Wiele osób kojarzy pigwę, wie, że jest to jedna z rodzimych roślin, ale na tym koniec. Warto jednak nieco poznać tę roślinę, bo jak to mówią, “cudze chwalicie, a swego nie znacie”.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków jest pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.), choć w ostatnim czasie większą rolę ze względu na możliwość wytworzenia większych owoców, zaczęła odgrywać pigwa wielkoowocowa.
Pigwa to duży krzew lub niewielkie drzewo osiągające wysokość nawet 5 m. W polskich warunkach klimatycznych jednak pigwa zazwyczaj nie przekracza 3 m wysokości. Pień pigwy pokryty jest cienką łuskowatą korą, która stale odpada płatami i pokrywa się nową warstwą.
Na gałęziach pigwy osadzone są owalne lub jajowate w zależności od gatunku liście z owłosionym ogonkiem. Po rozwoju liścia ukazują się białe, bladoróżowe do różowego, pięciokrotne kwiaty.
Żółte jabłkowate owoce tej rośliny osiągają średnicę ok. 6 cm. W przypadku pigwy wielkoowocowej średnica ta może być większa, a ciężar owocu sięgać nawet 1 kg, choć częściej są to owoce lżejsze – ok. 200-300 g. Miąższ owoców pigwy ma cierpki posmak i jest bardzo twardy, gdyż składa się z wielu komórek kamiennych. Niska temperatura nieco zmniejsza twardość owoców i posmak goryczki. Stąd też najlepszy moment na zbiór owoców to października po pierwszych przymrozkach.
Składniki odżywcze w pigwy i ich właściwości
Owoce mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Zawierają sporą ilość witaminy C większą niż cytryna czy pietruszka. A ponadto bogate są w witaminy z grupy B (zwłaszcza B2, B6, B1, PP, B5), żelazo, magnez, potas, bor, glin, mangan. W niewielkich ilościach występują w nich również karotenoidy. Pigwa zawiera też szereg kwasów organicznych, w tym kwas jabłkowy, winowy czy cytrynowy oraz cukry (fruktozę, glukozę i sacharozę).
Stąd też bywa często stosowana w profilaktycznych domowych kuracjach w okresie jesienno-zimowym, także jako alternatywa dla cytryny. Docenią ją zwłaszcza osoby, które muszą wykluczyć z diety cytrusy.
Miąższ pigwy dostarcza dużo błonnika i pektyn, które wywierają dobroczynny wpływ na prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Przyczyniają się również do usuwania z organizmu metali ciężkich.
Pigwa charakteryzuje się dużą zawartością polifenoli i flawonoidów. Bogata w nie jest szczególnie skórka. Głównymi poznanymi związkami fenolowymi tych owoców są kwasy fenolowe oraz flawonole. Charakteryzują się one silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. A co za tym idzie, pigwa przeciwdziała powstawaniu stanu zapalnego oraz rozwojowi wielu chorób o charakterze przewlekłym niezakaźnym, w tym chorób nowotworowych i układu krążenia.
https://testosterone.pl/wiedza/pigwa-niedoceniany-owoc-o-wielu-wlasciwosciach/