WUMed | Ruszyła platforma edukacyjna dla nauczycieli dotycząca udaru mózgu
05 maja 2020
Czy wiesz, że...
Wystartowała bezpłatna platforma edukacyjna online „Akademia Stop Udarom”. To pierwsza taka platforma dla nauczycieli szkół podstawowych, która może pomóc w przekazaniu uczniom wiedzy na temat jednej z najczęstszych i groźnych chorób neurologicznych - udaru mózgu.

Pod adresem stopudarom.pl/akademia znajdują się materiały edukacyjne oraz szczegółowy scenariusz lekcji, które każdy nauczyciel może pobrać i wykorzystać do przeprowadzenia zajęć z młodzieżą w swojej szkole.
Akademia jest częścią Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego na rzecz Profilaktyki Udarowej pt. „I Ty możesz zostać superbohaterem!”, nad którym honorowy patronat objęło Ministerstwo Zdrowia, Polskie Towarzystwo Neurologiczne oraz Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Instytucje te uznały wagę i znaczenie prozdrowotne programu, jakie może przynieść społeczeństwu jego powszechne zastosowanie.

Celem platformy edukacyjnej „Akademia Stop Udarom” jest budowanie świadomości młodych ludzi, a poprzez nich także pokolenia rodziców i dziadków, na temat medycznych i społecznych skutków udaru mózgu, profilaktyki choroby oraz właściwego postępowania w przypadku jej wystąpienia.

- Udar mózgu to powszechna choroba, która pojawia się niespodziewanie i dotyka ludzi w każdym wieku. Chyba każdy z nas zna kogoś lub słyszał o kimś, kto doznał udaru mózgu. Nie wszyscy jednak znamy najczęstsze objawy tej choroby i zwykle nie wiemy, że należy błyskawicznie reagować w sytuacji ich wystąpienia. A wiedza ta jest bezcenna, gdyż rozpoznanie objawów udaru mózgu, niezwłoczne wezwanie pogotowia i przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować życie i znacznie ograniczyć konsekwencje choroby - mówi Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia Udarowcy-Liczy się wsparcie! - współinicjator Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Profilaktyki Udarowej „I Ty możesz zostać superbohaterem!”.

- Dlatego motywem przewodnim lekcji, organizowanych w ramach „Akademii Stop Udarom”, jest to, jak zostać superbohaterem, czyli uratować życie osobie, która doznała udaru mózgu. Podczas warsztatów uczniowie dowiadują się jakie funkcje mózgu zaburza udar, a także co może przyczynić się do wystąpienia choroby i jak jej zapobiegać - dodaje Sebastian Szyper.

Nauczyciele na platformie „Akademia Stop Udarom” najdą pełen zestaw materiałów potrzebnych do przeprowadzenia lekcji. Jest tu scenariusz lekcji, materiały pomocnicze takie jak: prezentacja na temat udaru mózgu, film instruktażowy, pokazujący jak można przeprowadzić taką lekcję, krzyżówki czy quiz tematyczny. Materiały te zostały opracowane w konsultacji z ekspertami medycznymi, a nad ich poprawnością merytoryczną czuwali doświadczeni nauczyciele.

https://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Ruszyla-platforma-edukacyjna-dla-nauczycieli-dotyczaca-udaru-mozgu,207075,10.html

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2020 - WUMED