W tym roku kończysz gimnazjum i zastanawiasz się, gdzie dalej pokierować swoje kroki? Zawody takie jak grafik komputerowy cieszą się z każdym rokiem coraz większym zainteresowaniem. Jednak dalej panuje przekonanie, że aby zostać specjalistą w tej dziedzinie, trzeba mieć po prostu talent i dostać się na ASP. Czy to jedyna droga, która zaprowadzi Cię do wymarzonego zawodu? Dowiedz się, jak zostać grafikiem komputerowym i czy w ogóle warto nim być.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Przede wszystkim rysowanie musi być pasją, a dodatkowo trzeba mieć w sobie pewien zmysł twórczy.
Brak pomysłów bardzo szybko zweryfikuje, czy dana osoba w ogóle nadaje się na takie stanowisko. Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością wybór odpowiedniej szkoły, która pomoże poprawić nie tylko warsztat, ale zapozna ucznia z najważniejszymi pojęciami oraz programami, które będą jego głównym narzędziem pracy. Jedną z takich szkół jest PWSBiA w Warszawie – program zakłada naukę obsługi programów graficznych (m.in. Adobe Photoshop CC oraz Ilustrator CC), tworzenie filmów i animacji, projektowanie grafiki wektorowej, trójwymiarowej i rastrowej, a także layoutów stron www czy przygotowywanie publikacji do druku. Zajęcia pozwolą na zapoznanie się ze specyfiką zawodu, a dodatkowo pomogą w przygotowaniu portfolio, które będzie najważniejsze w trakcie szukania pracy.
Sytuacja grafików na rynku pracy
Będąc grafikiem, można pracować na wiele sposobów. Jednym z nich jest założenie własnej działalności gospodarczej, ale trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie dla osób, które mają już kapitał finansowy.
Na początku może być trudno znaleźć odpowiednią liczbę zleceń. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie się w agencji reklamowej lub podobnej firmie i tam nabycie doświadczenia oraz zapoznanie się ze specyfiką pracy w przedsiębiorstwie. Zazwyczaj młodym grafikom powierza się łatwiejsze zadania, aby mogli powoli wdrożyć się w zawód, więc to świetna okazja do zdobycia przydatnych umiejętności i nauczenia się nowych rzeczy. Gdy już grafik będzie znał lepiej środowisko i uzyska niezbędną wiedzę i kompetencje, to kolejnym krokiem jest założenie własnego biznesu, gdyż zazwyczaj najbardziej się to opłaca.
Czy warto zostać grafikiem?
Jeżeli rysowanie i grafika staje się czyjąś pasją, to zdecydowanie tak. Praca na tym stanowisku wymaga z pewnością cierpliwości, częstego poprawiania wciąż tego samego projektu, odpowiedniego podejścia do klienta i kreatywności. Pracując na etacie w firmie, zarobki młodego grafika nie będą imponujące, ale przejście na własną działalność na pewno się opłaci – zwłaszcza gdy portfolio będzie już odpowiednio obszerne,
a grafik zleceń szukać będzie także na rynku zagranicznym.
https://pwsbia.edu.pl/pl/studia-stacjonarne-i-niestacjonarne/informatyka.html