowodował 690 tysięcy zgonów. Eksperci alarmują, że liczba zachorowań stale wzrasta – w 2017 roku w Polsce wykryto go u ponad 19 tysięcy pacjentów. Czym objawia się rak jelita grubego i jak sobie z nim radzić?

07 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Nowy skalpel z doładowaniem stawia czoła rakowi.

Kiedy chirurg usuwa guz nowotworowy, mogą pozostać po nim komórki rakowe, co grozi ponownym rozwojem nowotworu. Naukowcy rozpoczęli właśnie pierwsze badania kliniczne nad nowym narzędziem do leczenia raka, które być może pozwoli zabić jego uparte komórki: skalpelem plazmowym.

07 stycznia 2020
Czy wiesz, że...
Potwierdzono działanie leku, który hamuje zanik tkanki mózgu u chorych na SM

Jak wskazują eksperci, u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) szybciej zachodzi zmniejszanie się objętości mózgu, czyli tzw. atrofia mózgu. Podkreślają jednak, że wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia może hamować ten proces – jest to istotne pod względem zapobiegania pogorszeniu funkcji poznawczych pacjentów.

16 grudnia 2019
Czy wiesz, że...
Doceniamy pielęgniarki
CBOS w listopadzie 2019 roku spytało Polaków o to, jakie są według nich najbardziej poważane zawody. Okazało się, że rodacy najbardziej szanują pracę użyteczną społecznie. Aż 94 proc. ankietowanych oddało głos na strażaków, a 89 proc. zagłosowało na pielęgniarki.
16 grudnia 2019
Czy wiesz, że...
Testy na nietolerancje pokarmowe a stanowisko Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej
Dlaczego testy takie jak Food Detective oraz inne testy na nietolerancje pokarmowe bazujące na podwyższonym poziomie przeciwciał IgG budzą kontrowersje w środowisku lekarskim? Jednym z powodów może być stanowisko Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej.
16 grudnia 2019
Czy wiesz, że...
Jak zmieniona mikroflora jelitowa wpływa na otyłość
Jak podają doniesienia naukowe, otyłość związana jest ze zmianami w obrębie mikroflory, która bytuje w naszych jelitach. Nowe badania opublikowane w magazynie Nature, zespołu badaczy Yale podają jeden z możliwych mechanizmów tego procesu, który do tej pory pozostawał niewyjaśniony.
02 grudnia 2019
Czy wiesz, że...
Przed 35 laty wykonano pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku

Przed 35 laty, 28 listopada 1984 r., młodzi lekarze z Warszawy przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego, w dodatku nową metodą, obecnie najczęściej stosowaną. "Biorczyni szpiku nadal żyje" – zapewnia PAP prof. Wiesław Jędrzejczak, szef zespołu, który wykonał zabieg.

02 grudnia 2019
Czy wiesz, że...
Polscy specjaliści opracowali nowatorskie badania przesiewowe jaskry

Polscy okuliści opracowali nowatorską metodą badań przesiewowych w kierunku jaskry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Oficjalne badania pierwszych pacjentów rozpoczną się 2 grudnia - powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie inicjator i współtwórca tej metody prof. Jerzy Szaflik.

02 grudnia 2019
Czy wiesz, że...
Co łączy suchy papier i sieć wysokiego napięcia?

Co ma suchy papier do sieci wysokiego napięcia? Całkiem sporo. Otóż jest on bardzo dobrym izolatorem w instalacjach wysokonapięciowych. Nad ulepszaniem wykorzystywanego do tego celu papieru marszczonego pracują wspólnie naukowcy Politechniki Śląskiej i centrum badawczego firmy ABB.

24 listopada 2019
Czy wiesz, że...
Będą egzaminy certyfikujące dla dietetyków i absolwentów zdrowia publicznego

Co łączy dietetyków oraz absolwentów zdrowia publicznego w naszym kraju? Na pewno to, że ich sytuacja zawodowa oraz zadania w polskim systemie opieki zdrowotnej nie są formalnie uregulowane. To ma się niebawem zmienić. Jeszcze nie za sprawą ustaw, ale poprzez egzaminy certyfikujące.

