WUMed | Google opracowało nowy system ułatwiający wykrycie raka piersi
12 lutego 2020
Sztuczna inteligencja nie jest naszym nieprzyjacielem. Jeżeli nie przekonało Cię do tej opinii mnóstwo istniejących argumentów i faktów, to mamy dla Ciebie kolejny dowód. Google opracowało zatem nowy system do wykrywania raka piersi dzięki technologii opierającej się na AI.

Google w trosce o zdrowie kobiet

Niedawno powstał nowy system, który pozwoli szybciej wykryć raka piersi za pomocą sposobu skanowania promieni rentgenowskich. Opracował go Google wraz z DeepMind, Cancer Research UK Imperial Centre, Northwestern University i Royal Surrey County Hospital. Urządzenie zostało przetestowane przy użyciu anonimowych danych z badań mammograficznych. Jak się okazuje, sztuczna inteligencja pomaga zredukować ilość fałszywych negatywów, które wykonywane są podczas badań 0 5,7% w USA i 1,2% w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, jak informuje nas serwis thenextweb.com, zminimalizuje on również złe diagnozy. W USA, udało się uchronić przed fałszywą diagnozą 9,4% mniej kobiet, natomiast w Wielkiej Brytanii 2,7%.

Co dalej?

Obok tej wizualizacji, która przedstawia sposób, w jaki rozprzestrzeniają się komórki rakowe w piersi, Google na
swoim blogu oznajmia, że na tych ulepszeniach nie poprzestanie. Wspomina też wcześniejsze dokonania w
dziedzinie medycyny, jak np. wykrycie raka poprzez badanie węzłów chłonnych. Google dodaje też, że wszystko