WUMed | Kilka prostych sztuczek, jak starzeć się zdrowo
03 maja 2021
Czy wiesz, że...

Po pierwsze, czy warto? Oczywiście! Jesień życia to przecież jedna trzecia naszego żywota (dojrzewanie to pierwsza część, dojrzałość druga i starość trzecia), grzechem byłoby więc aż tyle czasu marnować na utyskiwanie typu: „Tu mnie boli, tam mnie boli, e… ta starość Panu Bogu nie wyszła, ja już się do niczego nie nadaję” czy też „A co ja mogę w tym wieku? Nic. Taka kolej rzeczy, takie życie”.

MYŚL ZAWCZASU, BĘDZIESZ BOGATY

To nie jest skomplikowane. By starzeć się zdrowo, wystarczy aktywnie wypoczywać, rzucić palenie, kontrolować poziom cholesterolu i nie dopuścić do wysokiego ciśnienia krwi.

Wystarczy zrezygnować z tłustych sosów, ciężkostrawnych potraw, które nie tylko podnoszą poziom cholesterolu, ale i wywołują senność, uczucie ciężkości, które każe seniorowi polegiwać przed telewizorem, zamiast motywować go do wyjścia na spacer. Warto też wykreślić ze swojego jadłospisu ciastka z kremem, placki i torciki (w zamian lepiej opychać się suszonymi owocami, gorzką czekoladą, pestkami słonecznika, migdałami, które są nie tylko smaczne, ale i dodają energii).

Jednym słowem, należy przestawić się na zdrowszą dietę, choć jeszcze lepiej byłoby pomyśleć o tym w wieku średnim, a najlepiej jeszcze wcześniej, co pozwoli oszczędzić w późniejszym wieku nie tylko problemów zdrowotnych, ale i ekonomicznych. Ekonomicznych? Oczywiście! Im bardziej będziemy wolni od chorób spowodowanych m.in. niezdrowym odżywianiem się, tym mniej wydamy pieniędzy na leczenie.

MAŁY WYSIŁEK, SERCE JAK DZWON

O cudownym wpływie aktywności fizycznej na samopoczucie i sprawniejsze funkcjonowanie organizmu nie trzeba nikogo przekonywać, podobnie jak do tego, że ta prawda dotyczy też seniorów (niedowiarkom podajemy liczby: osoby starsze, które kilka razy w miesiącu spacerują, mają o 30 procent większe szanse na dłuższe życie niż ich nieaktywni rówieśnicy, a szanse na długowieczność tych, którzy ćwiczą intensywnie raz w tygodniu, rosną do ponad 40 procent). Na dodatek nie musi to być duży wysiłek.

Zdaniem niemieckich naukowców wystarczy przeznaczyć na wysiłek fizyczny dwie godziny tygodniowo (wystarczy spacer), by znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową (teorię taką opublikowano w branżowym czasopiśmie pt. „Archives of Internal Medicine” w ubiegłym miesiącu). A dokładniej? Dokładniej wygląda to tak:

  • • ćwiczenia, które nie przekraczają godziny tygodniowo, zmniejszają zagrożenie chorobą wieńcową o 15 procent,
  • • te, na które senior przeznaczy od godziny do dwóch godzin w tym samym okresie, redukują ryzyko zachorowania o 40 procent,
  • • a ponad dwugodzinne ćwiczenia w tygodniu aż o 61 procent.

A co dziać się będzie, gdy senior zupełnie zapomni o aktywności fizycznej? Te same badania wykazały, że całkowity brak ruchu powoduje niekorzystne zmiany we krwi (m.in. wzrost stężenia niektórych substancji białkowych włączonych w antyzapalne funkcje systemu immunologicznego, a to przyczynia się do powstawania na ściankach naczyń krwionośnych szkodliwych płytek zwężających arterie).

