WUMed | Czy maseczki ochronne powstrzymują roznoszenie wirusów? Naukowcy sprawdzili ich skuteczność
20 lipca 2020
Czy wiesz, że...

Wszyscy nosimy na twarzach maseczki. Są one zrobione z najróżniejszych materiałów. Jak dotąd nie powstały szczegółowe wytyczne, które podpowiadałyby jakie rodzaje tkanin chronią najlepiej przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Wcześniej prowadzono badania nad maseczkami używanymi przez medyków, jednak dane dotyczące zwykłych masek noszonych przez większość społeczeństwa i wykonanych z różnych tkanin są skąpe.

Konieczność zasłaniania ust i nosa uzasadniana jest przez naukowców zmniejszonym ryzykiem przenoszenia koronawirusa drogą kropelkową. Nowe badania nad maseczkami przeprowadzone zostały przez Florida Atlantic University's College of Engineering and Computer Science. Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie „Physics of Fluids”. Naukowcy opracowali metodę oceny skuteczności maseczek materiałowych w powstrzymywaniu kropli wydostających się z ust podczas kaszlu i kichania.

Badania polegały na wykorzystaniu manekina, który symulował kaszel i kichanie, wyrzucając z siebie roztwór składający się z wody destylowanej i gliceryny. Następnie rejestrowano i obserwowano rozchodzenie się takiej syntetycznej mgiełki przy użyciu światła laserowego. Przetestowano w ten sposób różne maseczki powszechnie używane przez ludzi na całym świecie, w tym jednowarstwowe bandany, dwuwarstwowe maseczki uszyte z bawełny czy maseczki budowlane. Dzięki testom naukowcy mogli obserwować rozchodzenie się kropel roztworu w przestrzeni.

Maseczki jednak skuteczne

Okazało się, że luźne, jednowarstwowe maseczki czy bandany mają niewielką zdolność zatrzymywania kropel wydobywających się z ust, choć znacznie je spowalniają. Lepsze okazały się maseczki wielowarstwowe oraz budowlane. Były one w stanie znacznie ograniczyć prędkość i zasięg rozchodzenia się kropelek wody, choć wydzielina i tak przedostawała się przez same maski jak i w miejscach ich przylegania do twarzy.

Badanie wykazało, że bez jakiejkolwiek maski krople wydobywające się z ust były w stanie przemieścić się nawet o ok. 2,5 metra. Przy czym pojedyncze krople w ciągu 50 s. przeleciały nawet 15 metrów. Maski jednowarstwowe spowalniały ruch kropel tak, że te przemieszczały się na odległość niewiele ponad metra. Bawełniane pikowane lub wielowarstwowe maseczki ograniczały roznoszenie się kropel do ok. 7 cm. Maski budowlane ograniczały roznoszenie się płynów do ok. 20 cm.

Źródło:  Florida Atlantic University

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2020 - WUMED