WUMed | Ile jest ciekawego w temacie Świąt Bożego Narodzenia?
15 grudnia 2021
Czy wiesz, że...

Ile narodowości i kultur, tyle różnych sposobów na obchodzenie świąt. Także w ich historii jest masa interesujących faktów. Stawiamy też, że nie wiecie nawet wszystkiego o polskich tradycjach i zwyczajach, szczególnie gdy mają korzenie w wierzeniach ludowych. Zapraszamy do zapoznania się z garścią wybranych ciekawostek.

 1. Norwescy naukowcy postawili hipotezę, że czerwony nos Rudolfa jest prawdopodobnie wynikiem infekcji pasożytniczej jego dróg oddechowych. Bardzo znudzeni musieli być ci naukowcy...
 2. Pierwszą sztuczną choinkę stworzyli nasi zachodni sąsiedzi. Niemieckie drzewko było wykonane przy użyciu barwionych gęsich piór.
 3. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku wysyła się ponad 3 miliardy świątecznych kartek. Dużo, biorąc pod uwagę, że dziś modne jest załatwianie takich spraw przez internet. Myślicie, że kartki w fizycznej postaci kiedyś całkowicie znikną? Dajcie nam znać o tym w komentarzach.
 4. W 350 roku ówczesny biskup Rzymu, papież Juliusz I, ogłosił dzień 25 grudnia oficjalną datą świętowania narodzin Jezusa Chrystusa.
 5. ChoinkaWedług Księgi Rekordów Guinness'a najwyższą w historii naturalną choinką była 67-metrowa daglezja, która została wystawiona w Centrum Handlowym Northgate w Seattle w stanie Waszyngton. Miało to miejsce już dawno temu, bo w 1950 roku.
 6. Tradycyjne trzy kolory świąt Bożego Narodzenia to: zielony, czerwony i złoty. Zieleń od dawna jest symbolem życia i odrodzenia. Czerwony symbolizuje krew Jezusa Chrystusa, a złoto reprezentuje światło, a także dobrobyt i królewskość.
 7. Zgodnie z analizowanymi danymi pochodzącymi z Facebooka, okres dwóch tygodni przed Bożym Narodzeniem jest jednym z dwóch najbardziej popularnych okresów w roku, w których rozpadają się związki. Oszczędzają na prezentach? Sam dzień Bożego Narodzenia jest dniem, kiedy pary najrzadziej decydują się na zerwanie.
 8. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wskaźnik samobójstw w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest na bardzo niskim poziomie. Najwyższe wskaźniki odnotowywane są na wiosnę. To też może dziwić, bowiem mówi się, że najbardziej depresyjnymi porami roku są zima i jesień.
 9. Największa na świecie skarpeta na prezenty mierzyła 32,56 metra długości i była szeroka na 14,97 metra. Ważyła tyle, co pięć dorosłych reniferów i pomieściła blisko 1000 prezentów. Wykonana została przez dzieci w Londynie dnia 14 grudnia 2007 roku. W Polsce tradycja chowania drobnych upominków w świąteczną skarpetę się nie przyjęła. Jeszcze wszystko przed nami.
 10. Drzewka, z których powstają choinki rosną zazwyczaj 15 lat. Dopiero wtedy zostają sprzedawane.
 11. Boliwijczycy uczestniczą w Misa del Gallo, czyli w „Mszy Koguta”. Niektórzy ludzie przynoszą koguty na pasterkę - gest ten symbolizuje wiarę, że to właśnie kogut był pierwszym zwierzęciem, który ogłosił narodzenie Jezusa.
 12. Christmas CrackerBrytyjczycy podczas jedzenia świątecznego obiadu mają na swych głowach korony wykonane z papieru. Są one najpierw zapakowane w Christmas Cracker, czyli kartonową rolkę owiniętą w kolorowy papier. Przypomina to wtedy duży cukierek. Christmas Cracker, stanowi tradycyjny element przyjęć i obiadów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii. Crack, czyli pękanie wzięło się od tego, że przy jego otwieraniu - zgodnie ze zwyczajem przez dwie osoby, poprzez jednoczesne pociągnięcie za oba końce – słychać trzask.
