21 listopada, w ciągu ponad sześciu godzin obrad podjęto kilkanaście palących problemów związanych ze współczesną pielęgniarką i położną w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń.
Zagadnienia uszeregowano w trzech blokach tematycznych: edukacja, e-zdrowie oraz pielęgniarstwo i położnictwo jako nauki interdyscyplinarne. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni przedstawiciele swoich dyscyplin, zarówno naukowcy jak i praktycy. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prof. dr hab. Ireny Wrońskiej, dr hab. Marioli Głowackiej, dr nauk o zdrowiu Beaty Cholewki a także głównej organizatorki i pomysłodawczyni wydarzenia - prof. dr hab. Joanny Jasińskiej, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju WUMed.
Słuchaczy niezwykle poruszył wykład o. dr. Krzysztofa Wendlika, Przeora Klasztoru Paulinów w Warszawie. Swoją prelekcję poświęcił postaci błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, której posługa pielęgniarska stała się wzorem pracy dla kilku pokoleń pielęgniarek. Dopełnieniem wątku codziennej praktyki pielęgniarskiej, stały się wystąpienia pracujących obecnie w zawodzie, m.in. na oddziałach szpitalnych, mgr Anny Goźlińskiej i mgr Eweliny Czeleń.
Najwięcej pytań sprowokowała prezentacja Kazimierza Cięciaka, dyrektora ds. consultingu sektora e-zdrowie, firmy Comarch Healthcare, partnera konferencji. Rozwiązania teleinformatyczne w ochronie zdrowia stały się tematem gorącej dyskusji również wśród internautów, którzy w wydarzeniu mogli uczestniczyć dzięki transmisji na Facebooku i kanale Youtube.
I Ogólnopolska Konferencji Warszawskiej Uczelni Medycznej – Współczesna pielęgniarka i położna w dobie aktualnych potrzeb zdrowotnych i zagrożeń staje się przyczynkiem do dyskusji na temat aktualnej sytuacji i przyszłości pielęgniarek i położnych w polskim systemie edukacji wyższej oraz ochrony zdrowia. Pierwsze wnioski, które sformułowano w podsumowaniu forum to : konieczność rozszerzenia standardów kształcenia o zagadnienie z postaw informatyki dla pielęgniarek i położnych oraz postulat wprowadzenia interdyscyplinarnych przedmiotów w kształceniu studentów wydziałów medycznych i nauk o zdrowiu. Idea ta dotyczy centralnego prowadzenia na wszystkich uczelniach medycznych państwowych i prywatnych, zajęć wspólnych dla przyszłych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Celem takiego rozwiązania jest wskazanie już na poziomie studiów, że medycy tworzą zespół terapeutyczny, którego podstawą jest partnerstwo i współpraca.
Materiały pokonferencyjne – wywiady z prelegentami, podsumowania, artykuły archiwalne, będą sukcesywnie publikowane na naszej stronie w zakładce artykuły. Zachęcamy do lektury!
Patronat nad wydarzeniem objęły: Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Comarch Healthcare, PZWL - wydawnictwo lekarskie, Podkarpackie Centrum Usług Dydaktycznych w Rzeszowie oraz Fantomy Medyczne i Szkoleniowe. Patronem medialnym jest Rynek Zdrowia.