WUMed | WHO: zwiększenie liczby pielęgniarek jest już globalnym wyzwaniem
23 stycznia 2020

Do końca dekady potrzebnych będzie na świecie 9 milionów nowych pielęgniarek - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zaznacza, że państwa już teraz powinny inwestować w pielęgniarstwo, by ich systemy ochrony zdrowia nie załamały się.

WHO rusza z akcją mającą odpowiedzieć na wyzwania w opiece zdrowotnej. Organizacja stawia sobie za cel powiększenie liczby pielęgniarek i położnych, których coraz częściej brakuje w wielu krajach.

Z szacunków WHO wynika, że  globalnie w 2030 r. ma zabrnąć około 9 milionów pielęgniarek. Głównymi czynnikami, jakie zwiększają popyt na tę profesję, są: starzejące się społeczeństwa, rosnąca długość życia oraz choroby przewlekłe, które trapią światową populację. Tam, gdzie populacja ludzi rośnie, wraz z nią rośnie też zapotrzebowanie na położne i opiekę nad dziećmi.

Dlatego w opinii WHO państwa muszą szukać okazji do przeszkolenia części pracujących w opiece medycznej do tego zawodu i  zwiększanie możliwości przyuczania do tego zawodu.