WUMed | Komputery kwantowe a sztuczna inteligencja. Jesteśmy u progu rewolucji?
28 lutego 2019
IBM opracował komputer kwantowy i technologię zamierza udostępniać podmiotom biznesowym. Nad podobnymi rozwiązaniami od jakiegoś czasu pracuje Google, Microsoft i Intel. Co rozwój komputerów kwantowych może oznaczać dla sztucznej inteligencji?

Komputer kwantowy – czym jest?

Zaprezentowana przez IBM maszyna znajduje się szklanej obudowie szerokiej na ok. 2,7 m. Komputer musi przebywać w ściśle określonych warunkach: temperaturze poniżej zera, bez jakiegokolwiek promieniowania elektromagnetycznego czy drgań. To, co odróżnia komputer kwantowy od konwencjonalnego jest jego niedeterministyczny model działania.

Kubit zachowuje się inaczej niż bit. W przypadku 1 kubita można operować 2 informacjami – jaka jest pozycja wobec 0 i jaka jest pozycja wobec 1. W przypadku 2 kubitów mamy już 4 możliwe stany, 3 kubitów – 8. W przypadku 10 kubitów mamy już 1024 dozwolonych stanów. Gdy jednocześnie działa wiele kubitów, ilość danych, które mogą przetwarzać, rośnie wykładniczo. To właśnie dlatego komputery kwantowe mają tak dużą moc obliczeniową i dlatego są tak niezrozumiałe dla ludzi– powiedział dla Gazety Wyborczej Robert S. Sutor, wiceprezes działu IBM Q.

Sztuczna inteligencja i komputery kwantowe

To co wyróżnia komputery kwantowe jest ich niedeterministyczny charakter działania, całkowicie sprzeczny z klasyczną i deterministyczną wykładnią Alberta Einsteina.

Hybrydowe łączenie danych obliczanych przez komputery konwencjonalne przy jednoczesnym wsparciu przez komputery kwantowe może w przyszłości pomóc w opracowaniu nieoczywistych rozwiązań na gruncie prawdopodobieństwa. Komputery kwantowe to nie tylko ogromna moc obliczeniowa, ale równoczesne przewidywanie wielu scenariuszy z całym możliwym spectrum konsekwencji.

Komputery kwantowe z czasem na pewno zostaną zaadaptowane przez architektów, maklerów giełdowych, linie lotnicze czy banki, gdzie moc obliczeniowa w celu przeprowadzenia skutecznej symulacji jest niezbędna i pożądana. Na pewno ręce zacierają też placówki naukowe, bo dzięki komputerom kwantowym będziemy mogli jeszcze lepiej poznać otaczający nasz świat czy też doprowadzić do odkrycia nowych leków, czy też bardziej konwencjonalnych rozwiązań biznesowych (materiały). Komputery kwantowe na pewno znajdą też swoje zastosowanie w sektorze bezpieczeństwa narodowego i wojsku.

It’s all about data

Upowszechnienie się komputerów kwantowych zdecydowanie doda skrzydeł sztucznej inteligencji. Tworzenie systemów z wykorzystaniem ogromnych mocy obliczeniowych i niedeterministycznego modelu przewidywania będzie można z powodzeniem zastosować nie tylko w lotnictwie, ale także w przypadku autonomicznych samochodów czy inteligentnych systemów opieki zdrowotnej (np. wybranie optymalnej terapii). Praktycznie w każdym sektorze, gdzie sztuczna inteligencja się powoli zadomowiła przybywa danych, więc wsparcie komputerów kwantowych będzie tutaj nieocenione i z czasem – niezbędne.

Jeszcze ciekawszy wydaje się sam proces „rozwiązywania problemów” przez AI, która będzie zasilana przez komputer kwantowy. Możliwe rozwiązania mogą być tutaj diametralnie inne od tych, które są obecnie proponowane prze konwencjonalne komputery.

Komputery kwantowe dają też nadzieję na to, że będzie możliwe upowszechnienie dobrodziejstw sztucznej inteligencji, czyli stworzenie ogromnych, holistycznych systemów (np. opieki zdrowotnej) na terenie całych miast, a nawet państw, a przetwarzanie tych danych będzie jak najbardziej realne. Należy jednak mieć na uwadze, że te rozwiązania to melodia przyszłości, która raczej nie ziści się szybciej niż 5-10 lat.

Szpital Czerniakowski Sp. z o. o.

Opiekuńczo-Lecznicze Sp. z o.o.