24 listopada 2019
Czy wiesz, że...
Otyłość dziecięca - potrzebna szeroka edukacja i podatek od cukru
Szeroka edukacja na temat zdrowego żywienia, rozbudowa systemu opieki nad dzieckiem otyłym w ramach świadczeń NFZ, podatek od cukru – to rozwiązania postulowane przez specjalistów leczących w Polsce otyłość dziecięcą.
24 listopada 2019
Czy wiesz, że...
Polski program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystym

Neurolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą leczyć dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy przy użyciu eksperymentalnej wciąż metody polegającej na wykorzystaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Polski ośrodek jest jednym z dwóch na świecie, który wykonuje takie zabiegi, oprócz Uniwersytetu Duke w USA.

13 listopada 2019
Czy wiesz, że...
Szyja smartfonowa – nowe zjawisko w dziecięcej Poradni Leczenia Bólu
Szyja smartfonowa – to nowy zespół bólowy obserwowany przez specjalistów Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – jednym z największych w Polsce szpitali pediatrycznych.
13 listopada 2019
Czy wiesz, że...
Ładowanie pojazdu elektrycznego w 10 minut? Naukowcy opracowali nową technologię

Naukowcy opracowali akumulator litowo-jonowy, który ładuje się w podwyższonej temperaturze, co znacznie zwiększa szybkość całego procesu. Co ważne, bateria podczas takiego ładowania nie ulega degradacji. Nowa technologia może wkrótce pozwolić na pełne załadowanie akumulatora samochodu elektrycznego w zaledwie 10 minut.

13 listopada 2019
Czy wiesz, że...
Kontrolowany za pomocą myśli egzoszkielet pozwala sparaliżowanemu chodzić

Dzięki kontrolowanemu przez mózg egzoszkieletowi, sparaliżowany od czterech lat Francuz ponownie stanął na nogi. Ważący ponad 60 kilogramów egzoszkielet daje nadzieję sparaliżowanym osobom na odzyskanie możliwości poruszania się.

28 października 2019
Czy wiesz, że...
Do pracy jak na randkę lub do warzywniaka. Dress code nadal kuleje

Podobno wizerunek firmy oraz personelu lepiej służy promocji firmy wśród klientów niż kosztowna reklama w mediach. Zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej firm. Wiele jednak polega na dress codzie. Dlaczego?

28 października 2019
Czy wiesz, że...
Alzheimer a sztuczna inteligencja

Według szacunkowych danych w Stanach Zjednoczonych 5,7 mln ludzi cierpi na chorobę Alzheimera – najczęstszy typ demencji – a do 2050 roku liczba ta ma wzrosnąć ponad dwukrotnie.

07 października 2019
Czy wiesz, że...
Pięć krajów rości sobie prawa do dużych fragmentów dna Oceanu Arktycznego, których granice na siebie zachodzą

2 sierpnia 2007 roku trzej rosyjscy badacze stłoczeni wewnątrz pojazdu podwodnego opuścili się na głębokość 4300 m, docierając na dno Oceanu Arktycznego w miejscu, gdzie znajduje się Biegun Północny. Uruchomili robocze ramię, z którego pomocą wetknęli w dno platynową flagę swojego kraju.

07 października 2019
Czy wiesz, że...
Naleśnik doskonały - fizyka pomaga w przygotowaniu przysmaków

Z niewielką pomocą symulacji komputerowych i dynamiki płynów inżynierowie zoptymalizowali sztukę przygotowania naleśnika. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań nad przygotowaniem cienkich jak papier płatków ciasta, które potem zwykle serwuje się z czekoladą, serem lub dżemem.

07 października 2019
Czy wiesz, że...
Modyfikując styl życia można o 40 proc. ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory
Za 10 lat nowotwory mogą stać się pierwszą w naszym kraju przyczyną zgonów i już teraz musimy się do tego przygotować - apelowali w piątek (4 października) eksperci z okazji przypadającego 4 października Światowego Dnia Onkologii oraz zainaugurowania kampanii "Ty decydujesz, czy zachorujesz".
19 września 2019
Czy wiesz, że...
Szczepionka powoduje wzrost poziomu przeciwciał, dzięki którym możemy skutecznie zapobiegać grypie

- Szczepienie pozwala zapobiegać zachorowaniu i groźnym w skutkach powikłaniom grypy, dlatego fakt, że zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka mają możliwość przeprowadzenia szczepienia, jak tylko szczepionka jest dostępna w aptekach, pomimo pierwotnej groźby opóźnień, jest bardzo istotna – mówi kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH.

