Szanowne Studentki i Szanowni Studenci,
Pytacie często jaką pracę dorywczą najlepiej podjąć w trakcie studiów. Zaznaczacie przy tym, że jesteście zainteresowani pracą dającą satysfakcję, nie wymagającą dodatkowego szkolenia i szybką do podjęcia.
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wcale takie trudne, jak to by się na pozór wydawało. Możliwości podjęcia pracy, korespondującej z obranymi przez Was kierunkami studiów są naprawdę bardzo duże.
Każda praca, nawet ta dorywcza czy okresowa wymaga jednak nie tylko odpowiedzialności, ale też odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Ważne przy podejmowaniu konkretnego zatrudnienia jest uwzględnianie swoich predyspozycji psychofizycznych, a więc cech osobowości, temperamentu, charakteru, wiedzy, zainteresowań, zdolności oraz aktualnej dyspozycyjności. Istotne są także preferencje zawodowe, oczekiwania wobec podejmowanego zatrudnienia, aktualne trendy oraz wymagania rynku pracy. Nie należy przy tym zanadto sugerować się opiniami i radami bliskich osób, ważne jest, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i własną oceną. Wskazane jest zatem wybrać taką pracę, która daje satysfakcję, wzbogaca dotychczasową wiedzę, doświadczenie i umiejętności a także będzie społecznie użyteczna. Najlepiej byłoby, aby wykonywana praca była zgodna z kierunkiem studiów i wiązała się z przyszłą profesją. Taką właśnie pracą jest m.in. opieka nad osobami starszymi.
Starzenie się społeczeństwa, to powszechne zjawisko w rozwiniętych krajach świata, w tym i w Polsce. Sprawia ono, że praca opiekuna osób starszych – choć niezwykle wymagająca, ale i dająca wiele zadowolenia – jest zatrudnieniem o ogromnym znaczeniu społecznym wpisującym się w potrzeby rynku pracy.
Według ogólnokrajowego badania Barometr zawodów, opiekun osób starszych już kolejny rok z rzędu znajduje się w naszym kraju na liście zawodów deficytowych. Już teraz popyt na usługi opiekuńcze i osoby je świadczące jest wyjątkowo duży i należy się spodziewać, że będzie zwiększał się w kolejnych latach. Potwierdzają to m.in. prognozy ONZ, które mówią, że w nadchodzących dekadach będziemy świadkami wyraźnej zmiany demograficznej, charakteryzującej się niskim wskaźnikiem urodzeń poniżej zastępowalności populacji i rosnącą długością życia. Jej skutkiem będzie między innymi pilna potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami.
Podejmując się pracy opiekuna osób starszych należy pamiętać, że jest to duże wyzwanie. Pojawienie się opiekuna w życiu seniora to istotne wydarzenie, zwłaszcza gdy opieka nad nim ze strony najbliższej rodziny jest ograniczona lub wręcz niemożliwa. Obca dotąd osoba staje się nie tylko istotnym wsparciem dla starego człowieka, ale często zostaje jego przyjacielem, powiernikiem i towarzyszem codziennego życia. Jest to zatem bardzo odpowiedzialna i potrzebna profesja, która niewątpliwie wymaga dużo empatii, cierpliwości, zrozumienia, szacunku dla drugiej osoby, taktu i zaangażowania.
Jak zatem Państwo widzicie, praca ta jest zgodna w dużej mierze z Waszymi studiami, a więc z kierunkami studiów zorientowanymi na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Dla wielu studentów takie zatrudnienie może być pracą dorywczą, bądź okresową, możliwą do wykonywania w trakcie studiów, co zresztą często czynicie.
Podejmując pracę opiekuna osób starszych należy poznać zakres obowiązków, ponieważ jest on na ogół bardzo szeroki, a przy tym dość zróżnicowany. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych nieporozumień. Opiekunowie pracujący w miejscu zamieszkania seniorów często zajmują się m.in. robieniem zakupów, drobnym sprzątaniem i gotowaniem, wykonywaniem toalety, podawaniem leków, czytaniem książek i gazet, inicjowaniem i prowadzeniem rozmów, chodzeniem na spacery, do kina, teatru itp. Należy jednak zaznaczyć, że praca ta może być również bardzo obciążająca psychicznie, dlatego obok predyspozycji fizycznych istotne są walory osobowościowe. Warto także wspomnieć, że oferta pracy dla opiekunów osób starszych wiąże się często z możliwością bezpłatnego zakwaterowania u swego potencjalnego pracodawcy. Należałoby zatem poważnie ją rozważyć. Decyzja oczywiście należy do Państwa!
Wszystkich studentów, którzy chcieliby podjąć pracę w charakterze opiekuna osób starszych, bądź poszerzyć swoją wiedzę na ten temat zachęcam do lektury jednego z najnowszych artykułów poświęconych tej problematyce zamieszczonym na portalu Praca.pl pt.:„Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki”.
Za zgodą autorów tego portalu podajemy link do niniejszej publikacji:
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/opiekun-osob-starszych-wymagania,obowiazki-i-zarobki_pr-8458.html
Z treści artykuły można dowiedzieć się m.in.: jak zacząć pracę w tym zawodzie, jakie są obowiązki opiekuna osób starszych, jakie są zarobki i wreszcie z jakim ryzykiem wiąże się to zatrudnienie oraz gdzie je szukać.
Serdecznie zapraszamy do lektury!