WUMed | Misja i profesja, misja czy profesja?
01 czerwca 2021
Aktualności

Jaką drogę zawodową muszą przejść i z jakimi wyzwaniami się mierzyć adepci pielęgniarstwa i położnictwa - o tym dyskutowano podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej WUMed.

29 maja, w ciągu ponad sześciu godzin obrad podjęto kilkanaście ważnych tematów dotyczących misji i profesjonalizacji w zawodzie pielęgniarki i położnej. Od historii i tradycji pielęgniarstwa i położnictwa, po palące bieżące problemy związane z migracją, wielokulturowością, wyzwaniami edukacyjnymi pielęgniarek i położnych oraz pracą „na pierwszej linii” podczas  pandemii.

Trzy bloki tematyczne, kilkunastu wybitnych w swoich specjalnościach, prelegentów.

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli m.in.: prof. dr hab. Mariola Głowacka - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska -  prof. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, o. dr. Krzysztof Wendlik - Przeor Klasztoru Paulinów w Warszawie, dr n. o zdr. Paweł Witt - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, mgr Barbara Kaliwoda - pielęgniarka, socjolog, członek Komisji Pielęgniarek Zarządzających WOIPiP, Joanna Subko i Marcin Sośniak - eksperci w Zespole Równego Traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, i inni.

Gościem specjalnym była laureatka Nagrody Florence Nightingale - mgr Anna Kaczmarczyk - pielęgniarka w stopniu porucznika, uczestniczka misji ONZ w ramach Kontyngentu Wojskowego, która połączyła się wprost z misji w Libanie.

Podczas konferencji głos zabrali również studenci kierunku pielęgniarstwo Warszawskiej Uczelni Medycznej. Anna Kiszka i Krzysztof Wołyniec opowiedzieli o tym, dlaczego warto wybrać właśnie tę drogę zawodową - trudną ale niezwykle satysfakcjonującą.

Konferencję otworzył JM Rektor WUMed, dr Waldemar Dębski. Głównymi mówczyniami i moderatorkami wydarzenia były: pomysłodawczyni i główna organizatorka konferencji, dr hab. Joanna Jasińska, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju WUMed oraz dr nauk o zdr. Beata Cholewka, adiunkt WUMed, Radca Ministra Zdrowia.

Patronat nad wydarzeniem objęły: Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Comarch Healthcare, PZWL - wydawnictwo lekarskie, Fantomy Medyczne i Szkoleniowe, Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach, Unia Polskich Przedsiębiorców, Radio Medica. Patronem medialnym wydarzenia była Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych - pielegniarki.info.

making of

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa WUMed, Misja i profesjonalizacja w zawodzie pielęgniarki i położnej, staje się ważnym głosem w dyskusji na temat współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa. Podsumowanie wydarzenia oraz kontynuacja podejmowanych tematów znajda się w materiałach pokonferencyjnych, które będą sukcesywnie publikowane na stronie

www.konferencja.wumed.edu.pl

w formie wywiadów z prelegentami. Zachęcamy do lektury! Pierwsze ukażą się już niebawem.