Roślina, która dostarcza jadalnych czerwonych jagód, z których wyrabia się soki, galaretki, sosy żurawinowe stanowiące idealny dodatek do mięs to także niezwykle korzystny produkt ze względów zdrowotnych.
Powszechnie znane są 2 gatunki żurawiny: północnoamerykańska żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) i żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus, owoce o średnicy do 8 mm) rozprzestrzeniona na półkuli północnej.
Żurawina jest rośliną płożącą się, o nitkowatych drewniejących pędach, małych jajowatych, skórzastych zimozielonych liściach zaostrzonym na końcu. Posiada małe czteropłatkowe kwiaty o jasnoróżowym kolorze. Owocami tej rośliny są jagody, osiągające średnicę do 20 mm, w przypadku żurawiny wielkoowocowej, oraz do 8 mm w przypadku żurawiny błotnej. Początkowo są białe, jednak w miarę dorastania czerwienieją. Ponadto owoce są zimotrwałe i mogą przetrwać nawet cały okres zimowy aż do wiosny. Żórawina dorasta od 20 cm, do nawet 2 metrów wysokości.
Występowanie
Żurawina to roślina wyjątkowo lubiąca wodę i tereny przepuszczalne o kwaśnym pH (ok. 3-4) Zasiedla ona głównie tereny bagienne i torfowiska wysokie oraz przejściowe. Preferuje dość nasłonecznione środowisko.
W domu możliwa jest uprawa żurawiny. Nie jest ona trudna, należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. Odwdzięczy się nam za to po ok. 3 latach uprawy.
Żurawina, a borówka - czym się różnią??
Żurawina i borówka brusznica to całkowicie inne rośliny, mimo że oba owoce to niewielkiej wielkości czerwone kuleczki. Chodź wyglądają podobnie, różnią się pod wieloma względami. Owoce żurawiny są większe (ok. 1 cm średnicy) i nie równomiernie pokryte kolorem. Borówki natomiast są drobniutkie i jednolicie czerwone. Oba owoce charakteryzują się kwaśnym i cierpkim smakiem, chociaż jest on mocniejszy w przypadku borówki.
Składniki odżywcze żurawiny
Żurawina zawiera przede wszystkim znaczne ilości witaminy C (11 mg/100 g owoców) i E oraz błonnika pokarmowego.
Ze składników mineralnych występujących w znacznej ilości w żurawinie wyróżnić można żelazo, magnez, potas, cynk i miedź.
Ponadto olej z pestek żurawiny zawiera duże ilości naturalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, kwas linolenowy, kwas palmitylooleinowy oraz witaminy E.
https://testosterone.pl/wiedza/zurawina-prozdrowotny-super-owoc/