19 września 2019
Czy wiesz, że...
Niemal co dziesiąta praca dyplomowa może być plagiatem

8% prac dyplomowych przebadanych w 2019 r. może nosić znamiona plagiatu - wynika z pierwszych statystyk, pozyskanych z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, który od początku roku wprowadzono na uczelniach. O wynikach badania poinformował w środę OPI.

19 września 2019
Czy wiesz, że...
Przetaczamy ją co trzy sekundy, ale nadal boimy się krwi

Krew przetaczana jest na świecie co trzy sekundy, ale nadal się jej boimy, a wokół niej wciąż krąży wiele mitów, jak choćby ten, że miesiączkujące kobiety powodują więdnięcie kwiatów – stwierdza Rose George w książce "Krew – pieniądze, medycyna, tajemnice".

21 sierpnia 2019
Czy wiesz, że...
Dlaczego śmiejemy się, gdy jesteśmy łaskotani?

Wszak ze śmiechu także można umrzeć. Łaskotanie może być przyjemne, ale przez krótki czas, gdy trwa zbyt długo, staje się nie do wytrzymania. Dlaczego w ogóle reagujemy na nie śmiechem? Odpowiedź znajduje się w mózgu.

21 sierpnia 2019
Czy wiesz, że...
Dieta dla seniorów
Dieta po 50 roku życia musi się zmienić z wielu powodów. Organizm osoby starszej funkcjonuje już bowiem inaczej i wymaga konkretnych składników odżywczych. Dowiedz się, co powinna jeść osoba w takim wieku i jakie rozwiązanie jest dla niej najlepsze.
21 sierpnia 2019
Czy wiesz, że...
Czym jest Scyntygrafia (badanie izotopowe) i na czym polega?

W XX wieku rozwinęła się gałąź medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób za pomocą izotopów promieniotwórczych. Jedną z obrazowych metod diagnostycznych medycyny nuklearnej jest scyntygrafia. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu środków chemicznych, najczęściej farmaceutyków znakowanych radioizotopami. Rejestracja ich rozpadu i graficzne przedstawienie ich umiejscowienia umożliwia ocenę morfologiczną i funkcjonalną.

21 sierpnia 2019
Czy wiesz, że...
Czy czarne i zielone oliwki czymś się od siebie różnią?

Ktoś złośliwy na takie pytanie mógłby odpowiedzieć, że kolorem, ale w myśl zasady „o oczywistościach się nie mówi” pomijamy ten fakt i szukamy różnic w innych aspektach. Poniżej możecie zapoznać się z wynikami naszego krótkiego internetowego śledztwa. To okazało się... owocne.

09 sierpnia 2019
Czy wiesz, że...
Postęp we wczesnym rozpoznawaniu choroby Alzheimera

Naukowcy z Washington University School of Medicine opracowali test laboratoryjny, który może pomóc we wczesnym wykryciu choroby Alzheimera.

09 sierpnia 2019
Czy wiesz, że...
O chorobie Alzheimera wiemy coraz więcej. Dlaczego nie przekłada się to na leczenie?
Z prof. Tadeuszem Parnowskim, psychiatrą, prezesem Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego, rozmawia Barbara Jagas.
10 lipca 2019
Czy wiesz, że...
Na Uniwersytecie Warszawskim opracowano substancję skuteczniejszą od najsilniejszych leków przeciwbólowych

Związek chemiczny, wykazujący właściwości przeciwbólowe 5 tys. razy skuteczniej od obecnie dostępnych najsilniejszych środków przeciwbólowych, opracowali naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowała uczelnia.

10 lipca 2019
Czy wiesz, że...
Ulepszone komórki macierzyste odnajdują drogę do serca

Zainspirowani niebezpiecznymi bakteriami naukowcy tak zmienili komórki macierzyste, że podane do organizmu odnajdują uszkodzone serce. To duży krok w stronę komórkowych terapii tego organu.

