Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) chcą wykorzystać zawartą w jadzie os, silną mieszankę związków chemicznych, do opracowania nowej klasy antybiotyków.
Prace nad wykorzystaniem białek znajdujących się w jadzie os prowadzą uczeni z Massachusetts Institute of Technology pod kierownictwem Marcelo Der Torossiana Torresa. Badacze odkryli, że białka zawarte w jadzie os, mogą działać zabójczo na bakterie chorobotwórcze.
Po tym odkryciu uczeni rozpoczęli prace nad wykorzystaniem zmodyfikowanych wersji białek do opracowania nowych leków zwalczających bakterie. Do tej pory uczeni przeanalizowali kilkanaście peptydów antydrobnoustrojowych (AMP) znajdujących się w jadzie południowoamerykańskiej osy należącej do gatunku Polybia paulista, testując je na myszach i komórkach in vitro, przeciwko gatunkom bakterii Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococcus aureus.
- Zwycięska okazała się cząsteczka o strukturze helisy alfa zwana jako Pol-CP-NH2, która eliminuje bakterie poprzez zakłócanie ich zewnętrznej błony - podaje Interia.
Badacze zmodyfikowali 12-aminokwasową strukturę peptydu, opracowując siedem jej wariantów, tak aby była skuteczniejsza przeciwko bakteriom i jednocześnie nieszkodliwa dla ludzi. Wyniki potwierdziły skuteczność tego związku. Teraz uczeni planują badania, które mogą doprowadzić do stworzenia nowej klasy antybiotyków.