Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna rozpoczął 27 lipca trzecią fazę badań klinicznych szczepionki na koronawirusa. Coraz bardziej zaawansowane prace nad polską szczepionką są także prowadzone w Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Amerykanie na czele wyścigu o szczepionkę
Szczepionka opracowywana przez amerykańską firmę biofarmaceutyczną Moderna weszła w trzecią fazę badań klinicznych. W testach weźmie udział 30 tys. ochotników. Autorzy projektu liczą, że badania uda się zakończyć jesienią obecnego roku.
Dotychczasowe badania nad szczepionką firmy Moderna dały obiecujące wyniki. Szczepionka doprowadziła do wykształcenia odpowiedzi immunologicznej, a wywołane przez nią skutki uboczne miały łagodny charakter.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w badaniach klinicznych znajduje się obecnie 25 szczepionek na koronawirusa SARS-CoV-2. W lipcu i sierpniu kolejne koncerny farmaceutyczne, takie jak AstraZeneca i Pfizer, planują wprowadzenie swoich formuł w ostatnią fazę badań klinicznych. Według ekspertów to sygnał, że gotowe szczepionki mogą wejść do powszechnego użytku jeszcze przed końcem roku.
Polska szczepionka na koronawirusa
Zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Mackiewicza, wybitnego specjalisty w dziedzinach onkologii i immunologii z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, również pracuje nad szczepionką na koronawirusa. Ekspert podkreśla, że szczepionka stworzona przez polski zespół ma być nawet o dwie generacje nowocześniejsza od formuł opracowanych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Chin.
Jak tłumaczy prof. Mackiewicz, szczepionki opracowane przez Amerykanów i Chińczyków są oparte na formułach szczepień przeciwko SARS-CoV-1 i z tego powodu mogą być nietrwałe. Trudno także określić, na jaki okres czasu szczepionki te będą zapewniały ochronę i co ile trzeba będzie podawać dawki przypominające.
https://everethnews.pl/newsy/szczepionka-na-koronawirusa-na-jakim-etapie-sa-prace/