10 lipca 2019
Czy wiesz, że...
Cukrzyca powinna być priorytetem w polityce zdrowotnej

Profilaktyka i leczenie cukrzycy powinny być priorytetem w polityce zdrowotnej państwa – przekonywali eksperci podczas debaty "Najważniejsze celem w terapii cukrzycy typu 2", która odbyła się w Warszawie.
 

29 maja 2019
Czy wiesz, że...
Siódmy zmysł

Układ odpornościowy, przez długi czas uważany za niepowiązany z mózgiem, okazuje się głęboko zaangażowany w jego pracę. Przez dziesięciolecia podręczniki anatomii głosiły, że dwa najbardziej złożone systemy w organizmie – mózg i układ odpornościowy – funkcjonują w całkowitej izolacji od siebie nawzajem.

29 maja 2019
Czy wiesz, że...
Druga szansa

Łatwiej zmienić zdanie na temat osób, które początkowo oceniliśmy negatywnie, niż tych, które wywarły na nas dobre wrażenie. Według obiegowej opinii trudno przezwyciężyć negatywne pierwsze wrażenie. Istotnie, część badań potwierdza zasadność tego poglądu. Niemniej prace badawcze w tej dziedzinie często w sposób nieuprawniony zestawiają osądy dokonane pod wpływem informacji o skrajnie niemoralnych, stosunkowo rzadkich czynach (jak na przykład sprzedaż narkotyków dzieciom) z ocenami kształtowanymi na podstawie bardziej powszechnej postawy charakteryzującej się gotowością do wyświadczania uprzejmości (na przykład chęć udostępnienia parasola). Nowe badania – o większej precyzji doboru przykładów zachowań – pokazują, że jesteśmy bardziej skłonni zmienić zdanie na temat osób, które przy pierwszym kontakcie jawiły nam się jako samolubne niż tych odbieranych jako bezinteresowne.

29 maja 2019
Czy wiesz, że...
Geometria pomaga opisać relacje pomiędzy cząsteczkami odpowiedzialnymi za zapach

 Nie mamy problemów z rozróżnieniem aromatu świeżej kawy od smrodu zgniłych jaj, ale procesy biochemiczne odpowiedzialne za wrażenia węchowe wcale nie są proste. Badacze opracowali niedawno „mapę” węchu, czyli model geometryczny doznań węchowych powodowanych przez różne cząsteczki. Naukowcy uważają, że taka mapa pomoże przewidzieć, jak ludzie będą odbierać różne kombinacje zapachów, i ułatwi komponowanie nowych aromatów.

21 maja 2019
Czy wiesz, że...
Willem Einthoven - twórca pierszego elektrokardiografu
21 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Willema Einthovena - twórcy pierwszego elektrokardiografu.
14 maja 2019
Czy wiesz, że...
Zegar z DNA

Natura jest mistrzynią w konstruowaniu biologicznych maszyn i obwodów, które chociażby regulują nasz wewnętrzny zegar, nadzorują kopiowanie genów i pomagają komórkom się poruszać. Obecnie inżynierowie uczą się projektować i konstruować nowe urządzenia biochemiczne, jak nanofabryki, obwody biologiczne, a nawet komputery molekularne.

14 maja 2019
Czy wiesz, że...
Wynalazki i rozwiązania, które mogą odmienić nasze życie

Jak zmieniłby się świat, gdyby wodę na pustyni dało się czerpać wprost z powietrza, nie zużywając ogromnych ilości energii elektrycznej? Jak zmieniłby się komfort życia, gdyby lekarz miał do dyspozycji testy do wykrywania nowotworów, niewymagające pobierania tkanek? A gdyby jeszcze na wynik takiego badania nie trzeba było długo czekać?

14 maja 2019
Czy wiesz, że...
Uleczyć złamane serce

Po zawale serca pacjenci, którym uda się przeżyć, i ich bliscy mogą odetchnąć z ulgą, że bezpośrednie niebezpieczeństwo minęło, jednak powstająca w długim procesie gojenia blizna może prowadzić do trwałych uszkodzeń.

