Realizacja zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w projektach finansowanych z EFS
Cel
zapoznanie uczestników z politykami horyzontalnymi w obecnym i przyszłym okresie programowania środków unijnych;
przedstawienie podstawowych zasad równości szans kobiet i mężczyzn, niedyskryminacji, w tym dotyczących dostosowania działań w ramach projektów dla osób z niepełnosprawnością;
zapoznanie uczestników z obowiązującymi standardami dostępności w projektach finansowanych z EFS.
Kompetencje
uczestnik uzyska wiedzę z zakresu polityk horyzontalnych i możliwości jej wykorzystania w ramach zarządzania projektami;
uczestnik posiądzie wiedzę w zakresie stosowania standardów dostępności, wykorzystania ich w projektach na etapach realizacji poszczególnych zadań;
uczestnik posiądzie wiedzę w zakresie wykorzystania list sprawdzających w celu prawidłowego dokumentowania przebiegu realizacji projektu.
Adresaci
osoby na stanowiskach kierowniczych w jednostkach organizacyjnych, odpowiedzialni za przygotowanie i realizację projektów w ramach dofinansowania z EFS;
osoby dokonujące rozliczeń projektów unijnych;
pracownicy jednostek realizujących projekt;
pozostali pracownicy mający do czynienia z projektami unijnymi
zainteresowani możliwościami wdrażania standardów dostępności w jednostkach organizacyjnych.
Zastosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach zarządzania projektem.
Zastosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach projektów edukacyjnych.
Ocena zgodności treści wniosków dot. polityki horyzontalnej – warsztaty – ocena do wykonania przez uczestników szkolenia.
Równe traktowanie, niedyskryminacja oraz równość szans kobiet i mężczyzn w przepisach unijnych i krajowych. Słownik równościowy. Stereotypy, postawy, uprzedzenia. Dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia – przeciwdziałanie.
Polityki horyzontalne wpisane do umowy partnerstwa i obowiązujące we wszystkich projektach EFS. Pozostałe dokumenty horyzontalne. Polityki horyzontalne UE a kwalifikowalność wydatków.
Informatyzacja działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020.
Standard minimum realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach projektów współfinansowanych z EFS.
Zasady dostępności dla polityki spójności 2014-2020.
Realizacja projektu:
realizacja prawidłowej rekrutacji do projektu;
realizacja projektu zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji;
przykładowe listy sprawdzające – dostępność dla osób z niepełno sprawnościami;
przykłady dobrych praktyk;
prawidłowe dokumentowanie.
Wykładowca
UNIDO ONZ – ekspert;
szkolnictwo wyższe – nauczyciel akademicki;
trener (m.in. szkolenia prowadzone na rzecz Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędów Marszałkowskich i Wojewódzkich Urzędów Pracy, szkolenia zespołów realizujących projekty w przedsiębiorstwach na etapie przygotowania do ich kontroli)
ekspert ds. oceny wniosków: m.in. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, PARP, NCBiR (w programach PO IR, PO WER, PO PW)
Warunki uczestnictwa
Wysłanie zgłoszenia
Otrzymają Państwo potwierdzenie wpisania na listę wstępną szkolenia wraz z podaniem danych do przelewu.
Dokonanie przelewu na konto oznacza wpisanie na listę uczestników szkolenia. Wpłaty są przyjmowane w przedziale czasowym do 7 dni przed terminem szkolenia. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymają Państwo potwierdzenie wpisania na listę szkoleniową.
Maksymalna liczba uczestników to 25 osób. Minimalna liczba uczestników to 10 osób.
O uczestnictwie w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Warunkiem realizacji szkolenia jest zebranie minimalnej liczby uczestników. Informacje o potwierdzeniu lub odwołaniu danego szkolenia wysyłane są drogą mailową na 5 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.
W razie odwołania szkolenia lub wpływu wpłaty za szkolenie po zamknięciu listy nastąpi zwrot wpłaconej kwoty w terminie 7 dni.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia z winy uczestnika (na mniej niż 7 dni przed planowanym terminem) jest on zobowiązany do wpłacenia 50% ustalonej ceny za szkolenie.
Jeżeli uczestnicy szkolenia są pracownikami jednej firmy, za drugą i kolejną osobę przysługuje rabat w wysokości 10% ceny szkolenia (nie dotyczy noclegów).
Miejsce szkolenia: PWSBIA, ul. Bobrowiecka 9, Warszawa.