WUMed | Jak latem chronić blizny przed słońcem?
05 lipca 2021
Czy wiesz, że...

Wszelkie uszkodzenia skóry wiążą się z ryzykiem powstania blizny. W okresie letnim należy poświęcić im szczególną uwagę, ponieważ długotrwała ekspozycja na słońce bądź wizyty w solarium mogą skutkować poważnymi problemami estetycznymi i zdrowotnymi. W jaki więc sposób prawidłowo zabezpieczać blizny przed promieniami UV?

Dlaczego powstają blizny?

Blizny to zmiany skórne, które tworzą się z tkanki łącznej włóknistej tam, gdzie doszło do urazu – może nim być zarówno uszkodzenie skóry i tkanek na skutek zabiegu chirurgicznego, jak i oparzenie czy rana ostra, a także w miejscach w których wygoiły się stany zapalne i chorobowe. W wyniku zakłócenia którejkolwiek z faz gojenia ryzyko powstania blizny wzrasta, nie jest to jednak jedyny czynnik zwiększający prawdopodobieństwo jej utworzenia się. Wśród pozostałych wyróżnić można:

  • wiek – najbardziej narażone są małe dzieci oraz osoby starsze,
  • choroby metaboliczne, cukrzyca,
  • tendencje genetyczne,
  • umiejscowienie rany na mostku, małżowinie ustnej bądź ramionach,
  • bardzo jasna lub bardzo ciemna karnacja skóry,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • nadwaga.

Również niektóre rany wiążą się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się blizn – szczególnie narażone są na nie osoby po oparzeniach chemicznych i termicznych oraz ci z ranami szarpanymi. Aby im zapobiegać, należy przede wszystkim odpowiednio wcześnie wdrożyć prawidłową pielęgnację, a także chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na jej stan – a do takich należą m.in. promienie słoneczne.

Promienie słoneczne mogą pogorszyć wygląd blizny

Mogłoby się wydawać, że pod wpływem słońca blizny pokryją się opalenizną, a tym samym staną się mniej widoczne. Tymczasem okazuje się, że kontakt uszkodzonej skóry z promieniami UV jedynie pogarsza jej stan – szczególnie tuż po przebytym urazie. Jak wynika z zaleceń dermatologów, świeżej blizny nie powinno się opalać nawet przed 6 tygodni od jej powstania, gdyż promienie słoneczne nasilają w ranie procesy zapalne, co prowadzi do wzrostu metaloproteinaz (MMP), czyli enzymów trawiących m.in. kolagen. Ponadto nie są one w stanie produkować melaninę, barwnika, który odpowiada za ochronę głębokich warstw skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Z tego powodu eksponowanie blizn na działanie słońca jest nie tylko bezcelowe, ale również niekorzystne. Kiedy bowiem uszkodzony fragment skóry pozbawiony jest ochrony, nie dochodzi do reakcji obronnej, czyli powstania opalenizny – może natomiast doprowadzić do przebarwienia blizny, co sprawia, że stanie się ona jeszcze wyraźniejsza. Zmiana koloru blizny nierzadko utrzymuje się miesiącami, a nawet latami, dlatego od samego początku ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Ponadto ich ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony niesie ze sobą duże ryzyko rozwoju groźnego dla życia nowotworu skóry.

Kąpiele słoneczne? – Tak, ale ostrożnie

Latem unikanie słońca nie jest możliwe, ale nie jest również konieczne, nawet w przypadku rozległych blizn. Aby zredukować niekorzystny wpływ promieni UV na skórę, szczególnie w przypadku świeżych uszkodzeń, powinno się przede wszystkim zachować rozsądek w kąpielach słonecznych. Osoby, u których pojawiły się blizny, nie powinny spędzać zbyt długiego czasu, opalając się bez ruchu, ani przebywać zbyt długo na zewnątrz w okresie najsilniejszego promieniowania, czyli między godziną 11 a 15. Do zmieniających się warunków pogodowych, za którymi idzie większa ekspozycja na promienie słoneczne, należy przyzwyczajać skórę stopniowo – jeżeli planuje się długotrwały pobyt w mocno nasłonecznionym miejscu, warto pomyśleć o sposobach na zakrycie blizny.

