WUMed | Warszawa wprowadza darmowe szczepienia na HPV dla połowy populacji dwunastolatków
07 stycznia 2020

Jak poinformował podczas konferencji prasowej 19 listopada 2019 roku wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej: „Planujemy w Warszawie zaszczepić przeciw wirusowi HPV wywołującemu m.in. raka szyjki macicy połowę populacji dwunastolatków, czyli około 9 tysięcy dzieci rocznie”. Program ma być realizowany w ciągu trzech najbliższych lat.

„Jedynie 40% warszawianek korzysta z badań cytologicznych”

– Uruchamiamy w Warszawie program przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka. Dołączamy teraz do 230 miast i gmin w Polsce, które szczepią dzieci przeciw HPV – powiedział Wiceprezydent Warszawy Piotr Rabiej, dodając również, że jest to spory sukces, tym bardziej, że szczepionka jest bardzo trudno dostępna.

Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu wirusa brodawczaka Polska znajduje się w czołówce krajów – każdego dnia na ten nowotwór umiera 5 kobiet. Z tego powodu ogromne znaczenie ma profilaktyka i dostęp do darmowych szczepień zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Docelowo 94 przychodnie w stolicy mają uczestniczyć w programie szczepień przeciw wirusowi HPV, z których połowa już rozpoczęła szczepienia. Środki przeznaczone na ten program to odpowiednio w 2019 roku 2,1 miliony złotych, w 2020 roku 5,4 miliony złotych, a w 2021 roku 5,3 miliony złotych. Jak zwrócono uwagę podczas konferencji, szczepieniami powinno się objąć również chłopców, ponieważ bardzo często są oni nosicielami tego wirusa i może on wywołać m.in. raka układu oddechowego czy odbytu. Szczepienie składa się z dwóch dawek. Nastolatki szczepione są Cervarixem.

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. kobiet podkreśliła, że za tak wysoką zapadalność na raka wywołanego wirusem HPV w Polsce odpowiada m.in. zbyt rzadkie profilaktyczne badanie kobiet oraz brak odpowiedniej edukacji seksualnej wśród młodzieży.

– Jedynie 40% warszawianek korzysta z badań cytologicznych. Brak jest też odpowiedniej edukacji seksualnej wśród nastolatków, a coraz więcej z nich zapada na choroby przenoszone drogą płciową – powiedziała w rozmowie z PAP.

Od 15 lat Warszawa prowadzi też bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób 65+

Oprócz szczepień przeciw wirusowi HPV dla nastolatków Warszawa już od 15 lat prowadzi równolegle bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób 65+. W programie uczestniczy blisko 170 przychodni na terenie stolicy, a korzystać można z niego od września do 9 grudnia 2019 roku. Dodatkowo przeciw grypie szczepieni są bezdomni – wprowadziło to 6 podmiotów leczniczych w 23 noclegowniach. Koszty tego przedsięwzięcia sięgają blisko 53 tysięcy złotych, a szczepieniami objęto 600 bezdomnych. Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy zapowiedział również, że w ramach profilaktyki zachorowań na grypę do programu finansowanego przez ratusz dołączą także kobiety w ciąży oraz dzieci do 5. roku życia. Szczepienia objąć mają niemal 30 tysięcy dzieci oraz 3,2 tysiące kobiet rocznie.

Taki program będzie w Polsce realizowany po raz pierwszy – dotychczas żaden samorząd nie podjął się finansowania szczepień dla tych grup. Na ten cel ratusz planuje przeznaczyć 3,65 milionów złotych w ciągu 3 najbliższych lat.