2020 był wymagającym nauczycielem

Władze Warszawskiej Uczelni Medycznej podsumowują miniony rok w uczelni.

Rok 2020 będzie jednym z najbardziej znaczących w historii naszej uczelni. To oczywiście czas pandemii, nowa trudna rzeczywistość ale dla nas to także zmiana nazwy, na którą pracowaliśmy od sześciu lat. Wielki krok w przód. – mówi dr Waldemar Dębski, rektor Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka.

Dzięki intensywnej pracy wszystkich, a w szczególności pionu dydaktycznego kierowanego przez prorektor ds. dydaktyki i rozwoju panią prof. dr hab. Joannę Jasińską uczelnia oferuje w tej chwili 6 kierunków studiów, w tym dwustopniowe: pielęgniarstwo, kosmetologię, dietetykę, jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Prowadzone przez nas inżynierskie studia informatyczne oraz licencjackie administracyjne w znaczącym stopniu sprofilowane są na przyszłą pracę w systemie ochrony zdrowia.  – uzupełnia rektor Dębski.

Nasza oferta kształcenia jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Są to kierunki, które wpisują się w wyzwania oraz  wymogi systemu  ochrony zdrowia. Czas pandemii COVID 19 wskazał  priorytety w systemie ochrony zdrowia, wynikające miedzy innymi z dużej ilości zachorowań, starzenia się społeczeństwa, wzrostu liczby chorób przewlekłych,  niedoboru personelu medycznego w szczególności lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych . – dodaje prof. Joanna Jasińska, prorektor ds. dydaktycznych i rozwoju WUMed.

Nowością wymuszoną przez pandemię, było wprowadzenie nauczania zdalnego.

Duża część zajęć dydaktycznych odbywa się w formie zdalnej na platformie uczelni MOODLE oraz MS Teams. Robimy wszystko, aby  kształcenie było realizowane jak najlepiej i nie odbiegało od tego, co mogliśmy zaprezentować w formie bezpośredniej przed pandemią.  To, co dodaje nam  sił i jest naszym drogowskazem w tych niepewnych czasach , to obowiązek edukacji na jak najwyższym poziomie, bez względu na sytuację. Nie zrezygnowaliśmy z nauczania praktycznego, które w zawodach medycznych jest niezbędne. – mówi prof. Jasińska.

Na termie uczelni odbywają się zajęcia praktyczne:  ćwiczenia, laboratoria, konwersatoria czy seminaria dyplomowe wymagające użytkowania specjalistycznej aparatury lub oprogramowania, które ze względu na swój charakter nie mogą odbywać się zdalnie. Zajęcia  prowadzone są  zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja epidemiologiczna regionu, związane z nią obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne, obowiązujący stan prawny w czasie epidemii. Co tydzień, raportowany jest do Ministerstwa Edukacji i Nauki stan sytuacji epidemicznej w uczelni.

Jak podkreślają władze uczelni, mimo narastających trudności związanych z postępującą sytuacja epidemiologiczną, WUMed nie zrezygnowała z planów rozwoju.

Uzupełniając proces dydaktyczny, podpisaliśmy kolejne umowy na prowadzenie ćwiczeń klinicznych i praktyk zawodowych z wiodącymi szpitalami i placówkami medycznymi w Warszawie i okolicy. Nasz Instytut Kształcenia Podyplomowego Kadr  Medycznych, realizujący kształcenie podyplomowe i specjalistyczne w zawodach medycznych nie przerwał pracy. Dziś wiem, że to była słuszna decyzja. - informuje dr Dębski.

Rok akademicki 2020/21 to także 30, jubileuszowy rok działalności uczelni przy Bobrowieckiej.

Jesteśmy najdłużej działającą w Polsce niepubliczną uczelnią. To zobowiązuje. W ramach obchodów roku jubileuszowego, 21 listopada 2020 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej poświęcona współczesnej pielęgniarce i położnej w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń. Wydarzenie w całości zorganizowane on-line spotkało się z dużym zainteresowaniem ośmielając nas tym samym do kontynuowania tego typu działań.  – dodaje rektor WUMed.

Wśród tematów poruszanych przez mówców w trakcie konferencji znalazły się: problem kształcenia kadr medycznych widziany przez pryzmat zmieniających się priorytetów i potrzeb zdrowotnych, warunki pracy oraz odpowiedzialność zawodowa pielęgniarki i położnej, bezpieczeństwo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w czasach pandemii, pielęgniarstwo i położnictwo jako zawody zaufania publicznego. Ważnym tematem było zastosowanie innowacyjnych technologii w ochronie zdrowia, wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozwiązań telemedycznych w medycynie.

Podejmując pierwsze działania organizacyjne, nie przypuszczaliśmy, że zakres tematyczny konferencji będzie, aż tak bardzo aktualny i adekwatny do dynamicznie zmieniających się realiów w systemie ochrony zdrowi, w związku z pandemią COVID-19.  – wspomina prorektor Jasińska.

Rzeczywistość pokazała, a konferencja poświadczyła że pielęgniarki, pielęgniarze, położne są niezastąpionych ogniwem w walce z wszechobecnym zagrożeniem zdrowia i życia. Jasno widać, że polska kadra pielęgniarska i położnicza, w świetle obowiązującego prawa w naszym kraju, a także prawa UE, jest przygotowana do realizacji samodzielnych świadczeń zdrowotnych w tym przeprowadzania oceny stanu zdrowia, diagnozowania, planowania interwencji terapeutycznych oraz ich ewaluacji, czyli sprawowania kompleksowej opieki w tym, nad pacjentami z Covid-19.

Pandemia potwierdziła także, że zgrany, zaangażowany zespół pracowników, współpracowników pełnych pasji sprawia, że wszystko jest możliwe. Kolejny raz przekonaliśmy się, że ludzie są dla nas naszą największą wartością. – podkreśla prof. Jasińska