WUMed | Jak chronić oczy przed epidemią smartfonowej krótkowzroczności?
04 maja 2021
Czy wiesz, że...

Ludzkie oczy, czyli jedne z najważniejszych organów naszego ciała, stale wpatrzone w ekrany smartfonów znacznie częściej niż kiedyś narażone są na postępujące wady wzroku. Niestety pandemia koronawirusa pogłębiła złe nawyki. 

Według badań statystyczny użytkownik smartfona spogląda na ekran łącznie przez ponad 3 godziny dziennie. Lekarze przestrzegają, że złe przyzwyczajenia nabyte w dzieciństwie w większości będą oznaczały schorzenia wymagające leczenia w życiu dorosłym. Na szczęście z pomocą może przyjść laserowa korekcja wzroku.

W badaniach dotyczących przyczyn pojawienia się wady wzroku – krótkowzroczności na pierwszym miejscu coraz częściej wyróżniany jest telefon komórkowy lub smartfon. Według ekspertów na dolegliwości związane z nadużywaniem telefonów komórkowych na świecie może cierpieć nawet co drugi użytkownik tego urządzenia, w tym także spory odsetek mieszkańców naszego kraju. Z zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku wynika, iż ponad 42 procent Polaków w wieku produkcyjnym 16-54 lat potrzebuje skorygowania wady wzroku. Co drugi dorosły rodak nosi okulary, a co czwarty ma trudności z przeczytaniem gazety czy książki.

Jaki wpływ na jakość wzroku Polaków miała pandemia koronawirusa?

Czas społecznej kwarantanny z konieczności wprowadzonej z powodu wybuchu pandemii koronawirusa spowodował zmiany w codziennym życiu. Lekarze sygnalizują, że coraz więcej czasu spędzamy przed smartfonem, który zawsze jest pod ręką, a osoby, które wcześniej tego nie robiły w czasie pozbawienia możliwości wyjścia na świeże powietrza oraz korzystania z innych rozrywek, także chętniej zaczęły poznawać nowe technologie. To skutkowało wzrostem krótkowzroczności u dzieci, u osób dorosłych pojawiło się tak zwane suche oko, a u obu grup zaobserwowano dużo większe postępowanie wady.

– Jeszcze dwie dekady temu do zabiegów laserowej korekcji wzroku kwalifikowali się pacjenci nawet w wieku 18-19 lat. Dzisiaj jest to zazwyczaj możliwe od około 21 roku życia, a i często okazuje się, że nawet pacjenci w wieku 26-30 lat nie mają stabilnej wady. Powód to czas pracy oczami z bliskiej odległości: smartfony, komputery. Postęp techniczny, sprawił, że nasz wzrok jest w coraz gorszym stanie, dodatkowo połączony z brakiem świadomości i zahamowań w używaniu od rana do nocy smartfonów i innych tego typu urządzeń multimedialnych – podkreśla lek. med. Oxana Borissova, założycielka Wrocławskiej Kliniki Eye Laser Center – Centrum Dobrego Wzroku, specjalistka chorób oczu oraz chirurgii refrakcyjnej.

Okuliści z ośrodka Eye Laser Center wskazują, że do kliniki zgłasza się teraz więcej rodziców ze swoimi dziećmi na badania kontrolne i ewidentnie widać, że czas spędzony na smartfonach zrobił swoje. I choć całkowite odseparowanie nas od smartfonów wydaje się być niemożliwe, to specjaliści widzą jednak szansę w poprawę tego stanu rzeczy. Należy jednak zastosować się do odpowiednich wskazówek okulistów i optyków.

Czas dla oczu

Oczy odpowiadają za 80 procent informacji odbieranych przez nasz mózg. Lekarze już u najmłodszych pacjentów, nawet w wieku zaledwie 2 lat, obserwują negatywne zjawiska, skutkujące postępującym ograniczaniem poprawnego widzenia. Przeciętny użytkowników kieszonkowej telefonii na ekran swojego smartfona spogląda około 80 razy dziennie i spędza przy nim ponad 3 godziny. Panaceum i rozwiązanie tego problemu jest zdaniem profesjonalistów z branży proste – należy rzadziej sięgać po telefony komórkowe, wyjść na świeże powietrze i jak najczęściej patrzeć w dal. Takie sugestie są przekazywane pacjentom już na etapie konsultacji i porad.

Według lekarzy – rodzice dzieci zgłaszających się dzisiaj na wizyty przyznają, że nowoczesne technologie, a raczej ich nadużywanie stanowi ogromny problem w codziennym życiu. Mówią wprost, że nie mogą sobie poradzić ze swoimi dziećmi, które wymuszają płaczem dostęp do bajek, filmów właśnie na smartfonach. Dzieci niechętnie chcą korzystać z komputerów, wolą smartfon, który przecież z zasady powinien służyć tylko do sprawdzenia krótkich informacji, wiadomości, a nie do wielogodzinnego oglądania materiałów filmowych.