14 maja 2019
Czy wiesz, że...
Co widzisz, to kupujesz…

Wejdź z pustym żołądkiem do sklepu spożywczego, a zapewne wyjdziesz z niego z kilkoma artykułami, których wcale nie zamierzałeś kupić. Głód to jednak nie jedyny czynnik wpływający na to, co kupujesz pod wpływem impulsu. Naszymi wyborami konsumenckimi da się manipulować także poprzez odpowiednie ustawienie półek z towarami. W ten sposób można osłabić lub też wzmocnić zdrowe nawyki.

19 kwietnia 2019
Czy wiesz, że...
Dlaczego jedne jajka łatwo obrać, a z innymi jest duży problem? Ogromne znaczenie ma ich świeżość.

Obieranie ugotowanych jajek to nie zawsze łatwa sprawa. Bardzo często właśnie wtedy, kiedy chcemy, żeby były idealne, jak na złość białko przywiera do skorupki tak, że nie da się ich rozłączyć. W efekcie, zamiast perfekcyjnych jajek, otrzymujemy dziwne kształty o nieregularnej, poszarpanej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje?

16 kwietnia 2019
Czy wiesz, że...
Pierwsze w Polsce próby leczenia choroby Duchnne’a nową metodą - jeszcze w tym roku

Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku w Polsce będziemy mogli podać naszą nowatorską terapię komórkową pierwszym dzieciom z nieuleczalną wciąż chorobą Duchenne’a – zapowiedziała podczas pobytu w Warszawie prof. Maria Siemionow z Uniwersytetu Illinois w Chicago.

14 kwietnia 2019
Czy wiesz, że...
Ten prosty test pokaże ci, czy pijesz wystarczającą ilość wody. Wykonasz go samodzielnie na skórze

Rzadko udaje ci się wypić rekomendowane 2 litry wody dziennie? Masz wątpliwości, czy właściwie nawadniasz organizm? Wykonaj ten prosty test. Rekomendowana ilość płynów, jaką powinniśmy przyjmować każdego dnia, wynosi 1,5-2 l wody, czyli ok. 6-8 szklanek. (Komu się to udaje?!) Niedobór wody może powodować zmęczenie, objawiać się w postaci bólu lub zawrotów głowy,  może także wpłynąć na elastyczność skóry.

14 kwietnia 2019
Czy wiesz, że...
Tekst jak sieć: ile wyrazów wystarczy, by rozpoznać autora?

Indywidualność autora widać już w powiązaniach między zaledwie kilkunastoma wyrazami tekstu angielskiego. W językach słowiańskich rozpoznać to można jeszcze łatwiej - sugerują analizy tekstów literackich przeprowadzone nową metodą stylometrii, zaproponowaną przez fizyków z Krakowa.

14 kwietnia 2019
Czy wiesz, że...
Naukowcy pracują nad "szczepionką" na raka. Ma nauczyć organizm, jak niszczyć nowotwór

Opublikowane właśnie w Nature Medicine wyniki przełomowych badań dają wiele nadziei. Nowy typ immunoterapii polega na wstrzykiwaniu do guza rakowego kilku stymulantów. Dzięki temu organizm sam niszczy komórki nowotworowe.

28 lutego 2019
Czy wiesz, że...
"Żyjący lek" to kolejna przełomowa terapia w hematoonkologii
W leczeniu białaczek i chłoniaków pojawiała się kolejna przełomowa terapia, nazywana „żyjącym lekiem”, która może pomóc chorym z opornymi na leczenie postaciami tych schorzeń – poinformowali we wtorek eksperci w Warszawie podczas konferencji prasowej „Hematoonkologia 2019”.
28 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Sztuczna inteligencja w 2019 roku – prognozy ekspertów
Co czeka nas w zakresie sztucznej inteligencji w 2019 roku? Na jakich obszarach będzie się ona rozwijała? Zapytaliśmy ekspertów o prognozy na najbliższe miesiące.
28 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Sztuczna inteligencja dekoduje fale mózgowe
Najnowsze odkrycia naukowców z Columbia University mogą się stać przełomowe dla chorych, którzy stracili możliwość porozumiewania się na skutek udaru mózgu, stwardnienia rozsianego czy śpiączki.
28 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Komputery kwantowe a sztuczna inteligencja. Jesteśmy u progu rewolucji?
IBM opracował komputer kwantowy i technologię zamierza udostępniać podmiotom biznesowym. Nad podobnymi rozwiązaniami od jakiegoś czasu pracuje Google, Microsoft i Intel. Co rozwój komputerów kwantowych może oznaczać dla sztucznej inteligencji?
 
