Szanowne Absolwentki, Szanowni Absolwenci,
Szanowne Studentki, Szanowni Studenci,
Jesteś pielęgniarką (pielęgniarzem) lub fizjoterapeutą? Być może jeszcze studiujesz i zawód ten zdobędziesz w najbliższym okresie? A może planujesz, w wakacje lub w niedalekiej przyszłości, wyjazd za granicę i chcesz tymczasowo wykonywać swoją profesję w innym unijnym kraju?
Jeśli tak, to w tym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie procedury uznania Twoich kwalifikacji zawodowych i uzyskanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej (European Professional Card – EPC). Ten dokument, sprawi, że Twój zawód, zdobyty często żmudną nauką i ciężką pracą zostanie uznany w innym państwie Unii Europejskiej, w którym chcesz pracować.
Europejska Legitymacja Zawodowa ma istotne znaczenie przy podejmowaniu pracy przez pracowników wykonujących tzw. zawody regulowane. Ułatwia bowiem podjęcie zatrudnienia poprzez uproszczone procedury potwierdzenia posiadanych przez nich kwalifikacji zawodowych, uznawanych w danym kraju Unii Europejskiej. Ponadto takie uzyskanie dokumentu jest łatwiejszym, szybszym i bardziej przejrzystym sposobem od tradycyjnych procedur uznawania posiadanych kwalifikacji.
Co należy rozumieć pod pojęciem „zawód regulowany”?
Zawód regulowany – to taki zawód, którego wykonywanie dozwolone jest tylko po spełnieniu wymogów określonych przepisami prawnymi. Do jego wykonywania konieczne jest posiadanie dyplomu otwierającego dostęp do tego zawodu, zdanie specjalnych egzaminów np. państwowych lub zarejestrowanie się w organizacji zawodowej. Wykonywanie takiej profesji jest zatem uzależnione od spełnienia wymogów określonych w przepisach danego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Każde państwo członkowskie UE samodzielnie decyduje o uregulowaniu dostępu do zawodów. Ten sam zawód może być więc zawodem regulowanym w jednym państwie członkowskim UE, podczas gdy w innych nie będzie on za taki uznawany.
Należy dodać, że aktualna procedura wydawania EPC obejmuje zawody, w których kształcenie oferuje także nasza uczelnia. Warto zaznaczyć, że z procedury wydawania Europejskiej Legitymacji Zawodowej można na razie korzystać tylko w przypadku dość ograniczonej liczby zawodów. Do nich należą m.in. wspomniane zawody: pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną oraz fizjoterapeuty, zdobywane w trakcie studiowania w naszej uczelni.
Reasumując, Europejska Legitymacja Zawodowa jest dużym ułatwieniem dla osoby pragnącej podjąć zatrudnienie poza swoim krajem. Służy uznaniu jej kwalifikacji zawodowych i umożliwia przedstawicielowi zawodów regulowanych, wykonywanie ich na terenie całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dokument nie jest wydawany w formie papierowej, bowiem jest elektronicznym certyfikatem z informacjami o kwalifikacjach zawodowych jego posiadacza, które zapisywane są w Systemie Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (IMI).
Jeśli zainteresowała Cię ta problematyka i chcesz więcej dowiedzieć się na temat Europejskiej Legitymacji Zawodowej, to odsyłam Cię do artykułu pt.: „Europejska Legitymacja Zawodowa (EPC) – co to jest? Dla kogo? Koszty.”
Artykuł ten został opracowany przez ekspertów serwisu Praca.pl i na łamach tego portalu zamieszczony. Za zgodą jego autorów podajemy link do tej publikacji: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/europejska-legitymacja-zawodowa-epc-co-to-jest-dla-kogo-koszty_pr-8208.html.
Jeszcze raz gorąco polecam i życzę miłej lektury!
P.S.
Aktualne listy zawodów regulowanych, uznawanych w poszczególnych krajach członkowskich UE dostępne są w bazie zawodów regulowanych Komisji Europejskiej.