Na początek warto zapoznać się z kilkoma ZASADAMI, które należy przeczytać zrozumiale i wprowadzić na stałe w swoje życie.
Nie idź po zakupy będąc głodnym!
Idąc do sklepu najedzony/a nie będziesz czuł/a pokusy by zjeść potencjalnie każdy ładnie wyglądający smakołyk (zwłaszcza, że w takich sytuacjach najczęściej sięgamy po produkty zawierające duże ilości cukru, tłuszczy typu TRANS oraz soli). Zakupisz to, co było zaplanowane i nic więcej. Dodatkowo podczas robienia zakupów nie będziesz czuł/a się rozkojarzony/a, zdekoncentrowany/a, tylko spędzisz ten czas w spokoju i dobrym humorze.
Miej zawsze przygotowaną listę!
Przygotowanie w domu listy na zakupy niesie za sobą kilka korzyści. Po pierwsze nie wydasz za dużo – kupisz tylko to, co jest dla Ciebie potrzebne. Po drugie nie interesują Cię rzeczy zbędne, ponieważ jesteś skupiony/a na znalezieniu produktu, który Cię interesuje. Po trzecie zyskujesz sporo czasu – nie krążysz po całym sklepie szukając czegoś co może Ci się przydać, tylko wchodzisz, idziesz po konkretne produkty i wychodzisz.
Nie łap się na każdą okazję!
W sklepie nic nigdy nie jest ułożone przypadkiem… Produkty, które mają wpaść nam w oko będą ułożone na regale mniej więcej na poziomie naszej twarzy, te które mają wydawać się ekskluzywne będą ułożone na górze, a te które mają przyciągnąć Twoją uwagę będą od razu przy wejściu. Kolorystka produktów czy miejsc również nie jest przypadkowa – najbardziej apetyczne to ciepłe barwy takie jak np. żółty, pomarańczowy. Z kolei najmniej zachęcające, to chłodne odcienie takie jak ciemna zieleń, fiolet czy granat. Dlatego zastanów się za każdym razem czy ten produkt jest Tobie w tej chwili bardzo potrzebny, na którego jest okazja? Wielu z Nas zdarzyło się kupić coś pod wpływem chwili, ale będąc świadomym pewnych strategicznych ruchów marketingowych łatwiej zrozumiesz skąd ten chwilowy zachwyt.
Wybieraj sprawdzone produkty!
Sam napis z przodu, ładnie wyglądające i zachęcające opakowanie nie będzie gwarancją, że produkt jest dobrej jakości. Przykładowo – na opakowaniu można spotkać określenie typu „Prawdziwy tradycyjny smak”, „produkt z wiejską tradycją” itp., a w składzie znajdują się substancje konserwujące. Oczywiście, substancje konserwujące mają zapewnić dłuższy termin ważności i w takim przypadku są potrzebne, ale prawdziwe mleko ze wsi nie stoi miesiąc otwarte w lodówce i cały czas jest świeże – dlatego użycie wyżej wymienionych haseł jest po prostu w takim przypadku kłamstwem. Dlatego warto postać chwilę dłużej przy regale i poza zachęcającym opakowaniem, przeczytać również skład i nie ufać w ciemno!
Jak zatem czytać składy by wiedzieć, że dany produkt jest dobrej jakości?
Na samym początku warto zwracać uwagę na DŁUGOŚĆ składu. Jest takie powiedzenie im mniej tym lepiej i tutaj również świetnie się sprawdza. Jeżeli bierzesz do ręki produkt i na pierwszy rzut oka widzisz kilka wierszy samego składu – odłóż i poszukaj innego produktu. W tym prawdopodobnie ponad połowa składników będzie zbędnymi dodatkami. Dlaczego są dodawane? Wpływa na to wiele czynników, między innymi obniżenie kosztów produkcji dla producenta.
Jednym z najczęściej wymienianych przeze mnie przykładów jest chleb. Prawdziwy chleb w swoim składzie powinien zawierać mąkę, zakwas, wodę i sól. W wielu sklepach niestety można dostać chleb z dodatkiem cukru, barwników, spulchniaczy, czy karmelu. Nie bój się w takich wypadkach być wymagający/a! Smak = jakość = zdrowie!
Słyszałeś/aś o zasadzie „magiczna piątka”?
Jest to nic innego jak 5 pierwszych produktów, które tworzą skład. Kolejność przy pisaniu składu również nie jest przypadkowa. Składniki zapisane są w kolejności malejącej, co więc oznacza, że pierwszych składników jest w danym produkcie w największej ilości. Dlatego następnym razem wybierając jakikolwiek produkt sprawdź czy w Magicznej Piątce nie znajduje się cukier i zamienniki, olej palmowy, sól.
Pamiętaj również, że cukier w składzie nie jedno ma imię, a producenci chętnie to wykorzystują. Bardzo często można spotkać się z napisami typu „NO SUGAR”, „BEZ CUKRU” itp. i faktycznie czytając skład nie ma takiego składnika jak „cukier” – natomiast będzie ukryty pod innymi hasłami, które dla Nas wydają się na zdrowe i nie wywołują zaskoczenia… Cukier trzcinowy, cukier kokosowy, syrop daktylowy, syrop klonowy…? Choć brzmi zdrowo, to cały czas jest cukier. Innym często wykorzystywanym ruchem strategicznym jest wypisywanie w składzie cukru pod kilkoma nazwami (bardzo często trudnymi), by uspokoić naszą czujność.
Do najczęściej spotykanych nazw na opakowaniu należą: maltoza, mannitol, dekstroza, glukoza, fruktoza, słód jęczmienny, laktoza, galaktoza, inulina, karmel, sacharoza, zagęszczony sok owocowy, sorbitol, sukraloza, maltodekstryna, melasa trzcinowa/ buraczana, słód ryżowy, syrop z agawy, miód/ miód sztuczny, melasa, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop słodowy.
Nie musisz znać na pamięć tych nazw… Jeżeli czytasz etykietę i znajdujesz coś, czego nie jesteś w stanie wymówić, albo nie wiesz co to słowo oznacza, to lepiej poszukać innego produktu.
Każda cyfra przydzielona jest do danej grupy:
100–199 | barwniki |
200–299 | konserwanty |
300–399 | przeciwutleniacze i regulatory kwasowości |
400–499 | emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp. |
500–599 | środki pomocnicze |
600–699 | wzmacniacze smaku |
900–999 | środki słodzące, nabłyszczające i inne |
1000–1999 | stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne |
Na liście E znajdują się również naturalne dodatki takie jak np. ryboflawina, kurkumina, czy witamina C.
Oczywiście nikt nie musi znać całej listy E na pamięć! Jest świetna aplikacja na telefon eFood (dostępna na Androida i iOS’a), w której możesz sobie w każdej chwili i o każdej porze sprawdzić czy dany dodatek jest szkodliwy, czy też nie.
Bibliografia:
https: //doktorania.pl/zakupy/
https: //doktorania.pl/falszowanie-zywnosci-typowe-oszustwa/
http: //gostek.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=513&Itemid=557
http: //jakzdrowozyc.pl/czytac-etykiety-produktach-zywnosciowych/
https: //pl.wikipedia.org/wiki/Numer_E
https://testosterone.pl/wiedza/jak-czytac-etykiety-i-na-co-zwracac-uwage-swiadome-zakupy/