Szanowne Studentki i Szanowni Studenci,
Wszyscy doskonale wiecie, że jednym z kierunków kształcenia naszej uczelni jest dietetyka. Ona też to będzie przedmiotem naszych rozważań, a konkretnie jedna z jej specjalizacji, a mianowicie psychodietetyka.
Artykuł nie jest zatem kierowany do studentek i studentów tej specjalności, bo oni z oczywistych względów są ekspertami w tej dziedzinie wiedzy i omawiana tematyka jest im doskonale znana. Jest polecany jest przede wszystkim studiującym na pozostałych kierunkach naszej uczelni, to jest: pielęgniarstwie, położnictwie, kosmetologii, fizjoterapii i ratownictwie medycznym.
Dietetyka to, najogólniej biorąc, nauka zajmująca się zasadami racjonalnego żywienia, biochemicznymi podstawami żywienia i psychologią żywienia. Ta intensywnie rozwijającą się dyscyplina, zajmująca się żywieniem zarówno zdrowego, jak i chorego człowieka sprawia, że zawód dietetyka staje się profesją coraz bardziej poszukiwaną na współczesnym rynku pracy. Wpływ na taki stan rzeczy mają m.in. systematyczny wzrost świadomości żywieniowej społeczeństwa, a także rosnące zapotrzebowanie na usługi doradcze w tym zakresie. Istotne znaczenie mają tu także: postęp cywilizacyjny i postępująca degradacja środowiska naturalnego, podatności na wiele dotąd nieznanych i niebezpiecznych chorób. Ponadto tempo życia, ciągły pośpiech, stres i chroniczny brak czasu powodują pogorszenie jakości odżywiania się, a spożywana żywność jest niestety coraz bardziej syntetyczna i niezdrowa.
Rozwój medycyny i nauki o żywieniu niezbicie dowodzi, że racjonalne i prawidłowe odżywianie się zmniejsza m.in. ryzyko przewlekłych chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, chorób nowotworowych, osteoporozy, próchnicy i rozwoju otyłości. Ta ostatnia przypadłość coraz częściej dotyka Polki i Polaków a szczególnie młode pokolenia. Zdrowe zatem odżywianie przyczynia się do przedłużenia życia a jednocześnie poprawia jego jakość. Stwierdzenie, że: „to, co człowiek je, ma znaczący wpływ na jego zdrowie fizyczne, a także psychiczne” było, jest i będzie zawsze aktualne.
Dlatego też coraz więcej osób zaczyna dostrzegać sens zdrowego sposobu odżywiania się. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie prestiż zawodu dietetyka i zapotrzebowanie na jego usługi.
Studia na kierunku dietetyka są zatem odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z tej dziedziny nauki.
Nasza uczelnia wychodząc naprzeciw wyzwaniom i oczekiwaniom społecznym oraz zróżnicowanym zainteresowaniom studentów proponuje kształcenie w czterech specjalnościach tej dyscypliny: psychodietetyce, poradnictwie żywieniowym, dietetyce klinicznej i dietetyce w sporcie.
Przyjrzymy się bliżej pierwszej z nich - psychodietetyce a konkretnie jej absolwentom, to jest profesji psychodietetyka.
Jeśli zadajecie sobie te pytania: czym zajmuje się psychodietetyk?, na czym polega jego praca?, jakie są wymagania wobec tej profesji, gdzie może on pracować i jakie jest jego wynagrodzenie?, to miło jest nam zakomunikować, że na stronie portalu praca.pl zamieszczony jest artykuł, który może przybliżyć specyfikę tego zawodu. Za zgodą autorów tego artykułu zamieszczamy link do tej publikacji:
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/psychodietetyk-jak-zostac_pr-7305.html
Z tekstu dowiecie się m.in., że zaburzenia odżywiania i choroby związane z dietą mają złożone przyczyny tkwiące zarówno w sferze fizykalnej, jak i psychicznej człowieka. Dlatego też psychodietetyk łącząc wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, koncentruje się na wprowadzeniu w życie pacjenta trwałych zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. Psychodietetyka jest wiedzą zarówno z obszaru psychologii, jak i dietetyki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zaburzeń odżywiania zagrażających życiu pacjenta takich jak: bulimia, anoreksja, chorobliwa otyłość konieczne są również konsultacje i wsparcie ze strony lekarza psychiatrii i innych specjalistów medycznych.
Serdecznie zapraszamy do lektury!