Nie ulega wątpliwości, że część ssaków żyjących w środowisku wodnym od czasu do czasu pije wodę morską. Nie ma jednak twardych dowodów na to, że robi to ciągle. Istnieje inny sposób na pobieranie wody. Zwierzęta produkują ją wewnątrz ciała w procesie metabolicznego rozkłady żywności. Woda jest bowiem jednym z produktów ubocznych metabolizmu węglowodanów i tłuszczów.
Zawartość soli we krwi i innych płynach ustrojowych ssaków morskich nie różni się zbytnio od ilości soli zawartej w organizmach ssaków lądowych i innych kręgowców. Stanowi ona około jednej trzeciej zawartości soli w wodzie morskiej. Ponieważ kręgowiec pijący wodę morską wchłania substancję trzykrotnie bardziej słoną niż jego własna krew, musi pozbyć się nadmiaru soli, produkując bardzo słony mocz. W przebadanych próbkach moczu fok i lwów morskich znajdowało się do dwóch i pół raza więcej soli niż w wodzie morskiej i do 7-8 razy więcej soli niż w ich krwi.
Ssaki morskie mogą zminimalizować swoje problemy ze słoną wodą, stosując się do tych samych rad, które lekarze dają osobom ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Wystarczy, że będą unikać słonego pokarmu. Z wyjątkiem roślinożernych manatów i krów morskich, wszystkie ssaki morskie są drapieżnikami. Gatunki, które żywią się roślinami lub bezkręgowcami (np. skorupiakami i mięczakami), spożywają wraz z pokarmem mniej więcej taką samą ilość soli, jaka znajduje się w wodzie morskiej. Tym samym mierzą się one z takim samym problemem z usuwaniem soli z organizmu, jaki występowałby, gdyby bezpośrednio piły wodę morską.
Część ssaków morskich, która odżywia się rybami, spożywa pokarm o zawartości soli zbliżonej do tej w ich własnej krwi. Tym samym problem z nadmiarem soli przyjmowanej do organizmu w ich przypadku nie istnieje. Badania przeprowadzone na kalifornijskich lwach morskich potwierdziły, że dieta składająca się z ryb, powoduje, że zwierzęta te mogą żyć bez picia świeżej, słodkiej wody.
Niektóre z gatunków fok i lwów morskich sporadycznie piją wodę morską, podobnie jak delfiny pospolite i wydry morskie. W przypadku innych gatunków praktyka ta jest bardzo rzadka, nie występuje w ogóle lub świat nauki nie jest w stanie tego stwierdzić.
Jeśli manaty i niektóre z płetwonogów będą miały okazję do napicia się świeżej wody, skorzystają z niej. Ludzie żyjący w pobliżu słonych wód we Florydzie często dostarczają słodką wodę za pomocą wężów ogrodowych i obserwują, jak zwierzęta podpływają, aby się jej napić. Innym sposobem na uzyskanie słodkiej wody jest zjadanie śniegu. Wiadomo, że korzystają z niego foki. Niewiele za to wiadomo na temat pozyskiwania wody przez większość delfinów i wielorybów. Trudności w obserwacji tych zwierząt uniemożliwiają zdobycie wiedzy na ten temat.
https://www.dobresobie.pl/wiedza-i-nauka/804/czy-ssaki-morskie-moga-pic-slona-wode