Poruszanie palcami i możliwość chwytania są zapewnione m.in. dzięki mięśniom. Co jednak ciekawe nie znajdują się one bezpośrednio w palcach i kciukach.
Jeśli w palcach nie ma mięśni, które nimi poruszają to, jak możliwe jest, że gwiazdy kina akcji unikają pewnej śmierci, łapiąc się w ostatniej chwili skraju przepaści i utrzymują na niej aż do nadejścia ratunku? Krótka odpowiedź: magia kina… eee ścięgna i więzadła. Dłuższą znajdziecie w dalszej części artykułu.
Każdy palec, oprócz kciuka składa się z trzech kości (paliczków). Ich nazwy powstały na podstawie tego, gdzie znajdują się w stosunku do dłoni. Wyróżniamy więc paliczek bliższy (najbliżej dłoni), paliczek środkowy i paliczek dalszy (najdalej od dłoni). Kości te składają się na trzy stawy. W kolejności od najbliższego dłoni są to: śródręczno-paliczkowy, międzypaliczkowy bliższy i międzypaliczkowy dalszy.
W ludzkim ciele ścięgna zazwyczaj łączą mięśnie z kością, a więzadła kość z kością. Ścięgna, które kontrolują kości w palcach, są przymocowane do siedemnastu mięśni w dłoni i osiemnastu w przedramieniu. Mięśnie, które umożliwiają ściśnięcie dłoni w pięść, znane są jako zginacze. Te, które pozwalają ją otworzyć to prostowniki. Mniejsze z nich pozwalają kontrolować każdy palec z osobna.
Mięśnie dłoni, które sterują palcami, zwane są mięśniami wewnętrznymi. Mięśnie zewnętrzne to te umiejscowione w przedramieniu. Pora poznać ich nazwy. Do najważniejszych, zewnętrznych mięśni zginaczy zalicza się mięsień zginacz powierzchowny palców i mięsień zginacz głęboki palców. Trzema głównymi zewnętrznymi prostownikami są: mięsień prostownik palców, mięsień prostownik wskaziciela i mięsień prostownik palca małego. Mięśnie dłoni można podzielić na cztery typy, znane jako mięśnie kłębu, mięśnie międzykostne, mięśnie glistowate oraz mięśnie kłębika.
https://www.dobresobie.pl/wiedza-i-nauka/845/jak-dzialaja-palce-skoro-nie-ma-w-nich-miesni