Według naukowców posiadając idealne geny, moglibyśmy żyć nawet 120 lat. Należałoby temu jednak dopomóc i odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i unikać stresu.
Równie ważne są czynniki środowiskowe, na które nie zawsze mamy wpływ. Dożycie naprawdę sędziwego wieku nie jest więc takie proste. Gdy myślimy o kraju, którego mieszkańcy żyją najdłużej, do głowy bardzo często przychodzi Japonia. Faktycznie, Kraj Kwitnącej Wiśni może pochwalić się pokaźną ilością stulatków, ale to nie w tej części świata występuje najwyższa średnia długość życia.
Zestawiając ze sobą wiele rankingów dotyczących długowieczności, okazuje się, że ilość osób, które mieszkają w danym kraju i ukończyły sto lat, wcale nie przekłada się na to, że to właśnie tam odnotowuje się najdłuższą średnią długość wszystkich mieszkańców. Kluczowa jest tu właśnie „średnia” i skala, która bierze pod uwagę całą populację kraju. Największe skupiska stulatków żyją zazwyczaj na stosunkowo niewielkim obszarze, gdzie panują odpowiednie warunki pozwalające dobić do magicznej granicy.
Wśród regionów, gdzie żyje najwięcej stulatków znajduje się Loma Linda w Kalifornii (Stany Zjednoczone), Hojanha na Kostaryce, Sardynia we Włoszech, Okinawa w Japonii i Ikarii w Grecji.
Jak już jednak ustaliliśmy, nawet duża ilość stulatków żyjąca w regionie danego kraju wcale nie musi mieć większego wpływu na średnią długość życia, gdy weźmiemy pod uwagę wiek wszystkich mieszkańców. Znajduje to swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Obecnie uważa się, że najwyższą średnią długością życia na świecie może pochwalić się maleńkie miasto-państwo Monako. Na powierzchni nieco ponad 2 km² mieszka 37 550 osób (stan na grudzień 2016 roku). Mniejszym niezależnym państwem świata jest tylko Watykan. Średnia długość życia w Księstwie Monako wynosi 89 lat. Przeciętna kobieta żyje tam średnio 93 lata, a mężczyzna 85.
https://www.dobresobie.pl/zdrowie-i-uroda/826/najwyzsza-srednia-dlugosc-zycia-na-swiecie