– W efekcie tego u dzieci gałka oka się wydłuża i powstaje lub pogłębia się krótkowzroczność. W tym przypadku może pomóc ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności. Ta metoda nie wyleczy wady wzroku, ale nawet u 40% przypadków zahamuje albo zmniejszy wzrost wady. Ortosoczewki zakłada się tylko na noc, a więc w ciągu dnia dziecko nie musi zakładać żadnych pomocy optycznych w postaci okularów czy soczewek kontaktowych i przez cały dzień ma skorygowaną wadę wzroku. Widzi tak jak w najlepiej dobranych okularach lub soczewkach – zaznacza specjalista chorób oczu lek.med Oxana Borissova.

Wizja przyszłości

Jak epidemia krótkowzroczności u dzieci i młodzieży spowodowana przez smartfony i tablety wygląda w rzeczywistości? To włączanie rocznym i dwuletnim dzieciom bajek na smartfonie, zajmowanie ich uwagi w wózku, restauracji czy w samochodzie poprzez podsuwanie telefonu z ulubionymi filmikami dla maluchów. Na świecie to prawdziwa plaga, która przykładowo w Azji skutkuje noszeniem okularów przez wszystkie dzieci w danej klasie. W Londynie odsetek dzieci z krótkowzrocznością rośnie lawinowo i dotyka już co trzeciego małoletniego Brytyjczyka. Wskaźnik ten również w Europie i także w Polsce zaczyna rosnąć rok do roku o około 1%. Według szacunków systematycznie następuje też szybsze pogłębianie się wad – już o około 0,5 dioptrii rocznie.

Przyzwyczajanie oczu do długotrwałego wpatrywania się w ekrany rozmaitych urządzeń i nadmierne korzystanie z technologii i multimediów na ekranach smartfonów czy tabletów z czasem może powodować poważne i trudne do skorygowania za pomocą okularów bądź soczewek wady wzroku. To wynik między innymi zbyt intensywnej pracy oczu czy efekt działania światła niebieskiego, którego fale o długości powyżej 450 nanometrów są szkodliwe dla zdrowia. Niestety Polacy posiadają niewielką wiedzę na temat pielęgnacji oczu i długo zwlekają z udaniem się do specjalisty.

Kilkadziesiąt tysięcy zabiegów laserowej korekcji wzroku rocznie w Polsce

Dzięki zastosowaniu najnowszych i niezwykle innowacyjnych technik w Polsce każdego roku wykonuje się kilkadziesiąt tysięcy zabiegów laserowej korekcji wzroku. Szacuje się, że ich liczba w porównaniu do poprzedniej dekady wzrosła nawet trzykrotnie. Placówka ze stolicy Dolnego Śląska jest prekursorem we wprowadzaniu nowoczesnych technik laserowej korekcji wzroku w Polsce. Tylko w ciągu 20 lat istnienia we wrocławskiej klinice przeprowadzono ponad 25 tysięcy indywidualnych zabiegów laserowej korekcji wad wzroku metodami LASIK, LASEK, FEMTO – LASIK, SMILE. W skali roku wykonywanych jest tu od 1 do 2 tysięcy operacji, dzięki którym osoby cierpiące na dolegliwości i choroby związane z widzeniem mogą powrócić do wykonywania wszystkich aktywności.

Laserowa korekcja wzroku to coraz mniej inwazyjne metody leczenia, które rozpoczynają się od badania kwalifikacyjnego, a kończą na zastosowaniu nowoczesnych technik, w których zabieg jednego oka trwa zaledwie 5 minut i jest całkowicie bezbolesny. Sama praca lasera korygującego wadę to tylko kilka sekund, w zależności od wielkości wady wzroku. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest poprzedzony konsultacją z doświadczonym lekarzem specjalistą, który rozwiewa wątpliwości i odpowiada na wszystkie pytania.

https://everethnews.pl/newsy/jak-chronic-oczy-przed-epidemia-smartfonowej-krotko


instytucje współpracujące
Centrum
Konferencyjno-Szkoleniowe
Fundacji
Nowe Horyzonty

Bobrowiecka 9, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej

www.ncpz.eu
UPP partnerem WUMed
Unia
Polskich Predsiębiorców

uniapolskichprzedsiebiorcow.pl
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Szpital Solec
Spółka z o.o.

ul. Solec 93, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego 
Warszawa-Mokotów

 ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie
ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i  Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56,
00-685 Warszawa
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
www.fantomy-szkoleniowe.pl

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2021 - WUMED