Z rosnącym niepokojem czekam na skuteczny lek przeciwko na SARS-CoV-19.
Dobrze, że mamy wykształconych ludzi i należytym doświadczeniem zawodowym. Dobrze, że mamy przedsiębiorstwa farmaceutyczne mogące szybko udzielić fachowej pomocy w obszarze produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych. Dobrze, że mamy oddanych pracowników służby zdrowia, którzy nie uchylają się od pracy.
Leki jako inhibitory enzymów wirusowych są sporadyczne i średnio skuteczne profilaktycznie, albo na samym początku infekcji.
Co więc robić:
Dobre wiadomości:
Badania nad leczeniem pacjentów COVID-19 idą w kierunku:
Próbujemy wykorzystywać leki obecne w lecznictwie w innych chorobach wirusowych.
Pracujemy nad szczepionkami aby wsparty organizm pacjenta sam sobie pomagał produkując właściwe przeciwciała zwalczające wirusa.
Prawdopodobnie szukamy także przeciwciał monoklonalnych uniemożliwiających przedostawanie się SARS-CoV-2 do komórek człowieka.
Jednym z leków przeciwko wirusowi Ebola jest mieszanina trzech przeciwciał monoklonalnych, które blokują przedostawanie się wirusa do komórek gospodarza.
Firma Takeda - duże brawa, szuka remedium w grupie immunoglobulin osoczowych - informacja Takeda/EMA/CHMP.
Wykorzystane być może będą poliklonalne hiperimmunizacyjne immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2 (IgG) otrzymywane z osocza od osób, które wyzdrowiały z COVOD-19. Terapia tymi immunoglobulinami była wykorzystywana z sukcesem w leczeniu ciężkich, ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych. Wydaje się , że ta terapia może być także opcją w leczeniu pacjentów chorujących na COVID.
Dzięki przychylności organów ministrów zdrowia w tym agencji regulacyjnych na całym świecie jest szansa na sukces. Konieczny jest ułatwiony dostęp do osocza pacjentów, którzy powrócili do zdrowia po przebyciu COVID-19.
Białkowe struktury odpornościowe obecne w osoczu krwi ludzkiej stosowane są w lecznictwie od dawna. Takeda ma 75 letnie doświadczenie w tym obszarze.
Immunoglobuliny IgG
Mamy ich 4 główne podklasy, mają szerokie spectrum działania przeciwzakaźnego. Te liofilizowane białka osocza np IgG mogą być podawane podskórnie (biodostępność do 6 dni) lub dożylnie (biodostępność do 3 dni).
Prowadzi się prace nad modyfikacją immunoglobulin wyizolowanych z osocza w celu uzyskania jak najlepszej broni na konkretnego wirusa. Czekamy na rezultaty tych rac.
Trzeba pamiętać ,że pacjenci , którzy dostali np. w szpitalu leki zawierające immunoglobuliny w okresie do 6 miesięcy po szczepieniu atenuowanymi wirusami nie osiągną oczekiwanego efektu.
Przy szczepieniu przeciwko odrze osłabiona odpowiedź immunologiczna może utrzymywać się do 1 roku licząc od dnia podania immunoglobulin.
Dr n. farm. Leszek Borkowski
https://www.medexpress.pl/poszukiwania-leku-na-covid-19-ida-pelna-para-oto-szczegoly/76661