To warto przeczytać… Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

„Mowa ciała” to ostatnio bardzo modne pojęcie. Funkcjonuje ono nie tylko w psychologii społecznej, ale przede wszystkim w codziennym słownictwie potocznym. Niekiedy używa się tego terminu jako synonimu komunikacji niewerbalnej. Należy jednak podkreślić że, komunikacja niewerbalna ma szersze znaczenie. Mowa ciała obejmuje zwykle takie komunikaty niewerbalne jak: gesty i ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i odruch źreniczny, sposób używania przestrzeni interpersonalnej itp. Do mowy ciała nie zalicza się jednak takich komunikatów, jak niewerbalne aspekty mowy (np. tembr głosu, sposób używania i wypowiadania słów, pomyłki językowe itd.). Nie jest też jednoznaczny status kontaktu wzrokowego, który jest raczej komunikatem interakcyjnym.

 

Język ciała dostarcza wielu informacji o stanie psychofizycznym człowieka, o jego emocjach, postawach oraz relacjach z innymi.

Badania przeprowadzone przez Alberta Mehrabiana w 1967 roku wykazały, że w procesie porozumiewania się mowa ciała stanowi aż 55% przekazu, 38% – siła głosu, jego wysokość, dźwięk i rytm, natomiast słowa, dobór języka, czyli komunikaty werbalne to zaledwie – 7% komunikacji.

Zdaniem psychologów mowa ciała odkrywa rzeczywistą treść przekazu. Okazuje się, że to co naprawdę jest ważne widzimy i słyszymy zmysłami. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomymi tego, stąd też nie za każdym razem właściwie rozumiemy i interpretujemy taki przekaz. Mowa ciała oraz inne komunikaty niewerbalne mają  zatem w większości charakter nieświadomy. Nie jest je łatwo kontrolować zarówno nadawcy, jak i odbiorcy komunikatu. Przyjmuje się, że rozmówca ma mniejszą kontrolę nad mową ciała niż nad tym, co mówi. Najlepiej kontrolujemy twarz i głowę, gorzej tułów, ręce, najgorzej nogi i stopy. Trudno jest też korygować więcej niż jedną część ciała jednocześnie.

Mowa ciała to ten rodzaj komunikacji werbalnej, którego nie kontrolujemy, ale swoimi gestami i mimiką komunikujemy (przekazujemy) często więcej, niż słowami.

Należy pamiętać, że będąc zwłaszcza w bezpośredniej relacji z drugą osobą porozumiewamy się cały czas nie tylko za pomocą komunikacji werbalnej ale i niewerbalnej.

Wiedza o tym, jak nasze ciało zachowuje się w sytuacjach formalnych, a więc takich, w których próbujemy się kontrolować i ważyć słowa, jest bardzo przydatna. Ma ona szczególne znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wystąpień publicznych, autoprezentacji itp. a więc wszędzie tam gdzie chcemy sprawić dobre wrażenie, dobrze zaprezentować się i uzyskać szeroko rozumianą akceptację.

Jeśli poznamy tajemnice mowy ciała, będzie łatwiej nam kontrolować własny przekaz oraz odczytywać prawdziwe intencje i emocje innych ludzi.

Jaka powinna być mowa ciała kandydata podczas rozmowy o pracę?

Nie wdając się w szczegóły, jest to bowiem temat bardzo obszerny i wieloaspektowy, odpowiedź ograniczymy do najważniejszych wskazań. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przyjmijmy w miarę zrelaksowaną pozycję. Nie siadajmy na brzegu krzesła, bo w taki sposób pokazujemy, że czujemy się niepewnie. Nie odsuwajmy go też nadmiernie od pracodawcy, biurka czy stołu przy którym prowadzona jest rozmowa. Miejmy wyprostowane sylwetkę (zwłaszcza plecy), naturalnie ułóżmy ręce oraz nogi. Mówmy wyraźnie, utrzymując spokojny i miarowy oddech. Postawa nasza powinna być otwarta, skierowana w stronę pracodawcy, aby móc na bieżąco obserwować jego mimikę i reakcje na przekazywane informacje. Pozycja taka umożliwia nam z jednej strony dostosowywać mowę ciała do wypowiadanych słów i dynamiki sytuacji, natomiast z drugiej - ocenę, czy nasze wypowiedzi zadawalają rozmówcę i interesują go. Bezwzględnie unikajmy zamkniętej postawy, charakteryzującej się splecionymi rękami na piersiach a także naprzemiennego krzyżowania, prostowania czy przekładania nóg. Może to świadczyć o nerwowości i niepewności. Naturalny kontakt wzrokowy sygnalizować będzie naszą otwartość i uczciwość, natomiast jego brak oznaczać może zdenerwowanie oraz sprawiać wrażenie, że chcemy coś ukryć. Nie dotykajmy twarzy, zwłaszcza ust, nie zasłaniajmy ich dłonią. Nie pocierajmy również nosa, uszu i czoła – to sygnały, które wskazywać mogą, że mijamy się z prawdą, jesteśmy zakłopotani i zdenerwowani.

Tych wszystkich, których zainteresowały dotychczasowe rozważania i chcą więcej dowiedzieć się na ten temat informujemy, że właśnie na stronie portalu praca.pl pojawił się artykuł zatytułowany „Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – rola komunikacji niewerbalnej”. Publikacja ta szczegółowo a jednocześnie bardzo przystępnie opisuje jak powinna wyglądać mowa ciała podczas rozmowy o pracę. Z tego to względu może okazać się przydatna studentkom i studentom szukającym pracy i chcącym jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz tym wszystkim, którzy pragną poprawić swoje relacje interpersonalne. Nie zawsze bowiem przekaz słowny wsparty jest mową ciała.

Za zgodą portalu praca.pl oraz autorów tego artykułu zamieszczamy link do tej publikacji: https://www.praca.pl/poradniki/rozmowa-kwalifikacyjna/mowa-ciala-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-rola-komunikacji-niewerbalnej_pr-46.html

Z tekstu dowiecie się m.in. czym jest mowa ciała, jakie ma ona znaczenie, jaka powinna być mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na co powinno się zwrócić uwagę i jakich gestów unikać. Artykuł pomoże też w lepszym zrozumieniu istoty komunikacji niewerbalnej w codziennym życiu.

Serdecznie zapraszamy do lektury i życzymy by przekaz słowny miał odzwierciedlenie w mowie ciała.

Zapamiętajmy!

Wielu specjalistów twierdzi, że komunikacja niewerbalna jest kilka razy bardziej znacząca niż słowa, które wypowiadamy. To co mówimy i w jaki sposób to czynimy ma oczywiście istotne znaczenie. Jeśli jednak chcemy, by nasz przekaz był bardziej skuteczny, zrozumiały, wyrazisty i pełny, musimy dobrze opanować komunikację niewerbalną, by słowa współgrały z mimiką, postawą, gestykulacją i ruchami ciała. Język ciała wiele mówi bowiem o emocjach i zamiarach. Poprzez postawę, mimikę twarzy czy gesty jesteśmy w stanie wyrazić więcej niż na przykład przy pomocy słów czy tonu głosu. Lepsze zrozumienie mowy ciała może poprawić nasze relacje nie tylko z bliskimi ale i z innymi ludźmi. Mowa ciała to istotny element przekazu, to też klucz do skutecznej komunikacji.

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Szpital Powiatowy w Sochaczewie
ul. Batalionów Chłopskich 3/7,
96-500 Sochaczew
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
rozmiar tekstu
kolory strony