Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z artykułem "Młodzi w Europie" autorstwa Janusza Wojcieszka – Łysia zamieszczonym w Mazowieckim Rynku Pracy (Biuletynie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, 3/2022). Artykuł ten omawia wyniki badań poświęconych sytuacji ludzi młodych na europejskim runku pracy na podstawie corocznego raportu Komisji Europejskiej (Raport Employment and Social Developments in Europe review 2022). Poniżej przytaczam wybrane fragmenty tego artykułu.
Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że młodzi mieszkańcy Unii Europejskiej należą do osób najbardziej dotkniętych pandemią Covid-19. Za nowe, dodatkowe zagrożenia, które mogą pogorszyć sytuację młodzieży na rynku pracy, uważa się nadto konsekwencje wojny Rosji z Ukrainą oraz aktualną sytuację ekonomiczno – społeczną, w tym wysoki wzrost cen energii, surowców i żywności. Badacze zwracają wagę, że całościowa ocena skutków zjawisk kryzysowych nie jest jeszcze w pełni znana, m.in. ze względu ma dynamikę zachodzących wydarzeń zarówno w Europie jak i świecie.
Raport wskazuje także, że ograniczenia związane z dostępem do edukacji w czasie pandemii w dłuższym okresie czasu mogą skutkować zmniejszeniem szans osób młodych na rynku pracy. Z drugiej strony podkreśla się, że wielu młodym ludziom udało się w tym trudnym okresie uzyskać dobre wykształcenie, co niewątpliwie pomaga w zaistnieniu na obecnym rynku pracy.
Z badań wynika ponadto, że młodym absolwentom w Europie, co zresztą obserwowano już wcześniej, jest aktualnie trudno podjąć pierwszą pracę po zakończeniu edukacji.
W trakcie pandemii pogorszeniu uległy również warunki zatrudnienia – wzrosła m.in. liczba umów czasowych. Trudniej też jest utrzymać stabilność zatrudnienia.
Na problemy z pracą i edukacją nakładają się także ograniczenia dotyczące rynku mieszkaniowego, w tym przede wszystkim wysokie koszty najmu i zakupu własnego mieszkania przez młodych ludzi wkraczających w życie zawodowe.
Odnotowywane ożywienie gospodarcze obserwowane w Europie w 2021 roku, (po odejściu od większości ograniczeń związanych z pandemią), nie było równomierne w poszczególnych państwach, a młodzież poniżej 30-tego roku życia nadal ma problemy w odnalezieniu się na rynku pracy. W roku 2022 pojawiły się kolejne negatywne czynniki hamujące wzrost gospodarczy,(w tym rosyjska agresje na Ukrainę i ogólnoświatowe reperkusje stąd wynikające).
Pandemia – jak wskazano w raporcie – pogłębiła w państwach europejskich nierówności w osiąganych dochodach na niekorzyść osób młodych. Niektórzy z nich dotknięci są zjawiskiem ubóstwa. Wskazuje się na zmniejszenie siły nabywczej gospodarstw domowych przy wzroście m.in. cen żywności i energii. Zjawisko to jednak rozkłada się różnie w krajach członkowskich UE.
Autorzy raportu podkreślają, że do złagodzenia tych negatywnych zjawisk przyczyniły się podejmowane działania interwencyjne na poziomie poszczególnych rządów, jak też całej Unii Europejskiej. Akcentuje się, że bez tej aktywności w tym zakresie, przewidywane konsekwencje ekonomiczne i społeczne byłyby znacznie większe i poważniejsze.
Wśród działań na poziomie UE, które mają zmieniać i poprawiać sytuacje osób młodych, warto wymienić realizowany od niedawna program ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve, czyli określ cel, ucz się, bądź mistrzem, osiągaj cel), który ma wspierać osoby młode oddalone od rynku pracy w powrocie do wyboru własnej ścieżki edukacyjnej, systemu szkoleń i zatrudnienia. Wskazuje się, że potrzebna jest tu także unijna polityka społeczna odpowiadająca potrzebom społecznym, a jednocześnie uwzględniająca współczesne realia polityczne i gospodarcze oraz nowe, globalne wyzwania.
Zaznacza się, że Unia Europejska jako całość oraz gospodarki poszczególnych państw członkowskich – w zależności od lokalnych uwarunkowań – musi mierzyć się z globalnymi wyzwaniami gospodarczymi i geopolitycznymi. Trwająca wojna Rosji z Ukrainą skutkuje również falą uchodźców, którzy trafili do Polski oraz innych państw Europy. Wiąże się to z wyzwaniami dotyczącymi nie tylko zakwaterowania, ale i pomocy humanitarnej, zdrowia, opieki, edukacji oraz integracji w przypadku tych, którzy pozostaną w krajach przyjmujących ich na dłużej. Niesie to także potrzeby zmian i rozwiązań obejmujących europejski rynek pracy. Gospodarka unijna w znacznym stopniu doświadcza też negatywnych konsekwencji związanych z wysokim wzrostem cen surowców i energii, co nie jest bez znaczenia na sytuację ludzi młodych na europejskim rynku pracy.
Uwaga!
Tych z Państwa, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć na temat sytuacji ludzi młodych na europejskim runku pracy, odsyłam do całości tekstu przywoływanego artykułu.
Źródło:
Janusz Wojcieszek – Łyś, „Młodzi w Europie”, Mazowiecki Rynek Pracy (Biuletyn Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie 3/2022), s. 4-5.
Raport Employment and Social Developments in Europe, review 2022.