17 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Tańce, śpiewy i pokazy siły, czyli miłość w świecie owadów

Okres godów w świecie zwierząt to czas intensywnego zabiegania o partnera, by skutecznie się z nim rozmnożyć. Największym bogactwem zachowań godowych cechują się owady, co wynika z ich niezwykłej różnorodności.

17 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Rusza rekrutacja do projektu "Inżynierki 4.0"

Studentki kierunków technicznych będą mogły wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów od technologii przemysłowej, cyfryzacji i komunikacji w ramach projektu "Inżynierki 4.0" firmy Siemiens. Rekrutacja trwa do 3 marca.

17 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Czy warto zostać grafikiem komputerowym?

W tym roku kończysz gimnazjum i zastanawiasz się, gdzie dalej pokierować swoje kroki? Zawody takie jak grafik komputerowy cieszą się z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem. Jednak dalej panuje przekonanie, że aby zostać specjalistą w tej dziedzinie, trzeba mieć po prostu talent i dostać się na ASP. Czy to jedyna droga, która zaprowadzi Cię do wymarzonego zawodu? Dowiedz się, jak zostać grafikiem komputerowym i czy w ogóle warto nim być.

14 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Technologie usprawniają pracę magazynierów

Według badania Future of Fulfilment Vision Study, przeprowadzonego na zlecenie firmy Zebra, w ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się 49-procentowego wzrostu wdrożeń technologii identyfikacji radiowej (RFID) oraz platform do zarządzania stanami magazynowymi.

12 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Bathyceradocus hawkingi – nowy gatunek skorupiaka nazwany na cześć Stephena Hawkinga

Bathyceradocus hawkingi to nowy dla nauki gatunek obunoga opisany przez badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego. Skorupiak ten żyje w głębinach oceanicznych i odżywia się...drewnem. Nazwano go na cześć zmarłego w ub. roku astrofizyka prof. Stephena Hawkinga.

08 lutego 2019
Czy wiesz, że...
Dostęp do danych medycznych w całej Unii?

Komisja Europejska przedstawiła zestaw zaleceń dotyczących utworzenia bezpiecznego systemu, który umożliwi obywatelom dostęp do ich elektronicznej dokumentacji zdrowotnej we wszystkich państwach członkowskich.

31 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Polacy opisali nieznaną rolę przepony: pomaga nam utrzymać równowagę ciała

Przepona spełnia w organizmie nieznaną dotąd rolę - pomaga nam utrzymać równowagę ciała - pokazali w swoich badaniach naukowcy ze Śląska. Z ich eksperymentu wynika, że im większa grubość oraz ruchomość tego mięśnia podczas oddechu, tym lepsza równowaga człowieka. Ta wiedza może się przydać w rehabilitacji osób z zaburzeniami równowagi.

30 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
StethoMe czyli pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego

Unia Europejska inwestuje w start-upy medyczne, które proponują przełomowe i ogólnodostępne rozwiązania w zakresie e - medycyny. Jednym z przykładów takich inwestycji jest StethoMe - elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop stworzony w Poznaniu. StethoMe to pierwszy, elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop zaprojektowany przez naukowców uniwersyteckich, lekarzy, ekspertów IT z Poznania.

21 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Nowy kierunek w badaniach nad terapią stwardnienia rozsianego

Rola oligodendrocytów w ośrodkowym układzie nerwowym jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania neuronów. Komórki te tworzą bowiem osłonki mielinowe, które chronią aksony i zwiększają wydajność przesyłania impulsów nerwowych. Utrata osłonki mielinowej generuje liczne problemy i jest charakterystyczna przede wszystkim dla stwardnienia rozsianego. Oligodendrocyty powstają ze specyficznych komórek progenitorowych. Jednakże mechanizmy molekularne regulujące ich homeostazę w dorosłym mózgu wciąż są słabo poznane.