Stosowanie filtru UV to podstawa

Podstawą w ochronie skóry, na której pojawiły się blizny, powinno być używanie kosmetyków z SPF dobranych indywidualnie do fenotypu skóry oraz warunków pogodowych, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Kremy z filtrem stosować można codziennie – nawet w pochmurne dni, ponieważ promieniowanie UVA, choć nie powoduje uczucia ciepła na skórze, przenika przez chmury i niszczy DNA skóry. Podobnie w przypadku ubrań czy szyb, które również nie stanowią bariery ochronnej przed słońcem. Dlatego aby prawidłowo zabezpieczyć blizny, powinno się zaaplikować na nie krem z filtrem UV nie mniej niż 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne, a także powtarzać ten zabieg co 2–3 godziny. Jeżeli w tym czasie ma się kontakt z wodą, np. pływając z morzu, krem należy nałożyć każdorazowo po wyjściu z niego. W przypadku blizn ora znamion najlepiej jest wybrać wysoki stopień ochrony, wynoszący minimum SPF35 – dzięki temu bowiem miejsca te pozostaną bezpieczne i nie zmienią wyglądu.

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja od momentu powstania blizny

Podczas zabezpieczaniu blizn nie powinno się zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, która w okresie letnim jest szczególnie istotna. Różnego rodzaju urazy skóry i tkanek nierzadko pozostawiają po sobie nieestetyczne ślady – dlatego najlepszym rozwiązaniem jest minimalizowanie ryzyka pojawiania się ich od razu po wygojeniu się skóry. Z kolei przy już istniejącej bliźnie warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi oraz wdrożeniu działań regulujących proces bliznowacenia. W tym celu stosuje się różnorodne produkty zabezpieczające uszkodzoną skórę, a także zawierające filtry UV. Jednym z nich jest żel Sutricon UV z filtrem SPF35, który nie tylko ochrania blizny przed promieniami słonecznymi, ale również pielęgnację oraz redukuje jej widoczność. Tego rodzaju produkt stosować można przy wszystkich rodzajach blizn oraz nierównych, poddawanych naprężeniom powierzchniach skóry. Dzięki zawartym w nim składnikom pozwala na ich zmniejszenie, wygładzenie oraz rozjaśnienie, a filtr SPF35 stanowi dodatkową barierę przeciwko promieniom UV, mogącym pogorszyć ich stan oraz wygląd.

Dlaczego blizna ciemnieje?

Zmiana wyglądu blizny może być spowodowana różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli staje się ona brązowa lub czarna, nierzadko z ciemną obwódką, można przypuszczać, że uległa hiperpigmentacji, co spowodowane jest zwykle zbyt dużą ekspozycją na promienie słoneczne. Najczęściej dzieje się tak w przypadku blizn świeżych i gojących się. Wówczas pacjenci często decydują się na wizytę w gabinecie dermatologicznym, gdzie przeprowadza się zabiegi laserowe, rewizyjne czy środki odbarwiające. Jednakże zmiana wyglądu blizn może również świadczyć o rozwoju różnorodnych chorób, w tym nowotworu – dlatego tak istotne jest zapobieganie oraz pamiętanie o odpowiedniej pielęgnacji blizny, wykorzystując w tym celu produkty najwyższej jakości.

Źródło:
https://everethnews.pl/newsy/jak-latem-chronic-blizny-przed-sloncem-skuteczne-metody/

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na stronie wumed.edu.pl, oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na Państwa urządzeniach. Pliki cookies możecie Państwo sprawdzić za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptujecie Państwo stosowanie plików cookies. Więcej informacji w zakładce OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.
rozmiar tekstu
kolory strony