20 czerwca przyszłego roku po raz pierwszy będzie obchodzony Europejski Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez organizacje ekologiczne. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą, że zwróci on uwagę na problem jakości powietrza w UE i przyczyni się do jej poprawy.
Powstała w Holandii inicjatywa została zaprezentowana we wtorek podczas trwającego w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ, gdzie delegaci z całego świata pracują nad zasadami praktycznej realizacji Porozumienia Paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.
Sven Schade, odpowiedzialny za badania naukowe w powołanym przez Komisję Europejską Wspólnym Centrum Badawczym, ocenił, że Europejski Dzień Czystego Powietrza to "zachęcająca i obiecująca inicjatywa".
- Dzień czystego powietrza nie tylko pozwoli pokazać wiele działań, zmierzających do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i badania jego jakości - podejmowanych przez obywateli, naukowców, administrację publiczną i przedsiębiorców - ale także ułatwi upowszechnianie praktycznych rozwiązań, wpływających pozytywnie na nasze zdrowie - uważa ekspert.
Inicjatorami Europejskiego Dnia Czystego Powietrza są Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupa robocza "Nauka społecznościowa dla czystego powietrza". W zamyśle pomysłodawców, obchody Dnia mają doprowadzić do wzmocnienia świadomości ekologicznej oraz szerszego zaangażowania mieszkańców Europy w badanie jakości powietrza.
Pomysł ustanowienia Dnia powstał podczas warsztatów zorganizowanych w styczniu tego roku w holenderskim ośrodku Lorentz Center. Inspiracją był Angielski Dzień Czystego Powietrza, zorganizowany po raz pierwszy 21 czerwca br. W obchodach wzięli udział przedstawiciele ponad 2 tys. organizacji, które przygotowały 550 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii.
Brytyjskie wydarzenie organizacje ekologiczne uznały za sukces. Przeprowadzona ankieta potwierdziła, że ponad 10,5 mln Brytyjczyków dowiedziało się o akcji i pamiętało o niej miesiąc po zakończeniu. Przedsięwzięcie - według jego inicjatorów - zachęciło ludzi do spacerów czy korzystania z rowerów, co przyczyniło się do redukcji emisji tlenków azotu oraz pyłów. Te efekty obrazują, jak znaczące może być oddziaływanie akcji w całej Europie - oceniają ekolodzy.
Przystąpienie do akcji można zadeklarować na stronie internetowej cleanairday.eu, informując o wydarzeniach przygotowywanych na 20 czerwca 2019 r. w miejscu pracy, zamieszkania czy w szkole. Chętni mogą także przystąpić do wielu już istniejących projektów monitorowania jakości powietrza lub dowiedzieć się np. jak samemu zbudować czujnik jakości powietrza.