WUMed | Polskie zioła o prozdrowotnych właściwościach
08 lutego 2022
Czy wiesz, że...

Zioła to najlepsze i najtańsze lekarstwa jakie mamy na wyciągnięcie ręki! Z ich prozdrowotnych właściwości korzystali nasi dziadkowie i pradziadkowie. A obecnie mimo szerokiego wachlarza produktów farmaceutycznych wśród młodych osób, właściwości ziół i przypraw zyskują również od kilku lat coraz większą popularność! 

Czy są w Polsce zioła, które mają jakieś właściwości prozdrowotne? Czemu zawdzięczają taką popularność? Jak je stosować? Zapraszam do artykułu!

Dziurawiec zwyczajny

Inaczej zwany ziele Świętego Jana. Zasiedlający głównie łąki. Dzięki swoim charakterystycznym żółtym kwiatom na czubku można łatwo je zauważyć. Przez wieki stosowany był jako środek na schorzenia dróg moczowych, układu oddechowego, na problemy związane z zaburzoną pracą układu pokarmowego, a także przy problemach neurologicznych i psychicznych. Często sięgano również po niego jako lekarstwo na gojenie ran, wrzodów czy oparzeń. Aczkolwiek swoje prozdrowotne właściwości zyskuje głównie dzięki zawartości hyperycyny. Związek ten jest raczej niedostępny w wielu roślinach, co czyni dziurawca „wyjątkowym”. Ziele Świętego Jana wspomaga przede wszystkim leczenie stanów depresyjnych zmniejszając stany lękowe, niepokój, przygnębienie. Wspomaga leczenie nowotworów, czy leczenie chorób skóry.

Dziurawiec zaleca się spożywać w formie naparu, nalewki lub soku z tej rośliny.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski należy do bardzo pospolitych i ogólnodostępnych roślin. Warto jednak zwrócić uwagę, że sięgając po mniszek z pól lub łąk nie były one skażone związkami chemicznymi lub spalinami samochodowymi. Z mniszka lekarskiego można wykorzystać korzeń, liście jak i kwiat. Według literatury liście mniszka powinno zbierać się jeszcze przed kwitnieniem rośliny, korzeń najlepiej późną jesienią, a łodygi podczas kwitnienia.
Mniszek lekarski jest bardzo niedoceniony w społeczeństwie. Dzięki zawartości fitosteroli, flawonoidów, karotenoidów, kumaryny, soli mineralnych, witaminy C, aminokwasów, białek kwasów tłuszczowych, wspierają między innymi pracę wątroby i przewodów żółciowych, ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, ułatwiają trawienie pokarmów czy poprawiają krążenie. Dodatkowo działa moczopędnie, a także obniża poziom glukozy we krwi. Mniszek można stosować w  formie naparów – taka forma szczególnie zaleca się przy skąpych miesiączkach, lub na surowo jako na przykład dodatek do sałatek.

Mniszek lekarski dzięki ogromnej ilości aktywnych związków (głównie przez obecność substancji goryczkowych) może powodować dolegliwości żołądkowe i nadkwasotę. Dodatkowo może wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki.

Pokrzywa

Pokrzywa również należy do pospolitych i ogólnodostępnych roślin. I tak samo jak przy mniszku lekarskim, ważne jest by zwracać uwagę na środowisko. Nie powinno rwać się pokrzywy zasiedlające tereny skażone związkami chemicznymi lub spalinami, a najlepszy okres na zbiór pokrzywy, to kwiecień i maj. Dzięki swoim właściwością zalecana jest przy problemach z kamicą nerkową, zatrzymywaniem się wody w organizmie, wspomaga pracę wątroby, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza objawy alergii. Szczególnie zalecana jest dla kobiet, które mają problemy z wypadającymi i suchymi włosami. A to wszystko zawdzięcza dzięki zawartości flawonoidów, karotenoidów, fitosteroli, dużych ilości chlorofilu, choliny, histaminy, lecytyny, lignany, witaminy C, K i B2, A, C, E i K, magnezu, fosforu, żelaza, siarki, potasu, jodu, krzemu, sodu. Pokrzywę można również stosować na problemy z układem pokarmowym, między innymi przy biegunkach lub nieżycie jelit, żołądka.

Pokrzywę najczęściej stosuje się jako napar (według literatury najlepiej stosować ją w okresie jesienno-zimowym), trzeba jednak pamiętać by spożywać ją z umiarem gdyż w nadmiarze może wypłukiwać witaminy i sole mineralne.

Rumianek

Rumianek można spotkać na łąkach i polach. Dzięki charakterystycznemu wyglądzie jest rośliną dość popularną. Najczęściej spożywana jest w postaci herbaty, w celu lepszego trawienia, zapobieganiu nadkwasoty żołądka, nadmiernemu wydzielaniu soków żołądkowych, a nawet w celu zapobiegnięcia nieprzyjemnych wzdęć lub gazów. Napar z rumianku działa przeciwzapalnie, ale też regenerująco na skórę z oparzeniami, owrzodzeniami i alergiami skórnymi. Działa skutecznie przy leczeniu skóry po trądziku młodzieńczym. Działa również uspokajająco i może być stosowana jako środek nasenny Rumianek polecany jest również w postaci olejków eterycznych. W skład olejku wchodzi chamazulen, flawonoidy, sole mineralne, związki kumarynowe, kwasy organiczne, witamina C dzięki czemu stanowi świetny środek antyseptyczny. 