 13. Wieszacie na choince ozdoby w postaci tzw. „pajączków”? Nie mają zbyt wiele wspólnego z wyglądem prawdziwych pająków, ale okazuje się, że zwierzęta te łączone były w wierzeniach ludowych ze świętami Bożego Narodzenia. W naszym kraju istnieje legenda o tym, jak te małe stworzonka utkały ze swojej sieci kocyk dla dziecięcia Jezus. Ludność wiejska uważała je także za symbol dobrobytu i dobroci, szczególnie w czasie świąt.
 14. Boże Narodzenie nie zostało ogłoszone oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych aż do 26 czerwca 1870 roku. Nie przeszkodziło to jednak, aby pierwszym stanem, które oficjalnie uznało to święto była Alabama. Nastąpiło to w 1836 roku. Wyłamał się także inny ze stanów USA, tylko że w drugą stronę. Chodzi o Oklahomę, która prawnie uznała święta Bożego Narodzenia dopiero w 1907 roku.
 15. Święty MikołajStarożytne ludy, a wśród nich celtyccy druidzi uważali jemiołę za świętą, ponieważ pozostaje zielona i owocuje w okresie zimowym, kiedy wszystkie inne rośliny umierają. Druidzi ścinali roślinę złotymi sierpami i nigdy nie dopuszczali, aby dotknęła ziemi. Wierzyli, że jemioła miała moc leczenia niepłodności i chorób nerwowych, a także chroniła od złego.
 16. Postać Świętego Mikołaja jest oparta na prawdziwej osobie. Był to Św. Mikołaj z Miry (znany również jako Mikołaj Cudotwórca, biskup Smyrny i Mikołaj z Bari), który żył w IV wieku. Urodził się on w miejscowości Patara (w dzisiejszej Turcji). Jest bohaterem najbardziej popularnego nie-biblijnego święta na świecie, a artyści przedstawiają jego wizerunek częściej niż jakiegokolwiek innego świętego z wyjątkiem Matki Boskiej. Jest on m.in. patronem Bydgoszczy, bednarzy, cukierników, panien szukających kandydata na męża, pielgrzymów i studentów.
 17. Pierwsza drukowana wzmianka o udekorowanym świerku pochodzi z 1531 roku i pojawiła się w Niemczech.
 18. Również w Niemczech mówi się, że Heiligabend to magiczny czas, kiedy ludzie czystego serca mogą usłyszeć, jak rozmawiają zwierzęta. Jak widać, nie tylko choinkę ściągnęliśmy od naszych zachodnich sąsiadów. 
 19. Kartka świątecznaNajwcześniejsze znane ozdoby choinkowe, to jabłka. W okresie Bożego Narodzenia średniowieczni aktorzy używali właśnie tych owoców do dekoracji rajskiego drzewa (zwykle jodły) podczas misterium przedstawiającego stworzenie i upadek Adama i Ewy. Teatr średniowieczny przybliżał wydarzenia biblijne i prawdy wiary ludziom, którzy nie potrafili czytać.
 20. Brytyjski ilustrator John Callcott Horsley (1817-1903) wpadł na pomysł pierwszej kartki świątecznej w 1843 roku.

https://www.dobresobie.pl/ciekawostki/164/ile-ciekawego-czai-sie-w-temacie-swiat-bozego-narodzenia


instytucje współpracujące
Centrum
Konferencyjno-Szkoleniowe
Fundacji
Nowe Horyzonty

Bobrowiecka 9, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej

www.ncpz.eu
UPP partnerem WUMed
Unia
Polskich Predsiębiorców

uniapolskichprzedsiebiorcow.pl
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Szpital Solec
Spółka z o.o.

ul. Solec 93, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego 
Warszawa-Mokotów

 ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie
ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i  Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56,
00-685 Warszawa
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
www.fantomy-szkoleniowe.pl

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2021 - WUMED