WUMed | StethoMe czyli pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego
30 stycznia 2019

Unia Europejska inwestuje w start-upy medyczne, które proponują przełomowe i ogólnodostępne rozwiązania w zakresie e - medycyny. Jednym z przykładów takich inwestycji jest StethoMe - elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop stworzony w Poznaniu. StethoMe to pierwszy, elektroniczny, bezprzewodowy stetoskop zaprojektowany przez naukowców uniwersyteckich, lekarzy, ekspertów IT z Poznania.

StethoMe powstało, aby pomoc rodzicom i lekarzom w ocenie stanu zdrowia dzieci, oraz aby zmniejszyć liczbę stresujących wizyt lekarskich. W Polsce jest ponad 5, 8 mln dzieci w wieku 0-14 lat. Średnio łapią przeziębienie osiem razy w roku. Oznacza to, że co najmniej 46 milionów przypadków samych przeziębień wymaga monitorowania. Wszystko po to, aby nie zamieniły się one w poważniejsze choroby, jak np. zapalenie płuc. Jak więc łatwiej monitorować chorobę na jej wczesnym etapie?

Podobnie jak tradycyjny stetoskop, StehoMe służy do sprawdzenia układu oddechowego, elektroniczny stetoskop nagrywa, identyfikuje i klasyfikuje dźwięki z płuc. StethoMe jest połączony z aplikacją w telefonie komórkowym, która podpowiada, gdzie podczas badania umieścić urządzenie na ciele dziecka. Nagrania są analizowane przez algorytmy StethoMe. Po zakończeniu analizy rodzic otrzymuje informacje czy wykryto nieprawidłowości i potrzebę konsultacji lekarskiej, natomiast lekarz dodatkowo może szczegółowo zapoznać się z wynikami w formie graficznej i dźwiękowej. StethoMe przynosi korzyści zarówno rodzicom, jak i lekarzom – pierwszym daje poczucie bezpieczeństwa, drugim pomaga efektywniej opiekować się pacjentem.
- StethoMe może monitorować szczególnie początkowe fazy rozwijającej się infekcji dróg oddechowych, zaostrzeń astmy oskrzelowej. Jest korzystny dla chorego, jego opiekuna i lekarza. Zmniejsza liczbę wizyt w przychodni, oszczędza czas i zmniejsza narażenie na infekcje. Odciążyć może też nas lekarzy, głównie właśnie specjalistów medycyny rodzinnej od części obowiązków a dokładniej pozwoli prowadzić pracę nad wprowadzeniem telemedycyny czy e-zdrowia w grafik codziennych czynności w opiece ambulatoryjnej. StethoMe – nie zastąpi oczywiście – w swoich rolach ani rodzica ani lekarza. Serca i wiedza o swoim dziecku każdego rodzica oraz umiejętności, doświadczenie i holistyczna opieka lekarza rodzinnego mogą być jednak doskonale uzupełnione i wzbogacone – mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy KLRwP.

Przy pomocy 6,4 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego twórcy StethoMe byli w stanie opracować algorytmy sztucznej inteligencji, analizujące dźwięki w płucach oraz podjąć współpracę ze specjalistami z innych krajów UE. Fundusze unijne stanowiły 71 proc. całkowitego budżetu projektów.

Szpital Czerniakowski Sp. z o. o.

Opiekuńczo-Lecznicze Sp. z o.o.