Podjęcie studiów wiąże się nierzadko ze sporymi wydatkami, na które nie stać wielu osób. Problem ten stanowi istotne wyzwanie finansowe zarówno dla samych studiujących, jak i ich rodzin, które na ogół partycypują w kosztach studiów.
Szczególnie w trudnym położeniu materialnym są samofinansujący się studenci, nie mający odpowiednich środków pieniężnych na dalszą edukacje oraz pozbawieni materialnego wsparcia ze strony najbliższych. W opinii tej grupy studentów dużo problemów sprawia im bieżące uiszczanie relatywnie wysokich należności związanych z nauką w stosunku do uzyskiwanego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.
Pomocnym rozwiązaniem, w takich sytuacjach, może okazać się wzięcie dedykowanej pożyczki, jaką jest kredyt studencki.
Kredyt studencki to atrakcyjna forma finansowania studentów potrzebujących wsparcia finansowego, a nie posiadających wystarczających środków na podjęcie i kontynuowanie studiów. Wprawdzie zaciąga się go na konkretny cel, a dokładnie na finansowanie nauki, ale może pokrywać rozmaite potrzeby studenta związane z jego kształceniem, wyżywieniem, wynajęciem i opłaceniem lokum, dojazdami na uczelnię czy zakupem pomocy naukowych. Część studentów decyduje się także na taką pożyczkę chcąc sfinansować swoje studia za granicą, z czym często wiążą się większe koszty kształcenia i utrzymania.
Kredyt studencki to kredyt oferowany na bardziej preferencyjnych warunkach niż klasyczny kredyt konsumencki. Jego główne zalety to spłata odsetek przez państwo, niższe oprocentowanie, brak opłat za jego udzielenie oraz zwolnienie z obowiązku spłaty zobowiązania w trakcie studiów.
Kredyt studencki jest udzielany przez wybrane banki komercyjne. Jego preferencyjne warunki są możliwe dzięki dopłatom z Funduszu Kredytów Studenckich finansowanym z budżetu państwa. Można się o niego ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych, w przypadku gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy w roku ubiegania się o kredyt - 4000 zł. Procedura składania wniosku jest jednorazowa, a student będzie otrzymywać kredyt przez cały okres studiów.
Reasumując, kredyt studencki to specyficzna pożyczka wypłacana w comiesięcznych transzach, które przeznacza się na wydatki związane z kształceniem i utrzymaniem się w trakcie studiów. Dzięki kredytom studenckim osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej mogą uzyskać środki potrzebne na czas edukacji. Są one większe niż standardowe stypendia socjalne, dlatego gwarantują więcej możliwości.
Czy jednak każdy może otrzymać kredyt studencki? O tym, jak dostać kredyt studencki, kiedy opłaca się go wziąć i na czym dokładnie polega to zobowiązanie, jakie dokumenty są potrzebne i kiedy należy go spłacać oraz czy można go umorzyć informuje w przystępny i przejrzysty sposób artykuł: „Kredyt studencki - na czym on polega? Jak uzyskać?” zamieszczony parę tygodni temu na portalu praca.pl.
Za zgodą portalu praca.pl oraz autorów tego artykułu zamieszczamy link do tej publikacji: https://www.praca.pl/poradniki/studenci/kredyt-studencki-na-czym-polega-jak-uzyskac_pr-3962.html
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z treścią tego artykułu i życzę miłej lektury.
P.S.
Studentów, którzy są zainteresowani wzięciem kredytu studenckiego zachęcam także do dodatkowego zapoznania się z treścią następujących rozporządzeń normujących te kwestie: z Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich (Dz. U. 2018 poz. 2468) oraz z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2022 r. w sprawie kredytów na studia medyczne (Dz. U. 2022 poz. 665).