WUMed | Ekspert: ciężarna nie przekazuje koronawirusa dziecku
14 maja 2020
Czy wiesz, że...

Nie ma międzynarodowych badań, które wskazywałyby, że zakażona ciężarna przekazuje wirusa dziecku. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników również nie odnotowało transmisji wertykalnej, czyli przejścia wirusa z organizmu matki do organizmu dziecka - mówi prof. Piotr Sieroszewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Profesor wskazuje, że ciężarne to młode kobiety, których układ immunologiczny jest sprawny. W Polsce zakażonych ciężarnych mamy niewiele - informuje Dziennik Łódzki.

Specjalista podkreśla, że badane są wszystkie noworodki urodzone przez zakażone kobiety. Na świecie  udokumentowane było urodzenie blisko 300 takich dzieci. Nie ma wobec tego dowodów, aby koronawirus w czasie ciąży przenosił się z matki na dziecko.

Profesor zwraca jednak uwagę, że zgodnie z polskimi rekomendacjami noworodka należy izolować, jeżeli jego matka jest zakażona. Natomiast można i powinno się go karmić pokarmem matki. Okazuje się bowiem, że mleko matki jest wolne od koronawirusa.

https://www.rynekzdrowia.pl/serwis-ginekologia-i-poloznictwo/ekspert-ciezarna-nie-przekazuje-koronawirusa-dziecku,207418,209.html

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2020 - WUMED