21 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Sztuczna inteligencja kontra cukrzyca

Cukrzyca jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Wraz z nią wzrasta odsetek osób chorych na retinopatię cukrzycową, która jest główną przyczyną utraty wzroku. Czy sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym diagnozowaniu chorych?

21 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Jedzenie nagradza nasz mózg dwukrotnie

Badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Max Planck Institute for Metabolism Research dowodzi, że reakcje na linii układ trawienny-mózg stanowią integralną całość procesu związanego ze spożywaniem pokarmów, co wyjaśniałoby dlaczego człowiek wykazuje skłonność do przejadania się żywnością, która najbardziej mu smakuje.

13 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Słodziki pod znakiem zapytania

Moda na zdrowy styl życia nie słabnie. Coraz więcej osób unika pokarmów bogatych w cukry, sól lub tłuszcze. Żywność i napoje zawierające zamienniki cukru stają się coraz bardziej popularne. Choć wiele nie cukrowych substancji słodzących zostało dopuszczonych do użytku, dane o ich wpływie na zdrowie są często ograniczone, a wyniki badań niekiedy wręcz sprzeczne. Aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści i zagrożenie związane ze stosowaniem słodzików, zespół europejskich naukowców przeanalizował 56 dotychczasowych badań na ten temat.

12 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Ekranoza nie aż tak niebezpieczna?

Wydane przez RCPCH wytyczne nie określają żadnego konkretnego limitu czasu korzystania przez dzieci z urządzeń takich jak tablety, smartfony czy komputery. Autorzy zaznaczają jednak, aby dzieci nie spędzały przed ekranem ostatniej godziny przed snem. Ważne jest też, aby czas na korzystanie z urządzenia nie zastępował dziecku aktywności fizycznej, czasu na kontakt z bliskimi czy samego snu.

11 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Wielki przełom w medycynie. Sztuczna Inteligencja wykrywa chorobę Alzheimera na 6 lat przed jej powstaniem

W medycynie nastąpiła rewolucja w wykrywaniu choroby Alzheimera. Nowy system AI wykrywa tę chorobę sześć lat wcześniej, zanim chory zapadanie na nią. To ogromny przełom.

10 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Sztuczna inteligencja rozpoznaje już choroby genetyczne na podstawie rysów twarzy, ale...

Analizując proporcje twarzy na zdjęciach, sztuczna inteligencja (AI) potrafi rozpoznać rzadko występujące choroby genetyczne - informuje "Nature Medicine". Diagnoza, która opiera się na zwykłej fotografii rodzi jednak pytania o prywatność.

07 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z asystą robota da Vinci

Na świecie przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych w asyście robota da Vinci. W poniedziałek 26 listopada odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna z wykorzystaniem tego urządzenia - informuje Gazeta Lekarska.

07 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Blockchain zrewolucjonizuje ochronę zdrowia?
Przydatność i zalety technologii blockchain  są obecnie pilotowane, a gotowe wdrożenia pojawiają w większości sektorów gospodarki: finansach, ubezpieczeniach, handlu detalicznym, przemyśle, opiece zdrowotnej oraz sektorze publicznym. Czym jest blockchain? Dlaczego tak wiele osób uznaje tę technologię za rewolucyjną i jak wykorzystać jej potencjał w ochronie zdrowia?
02 stycznia 2019
Czy wiesz, że...
Pierwsza na świecie bioniczna nerka może całkowicie zastąpić dializy

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wynaleźli pierwszą na świecie bioniczną nerkę, która może zastąpić uszkodzone narządy. Dzięki wynalazkowi dializy mogą niebawem odejść w zapomnienie.

31 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
Naukowcy opracowali urządzenie, które pozwala wykryć toksyny w żywności

Już w najbliższej przyszłości, konsumenci za pomocą smartfonów i innych urządzeń mobilnych będą mogli przeprowadzić własne testy bezpieczeństwa produktów żywnościowych, badając je na obecność toksyn, GMO, pestycydów i innych substancji niebezpiecznych.

27 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
Projekt wykorzystania nanomateriałów w leczeniu nowotworów piersi

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wraz z młodym uczonym z Indii pracują nad unikatową metodą leczenia i diagnostyki raka piersi przy wykorzystaniu nanomateriałów. Metoda ma pomóc w leczeniu lekoopornych nowotworów.

21 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
Kwiaty są o 50 mln lat starsze, niż sądzono

Badanie skamieniałości dowodzi, że kwiaty pojawiły się 50 mln lat wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach pisma "eLife".

19 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pracują nad antybiotykami z wykorzystaniem substancji zawartej w jadzie os

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) chcą wykorzystać zawartą w jadzie os, silną mieszankę związków chemicznych, do opracowania nowej klasy antybiotyków.

15 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
COP24: Ekolodzy ogłosili 20 czerwca Europejskim Dniem Czystego Powietrza

20 czerwca przyszłego roku po raz pierwszy będzie obchodzony Europejski Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez organizacje ekologiczne. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą, że zwróci on uwagę na problem jakości powietrza w UE i przyczyni się do jej poprawy.

14 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
Eksperci: przed nami kolejny przełom w leczeniu chorób nowotworowych

Do praktyki leczniczej wprowadzana jest nowa metoda immunoterapii chorób nowotworowych, które może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i onkologii – powiedzieli w środę eksperci na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.

13 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
PW-Sat2 - pierwszy polski satelita, który wykonał zdjęcie Ziemi

Południowa Szwecja, gęste chmury nad Norwegią, fragment Morza Północnego i Bałtyku – te obszary znalazły się na zdjęciu wykonanym przez studenckiego satelitę PW-Sat2. Wg jego twórców to pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę.

11 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
Eksperci: co drugi Polak ma zbyt wysoki poziom cholesterolu

Prawie 19 mln Polaków, czyli co drugi rodak ma podwyższony poziom cholesterolu, a leczy się jedynie 7-8 mln osób - alarmowali eksperci podczas VIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.

11 grudnia 2018
Czy wiesz, że...
115 lat temu Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie odebrali Nagrodę Nobla

115 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki odebrali Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie. Osiem lat później - już samodzielnie - Skłodowska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, stając się jedyną kobietą posiadającą to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach.

30 listopada 2018
Czy wiesz, że...
Szczepionka na alzheimera coraz bliżej

Naukowcy opracowali szczepionkę redukującą w organizmie zawartość beta-amyloidu oraz szkodliwych białek tau, nie wywołując przy tym efektów ubocznych – informuje "Alzheimer`s Research and Therapy". W efekcie opóźnia powstawanie blaszek amyloidowych oraz splątków neurofibrylarnych powiązanych z rozwojem choroby Alzheimera.

29 listopada 2018
Czy wiesz, że...
Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe - wskazują polskie badania

Propolis, określany też jako kit pszczeli, hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek groźnego guza mózgu - glejaka wielopostaciowego – wykazała prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

29 listopada 2018
Czy wiesz, że...
Mamy 30 lat na zatrzymanie ocieplenia, inaczej grozi nam wyginięcie

Powinniśmy zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery do zera w ciągu najbliższych 30 lat, a w ciągu najbliższych 15 lat obniżyć ją o połowę; w przeciwnym wypadku grozi nam wyginięcie - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.

29 listopada 2018
Czy wiesz, że...
Jak nie pomylić grypy z przeziębieniem?

W ciągu wieków grypa dziesiątkowała ludzkość wielokrotnie. Współcześnie także potrafi doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Wiele osób, nie zdając sobie z tego sprawy, ignoruje tę chorobę.

 

instytucje współpracujące
Centrum
Konferencyjno-Szkoleniowe
Fundacji
Nowe Horyzonty

Bobrowiecka 9, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej

www.ncpz.eu
UPP partnerem WUMed
Unia
Polskich Predsiębiorców

uniapolskichprzedsiebiorcow.pl
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Szpital Solec
Spółka z o.o.

ul. Solec 93, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego 
Warszawa-Mokotów

 ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie
ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i  Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56,
00-685 Warszawa
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
www.fantomy-szkoleniowe.pl

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2021 - WUMED