Zapalenie okołoustne to schorzenie dotykające najczęściej młode kobiety w wieku 20-30 lat, objawiające się wykwitem rumieniowo-krostkowym w okolicy nosa, fałdów nosowo-wargowych oraz brody z pozostawieniem przejaśnienia wokół ust. Etiologia schorzenia nie jest do końca poznana, jednak zauważalna jest korelacja między stosowaniem kortykosterydów a nasileniem zmian. Poprzez coraz częstsze stosowanie terapii sterydowych, zarówno miejscowych, jak i donosowych, podczas leczenia innych schorzeń, zapalenie okołoustne coraz częściej stanowi wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne.
Zapalenie okołoustne – diagnostyka
Zapalenie okołoustne stanowi wyzwanie diagnostyczne z uwagi na fakt, że swoim przebiegiem i wyglądem może złudnie przypominać wiele innych chorób, między innymi trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry czy alergię kontaktową. Na właściwą diagnozę może naprowadzić typowa morfologia zmian o symetrycznym umiejscowieniu oraz stosowanie kortykosteroidów w przeszłości.
Jak leczyć zapalenie okołoustne?
Ten rodzaj dermatozy ma przewlekły charakter i nierzadko jest oporny na leczenie. Objawy choroby mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. W leczeniu stosuje się inhibitory kalcyneuryny, erytromycynę czy metronidazol. Jeśli przebieg schorzenia jest ciężki i niepoddający się dotychczasowemu leczeniu, stosuje się doustnie antybiotyki z grupy tetracyklin. Preparaty o udowodnionej skuteczności w leczeniu tego schorzenia są lekami z różnych grup, (antybiotyki, leki przeciwzapalne) co potwierdza niejednorodność etiologii choroby. Skuteczna okazuje się również metoda „zero therapy” obejmująca niestosowanie żadnych kosmetyków czy leków oprócz nawilżających i regenerujących emolientów.
Pielęgnacja zapalenia okołoustnego
W przypadku wystąpienia zapalenia okołoustnego należy odstawić wszystkie dotychczasowe kosmetyki oraz pastę do zębów, co pomoże wyeliminować ewentualne alergiczne podłoże tego schorzenia. W codziennej pielęgnacji warto stosować łagodne dermokosmetyki do mycia twarzy oraz emolienty Zmiany okołoustne mogą być spowodowane także przez czynniki wewnętrzne takie jak celiakia, nadwrażliwość na gluten czy inne składniki pokarmowe, szczególnie jeśli towarzyszą im inne objawy, np.
W takiej sytuacji warto rozważyć przejście na dietę eliminacyjną, która pomoże ustalić czynnik sprawczy.
https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/zapalenie-okoloustne-wyzwanie-wspolczesnej-dermatologii