TAJEMNICA DOBREGO SAMOPOCZUCIA

UŚMIECH. Osoby w podeszłym wieku często narzekają na brak nastroju, a o ich optymizmie można powiedzieć tylko tyle, że prysł jak bańka mydlana. Co poradzić takiemu seniorowi? Można powiedzieć: „Chcesz być szczęśliwy? Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do ciebie”. Z pozytywnym nastawieniem łatwiej przejść przez życie, sprawy trudne wydają się mniej skomplikowane, a ludzie wydają się życzliwsi. Poza tym… szczęśliwi ludzie rzadziej od malkontentów chorują na choroby zakaźne, są na przykład mniej podatni na przeziębienia i grypę – twierdzą lekarze.

KOLORY. Z czym mogą kojarzyć się ciemne sukienki, ciemne spodnie i koszula? Ze smutkiem. A kolorowe spódnice, apaszki, jasne garsonki i garnitury? Z radością. I nic dziwnego, kolory, które nas otaczają, mają wpływ na nasze samopoczucie, na stan naszego umysłu i na duszę. Mogą pobudzać, uspokajać, ale i wprowadzać w melancholię. Dlatego warto rzucić w kąt wszystkie smutne ciuszki i zacząć nosić się radośnie: zamiast czarnego płaszcza założyć beżowy, zamiast czarnej parasolki kupić kolorową. Tylko czy w sędziwym wieku to wypada? Oczywiście, ale pod jednym warunkiem: wszystko należy robić z umiarem.

PRZYJAŹŃ. Zdarza się, że z różnych powodów ludzie starsi spędzają większość czasu w domu, nie spotykają się ze znajomymi, nawet z sąsiadami. Nie mają z kim porozmawiać, zwierzyć się, poradzić. Taka izolacja jest ogromnym błędem (szczególnie w sytuacji, gdy przy seniorze nie ma już drugiej połówki). Każdemu z nas bowiem, bez względu na wiek, zależy na bliskości innych. Jak powietrza potrzebujemy zainteresowania, przyjaźni, bo bez niej czujemy się niepotrzebni, mniej wartościowi. Przyjaźń napędza nas do działania, łatwiej dzięki niej poradzić sobie z trudnościami. Warto więc otworzyć się na innych, wyjść na ławeczkę przed blokiem, zaprosić sąsiadkę lub sąsiada na herbatę. A jeśli ktoś ma wątpliwości czy bliskość innych jest tak ważna, niech zajrzy do jakiegokolwiek Klubu Seniora – tam życie towarzyskie kwitnie, a uczestniczący w nim ludzie są szczęśliwi.

HEJ, ZIOM! CO SŁYCHAĆ?

Co jeszcze można dodać? Ano tyle, że nowoczesny senior nie zapomina o pobudzaniu szarych komórek: gra w szachy, rozwiązuje krzyżówki, zaprzyjaźnia się z internetem i pocztą elektroniczną. Zapisuje się na Uniwersytet III Wieku, nie wstydzi się prosić o pomoc wnuka, gdy nie rozumie zasłyszanych na ulicy fraz (np. „hej, ziom, idziemy na imprę, starzy sypnęli hajsem”, co oznacza „hej kolego, idziemy się pobawić, dostałem pieniądze od rodziców”) lub gdy ma problemy z wysłaniem e-maila. Nie wstydzi się, bo chce wiedzieć, rozumieć, uczestniczyć, czyli żyć pełnią życia. Po prostu.

https://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/moj-dziadek-jest-zdrowy-i-usmiechniety


instytucje współpracujące
Centrum
Konferencyjno-Szkoleniowe
Fundacji
Nowe Horyzonty

Bobrowiecka 9, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej

www.ncpz.eu
UPP partnerem WUMed
Unia
Polskich Predsiębiorców

uniapolskichprzedsiebiorcow.pl
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Szpital Solec
Spółka z o.o.

ul. Solec 93, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego 
Warszawa-Mokotów

 ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie
ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i  Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56,
00-685 Warszawa
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
www.fantomy-szkoleniowe.pl

Kontakt

Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2021 - WUMED