Rumianek może wywołać alergię w postaci podrażń na skórze. Nie zaleca się również przy stosowaniu terapii lekami, ponieważ może osłabiać lub wzmacniać ich działanie. 

Mięta

Kto z Nas w dzieciństwie nie zbierał świeżej mięty u babci w ogródku…? Miętę, dzięki swojemu charakterystycznemu i intensywnemu zapachowi można bardzo łatwo rozpoznać. Najlepszy okres mięty, to lato. Zbiera się liście i suszy na napar. Dzięki zawartości mentolu, obecnego w liściach mięty, wykazuje ona działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zmniejszając bóle. Świetnie sprawdza się przy problemach trawiennych, między innymi przy wzdęciach czy zaparciach. Mięta wykazuje również działanie uspokajające, wiele osób zaleca wypić napar w sytuacjach stresujących.

Mięta w formie olejku eterycznego celowana jest głównie na problemy związane z układem oddechowym. Olejek z mięty ma właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, zatem dobrze sprawdzi się jako preparat do inhalacji, a także jako rozgrzewająca maść lub wcierka. Olejek z mięty jest również jednym z głównych składników tabletek i pastylek na ból gardła, działając odkażająco i przeciwbólowo.

Mięta raczej nie powoduje żadnych efektów ubocznych, natomiast olejek eteryczny może w nadmiarze wywołać podrażnienie na skórze.

Ostropest plamisty

Ostropest obecnie rośnie w niewielu miejscach, jest już rośliną uprawną. Dlatego lepiej zakupić go w sklepie w postaci ziaren. Ostropest dzięki zawartości sylimaryny wspomaga regenerację komórek wątroby, chroni ją przed działaniem czynników toksycznych. Działa również regulująco na układ trawienny – zwiększając wydzielanie soków trawiennych i poprawiając apetyt. W świetle badań można znaleźć nawet informacje o zapobieganiu powstawania zmian miażdżycowych. Ostropest zaleca się przede wszystkim po długotrwałej antybiotykoterapii, zatruciu alkoholem czy grzybami lub po zapaleniu wątroby, a także po obfitym ciężkostrawnym posiłku.

Ostropest plamisty nie wywołuje żadnych niepożądanych efektów ubocznych, natomiast nie zaleca się kobietom w ciąży/karmiącym i dzieciom do 12 roku życia. 

Melisa

Melisa znana też pod nazwą cytrynowe ziele, znana jest głównie ze swoich właściwości uspokajających. Regularne picie herbaty z melisy obniża cholesterol we krwi, zapobiega stłuszczeniom wątroby i dolegliwościom występującym na tym tle. Olej z melisy ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego w szczególności zaleca się go na opryszczkę, grzybice czy ukąszenia owadów. Melisa sprawdza się również przy mdłościach w ciąży.

Ze względu na silne właściwości uspokajające melisy absolutnie nie zaleca się stosować równolegle z lekami uspokajającymi (wydawanymi na receptę oraz ogólnodostępnymi). 

Wiesiołek

W codziennym użytku najbardziej popularny jest w postaci oleju. Olej z wiesiołka jest bogatym źródłem kwasów gamma-linolenowych i tryptofanu oraz źródłem wapnia, magnezu, cynku i selenu. Olej z wiesiołka stosuje się głównie w celu obniżenia parametrów lipidowych. Dodatkowo, produkty na bazie wiesiołka stosowane są się przy neutralizowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bólach menstruacyjnych, łagodzeniu wahań nastroju i migrenie. Regularna suplementacja wiesiołkiem wpływa pozytywnie na procesy pamięciowe i koncentrację. Wiesiołek świetnie sprawdza się w również w kosmetyce. Poprawia kondycję cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie.

Olej z wiesiołka nie powoduje żadnych efektów ubocznych, natomiast nie zalecany jest dla dzieci poniżej 13 roku życia, kobiet karmiących i w ciąży. 

ioła mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Niemniej trzeba podkreślić, że źle zastosowane mogą zaszkodzić! Dlatego chciałabym nadmienić, że niniejsze informacje nie zastąpią konsultacji z lekarzem (najbardziej ostrożne powinny być kobiety w ciąży i osoby chorujące na choroby przewlekłe)! Zanim podejmiesz decyzje o włączeniu do swojej terapii ziół bądź przypraw w ramach leczenia, najpierw skonsultuj to ze specjalistą!

https://testosterone.pl/wiedza/polskie-ziola-o-prozdrowotnych-wlasciwosciach/

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na stronie wumed.edu.pl, oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na Państwa urządzeniach. Pliki cookies możecie Państwo sprawdzić za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptujecie Państwo stosowanie plików cookies. Więcej informacji w zakładce OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.
rozmiar tekstu
kolory strony