WUMed | ​Spirometria w czasach pandemii - jak ją wykonać, by była bezpieczna?
17 maja 2021
Dr Monika Franczuk przeprowadza nas przez zasady wykonywania spirometrii i konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności w czasie pandemii COVID-19. Przypomina, że w trakcie tego badania pacjent wydycha powietrze z ogromną prędkością, a mogą w nim być m.in. bakterie i wirusy, w tym koronawirus.

Spirometria ma szerokie wskazania. Pacjent, który zgłasza się z powodu duszności, kaszlu, dyskomfortu w klatce piersiowej czy pogorszenia tolerancji wysiłku, powinien być skierowany na badanie spirometryczne. Powodem jej wykonania może być także potrzeba poszerzenia diagnostyki, gdy występują nieprawidłowości w innych badaniach takich jak morfologia krwi obwodowej, gazometria czy badanie radiologiczne klatki piersiowej. Ważne jest też monitorowanie przebiegu choroby układu oddechowego, efektów stosowanego leczenia oraz wpływu innych chorób, w tym np. chorób układu sercowo-naczyniowego czy chorób tkanki łącznej, na czynność płuc. Jest to także bardzo dobre narzędzie do oceny wpływu czynników szkodliwych np. w warunkach pracy, palenia tytoniu czy zanieczyszczenia środowiska na układ oddechowy.

- Spirometria nie jest ani łatwa do wykonania - mówi dr Monika Franczuk z Zakładu Fizjopatologii Oddychania w warszawskim Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc. - W tej procedurze medycznej oczekujemy od pacjenta wykonywania forsownych, natężonych manewrów oddechowych i uruchomienia maksymalnej rezerwy oddechowej. Oznacza to jednocześnie generowanie aerozolu z wydzieliny z dróg oddechowych badanej osoby, który unosi się w powietrzu i osiada na powierzchniach.

W aktualnej sytuacji pandemii COVID-19 należy dążyć do zminimalizowania ryzyka transmisji zakażenia.
Personel pracowni powinien stosować środki ochrony osobistej, zachowywać reżim czasowy pomiędzy badaniami, aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym jest wykonywane badanie i zdezynfekować powierzchnie i elementy aparatury pomiarowej. Konieczne jest też stosowanie filtrów BVF o wysokiej skuteczności w wychwytywaniu bakterii i wirusów - zawsze zalecanych, teraz wymaganych.

W czasie pandemii COVID-19 zaleca się wykonywanie badań pilnych i ważnych klinicznie, niezbędnych do podjęcia leczenia. Zaleca się odstąpienie od badania, gdy nie jest ono konieczne, nie ma ważnych przesłanek klinicznych i nie spodziewamy się, że jego wynik wpłynie na sposób postępowania z pacjentem.

Dr Franczuk omawia także interpretację wyników w kontekście nowych wartości należnych (GLI 2012), które uwzględniają szeroki zakres wiekowych badanych osób.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, w którym dr Franczuk wyjaśnienia wątpliwości i przeprowadza przez prawidłowo wykonaną spirometrię.

i Transportu Sanitarnego

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa