WUMed | Czym są soczewki toryczne?
05 lipca 2021

Czym soczewki toryczne różnią się od zwykłych soczewek? Kto powinien się na nie zdecydować? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Często osoby ze zdiagnozowanym astygmatyzmem czują dużą niechęć do korzystania z soczewek kontaktowych, zgłaszając swędzenie, pieczenie i dyskomfort oka. Nie ma w tym nic niezwykłego, zwłaszcza, jeśli astygmatycy wybierają soczewki sferyczne, czyli najpopularniejszy rodzaj soczewek, który jest dostępny do kupienia nawet w drogeriach czy supermakretach. Jednak soczewki sferyczne nie są przystosowane do budowy oka astygmatyka.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany inaczej niezbornością, jest często występującą wadą refrakcji. Budowa oka astygmatyka charakteryzuje się niesymetryczną gałką oczną, najczęściej powodowaną zniekształconą rogówką lub soczewką wewnątrzgałkową. Z tego też powodu w oku astygmatyka promienie światła załamują się w nieprawidłowy sposób, skupiając na dwóch punktach na siatkówce (w zdrowym oku promienie skupiają się na jednym punkcie), dając w efekcie niewyraźny, „rozdwojony” obraz i potrzebę spojrzenia na dany obiekt raz jeszcze. W zależności od stopnia astygmatyzmu mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak ból oka, ból głowy, szybsze męczenie się przy czytaniu książki, problemy z koncentracją czy łzawienie. Co więcej, w wielu przypadkach wartość astygmatyzmu jest tak niewielka, że ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że mają wadę refrakcji! Dlatego tak ważne są regularne kontrole u lekarzy okulistów i badanie wzroku. Jak korygować astygmatyzm? Nosząc odpowiednie okulary lub właśnie, decydując się na soczewki toryczne.

Czym różnią się soczewki toryczne od zwykłych soczewek?

Przez soczewki zwykłe rozumiemy soczewki sferyczne, które przeznaczone są do korekcji wzroku dla krótkowidzów bądź dalekowidzów. Soczewki toryczne różnią się przede wszystkim budową – mają zróżnicowaną grubość na całej powierzchni soczewki, dzięki czemu niwelują asymetrię oka. Ten rodzaj soczewek kontaktowych charakteryzuje się także dodatkowymi parametrami, takimi jak moc cylindra, przez który wyrażana jest wartość astygmatyzmu oraz oś cylindra. Ważna jest krzywizna soczewki, (https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne-krzywizna-8-7), gdzie w soczewce sferycznej ma wartość ok. 7,8 mm, a w soczewkach torycznych może mieć ok. 8,7 mm, 8,9 mm czy 9,1 mm, dzięki czemu soczewka jest bardziej płaska niż wypukła, co, jak wspomnieliśmy, sprawia, że lepiej dopasowuje się do gałki ocznej. Dlatego przed zakupem tak ważna jest konsultacja z optometrystą. Jedną z najważniejszych cech soczewki torycznej jest stabilizacja na gałce ocznej, zapewniająca komfort użytkowania. Astygmatycy korzystający z dobrze dobranych soczewek torycznych nie będą się skarżyć na swędzenie oczu czy dyskomfort.

Jakie są rodzaje soczewek torycznych i gdzie je kupić?

Podobnie jak w przypadku soczewek sferycznych, soczewki toryczne dostępne są w mocach ujemnych i dodatnich, do noszenia w trybie dziennym lub całodobowe, przeznaczone do użytku jednodniowego lub miesięcznego. Obecnie dostępne są soczewki toryczne wykonane z hydrożelu lub silikonu hydrożelowego (najnowsza technologia). Dużą popularnością cieszą się soczewki toryczne jednodniowe ze względu na łatwość ich użycia – nie wymagają dodatkowej pielęgnacji i dają uczucie świeżości. W soczewkach jednodniowych można także korzystać z basenu, co jest świetną opcją dla osób aktywnych. Musimy tylko pamiętać, że po wyjściu z wody, soczewki jednodniowe należy zdjąć i wyrzucić do kosza, by uniknąć ewentualnych infekcji. Często wybieranymi soczewkami są też te, których można używać przez 30 dni. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu higieny rąk podczas ich zakładania i zdejmowania.

Osoby, które się malują powinny też pamiętać o kolejności aplikacji soczewek: zakładamy soczewki po wykonaniu pełnego makijażu, a zdejmujemy je przed demakijażem. Wszystkie te środki ostrożności stosuje się w celu uniknięcia dostania się zanieczyszczeń i drobinek z pudru czy tuszu do rzęs do oka, które mogą podrażnić gałkę oczną.

Noszenie soczewek torycznych jest bezpieczne i komfortowe dla astygmatyków.

Źródło: