Bieg z przeszkodami czyli rozmowa kwalifikacyjna

Podpowiadamy jakie są najczęściej zadawane pytania przez pracodawcę i przykładowe odpowiedzi na nie.

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym elementem w poszukiwania pracy. Od jej wyniku nader często zależy nasz sukces – zdobycie pracy. Wśród rekruterów panuje powszechne przekonanie, że na dziesięciu kandydatów ubiegających się o pracę, na rozmowie kwalifikacyjnej odpada, dziewięciu z nich ponieważ nie są oni w stanie właściwie odpowiedzieć nawet na te najbardziej typowe pytania.

 

Czy wiesz, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

W tym artykule pokażemy Ci pytania, które najprawdopodobniej pojawią się podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej i podpowiemy Ci też jak na nie masz odpowiadać, aby podkreślić swoje kompetencje, kwalifikacje i umiejętności oraz przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien on zatrudnić w swojej firmie.

Pamiętaj, że każde pytanie ma na celu sprawdzenie, czy to właśnie Ty posiadasz wymagane cechy „idealnego” kandydata do pracy.

O to najczęstsze pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i sposób udzielenia odpowiedzi na nie:

1. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

Przygotowanie się do odpowiedzi na tego typu pytanie nie jest trudne. Wystarczy poświęcić  kilka minut na sprawdzenie strony internetowej firmy i zebranie podstawowych informacji o niej. Wiedząc już, czym zajmuje się firma, zastanów się co Ty sam będzie mógł jej zaoferować. Pomyśl, o swoim doświadczeniu i umiejętnościach w kontekście stanowiska pracy, na które aplikujesz. Na rozmowie kwalifikacyjnej udowodnij, że będziesz osobą bardzo przydatną oraz pokaz też ile może zyskać firma, jeśli zostaniesz zatrudniony.

2. Co sprawiło, że chce Pan/Pani pracować w naszej firmie? 

Na pewno nie możesz odpowiedzieć, że głównym czynnikiem są kwestie zarobkowe i złe relacje z dotychczasowym szefem!

Pomyśl, co może dać Ci praca w tej firmie i jakie korzyści wyniesiesz z niej dla siebie. Możesz odpowiedzieć, że pragniesz dalszego rozwoju zawodowego i oczekujesz nowych wyzwań. Chcesz awansować, a poprzednia firma mimo świetnej atmosfery, na razie nie może Ci tego zaoferować.

Nie mów o kulisach odejścia z poprzedniej pracy i nie narzekaj na dawnych pracodawców. Skup się tylko na pozytywach!

3. Jakie są Pana/Pani mocne strony?

To pytanie daje szansę na przedstawienie swoich zalet, istotnych z punktu widzenia wakującego stanowiska pracy. Możesz tutaj wymienić swoje doświadczenie zawodowe, kwalifikacje, umiejętności oraz zainteresowania, eksponując przede wszystkim te, które mogą być przydatne na stanowisku, na które aplikujesz.

4. Jakie są Pana/Pani słabe strony?

Prawidłową odpowiedzią na zadane pytanie jest: „Nie mam takich wad, które miałyby w istotny wpływ na jakość wykonywania tej pracy”. „Nie mam wad, które przeszkodziłyby mi być dobrym pracownikiem”. Można też wymienić takie swoje przymioty jak: dokładność, skrupulatność, dociekliwość, drobiazgowość, które to z punktu widzenia pracodawcy stanowią jednak Twoje zalety.

5. Co motywuje Pana/Pani do pracy?
Bardzo ważne jest tu podkreślenie chęci rozwoju zawodowego. Podkreśl to i pokaż też, że potrafisz wykonywać zadania samodzielnie z zadowoleniem i entuzjazmem. Możesz wspomnieć, że motywują Cię nowe wyzwania i ambitne zadania. Może motywować Cię sukces i uznanie przy realizowanych projektach. Pamiętaj przy tym, że Twoja odpowiedź powinna być spójna z pozostałymi wypowiedziami.

6. Czy może Pan/Pani opowiedzieć nam o sobie coś więcej?

Powinieneś(aś) umieć opowiedzieć o sobie w kilku treściwych i zwięzłych zdaniach. Kandydaci świadomi własnej wartości potrafią to zrobić i zainteresować innych swoją osobą.

Najlepiej poruszaj się w tematach swojej kariery zawodowej, w osiągnięciach zawodowych, krótkiej historii ze swojego życia (np. gdzie się wychowałeś, uczyłeś(aś) itp.), czy opowiedz o dotychczasowych zadaniach i obowiązkach na zajmowanych poprzednio stanowiskach pracy. Możesz również wspomnieć o swoim zainteresowaniach czy hobby, dobrze gdy korespondują one z nową pracą. Najlepiej przećwicz odpowiedź na to pytanie z kimś znajomym i poproś o szczerą opinię dotycząca tego, jak się prezentujesz.

7. Na czym polegała Pan/Pani poprzednia praca?

Tym pytaniem sprawdza się na ogół, jak odpowiedzialne stanowisko sprawowałeś(aś) w poprzednim miejscu pracy i czy ma ono związek z tym, o które aktualnie się ubiegasz.

Udzielając odpowiedzi, jeśli to możliwe pokaż te związki. Eksponując swoje zadania i obowiązki zawodowe, podkreśl szczególnie te, które mogą mieć znaczenie w pracy, o którą się obecnie ubiegasz. Jeśli nie, to podziel się tym, co należało do Twoich obowiązków oraz opowiedz o zdobytym doświadczeniu. Przedstaw zadania jakie wykonywałeś na poprzednim stanowisku, wymaganą wiedzę i umiejętności, powiedz za co byłeś(aś) odpowiedzialny(a), czy miałeś(aś) do czynienia z ludźmi, jak długo pracowałeś(aś) na tym stanowisku, czy awansowałeś(aś) w tym okresie. Wskaż też, to co udało Ci się osiągnąć i nabyć dzięki poprzedniej pracy.

8. Jakie są Pana/Pani cele i plany zawodowe na przyszłość?

To pytanie ma upewnić pracodawcę bądź osobę rekrutującą, że za kilka miesięcy, po otrzymaniu pracy, nie rzucisz jej i że jesteś odpowiedzialny(a) i świadomy(a) nowych wyzwań oraz nie podejmujesz pochopnych decyzji.

Pomyśl o swoim życiu zawodowym jak o swoistej drodze, która prowadzi Cię do pracy idealnej, czy też osiągnięcia założonego celu zawodowego. Rozważ, co chcesz robić za następne 5, 10 i więcej lat. Stwórz plan swojego rozwoju. Jeżeli masz już „mapę kariery”, możesz opowiedzieć o niej nawiązując do stanowiska pracy, o które się starasz. Plany na przyszłość powiąż z firmą, w której ubiegasz się o pracę. Jeżeli zaczynasz pracę z jasno określoną wizją, będziesz wytrwale dążyć do wytyczonego celu i staniesz się bardziej zmotywowany(a) do pracy. (W tym pytaniu pracodawca sprawdza realność i spójność Twoich celów zawodowych).

9. Kiedy Pan/Pani może rozpocząć pracę?

Odpowiedz szybko i bez zastanawiania się: „Od zaraz”, „Jak najszybciej, jak tylko to jest możliwe”, albo „W każdej chwili”. Czas na omawianie szczegółów nastąpi wtedy, gdy już zostaniesz zakwalifikowany do pracy. (Zawsze możesz porozmawiać z pracodawcą i postarać się o ustalenie takiego terminu rozpoczęcia pracy, który również Tobie odpowiada).

Niezbyt dobrze będziesz oceniany, jeśli dopiero teraz, podczas rozmowy zaczniesz się nad tym zastanawiać, czy przypominać sobie jakie masz jeszcze zobowiązania.

10. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana/Panią?

To pytanie ma sprawdzić Twoją pewność siebie, spójność i płynność odpowiedzi oraz wiarę we własne umiejętności.

Bądź gotowy do udzielenia szybkiej odpowiedzi - jeśli Ty sam sprawisz(asz) wrażenie, że nie wiesz, dlaczego powinieneś(aś) dostać tę pracę, nie sądź, że będzie wiedział to Twój rozmówca. Wspomnij jeszcze raz o swoich zaletach. Odwołaj się tu do: swoich kompetencji, kwalifikacji, posiadanego doświadczenia, swoich zainteresowań i hobby oraz przekonaj rozmówcę, że jesteś: efektywny, pracowity, kreatywny, godny zaufania i że można na Tobie polegać oraz, że będziesz w stanie wykonać nie tylko powierzone ci zadania, ale też stać cię i na więcej.

11. Co sądził o Panu/Pani poprzedni pracodawca?

Staraj się podać konkretne przykłady na to, że Twoja praca była doceniana, np.: zawsze twierdzono, że pracujesz wydajnie, można było na Tobie polegać, zawsze byłeś kompetentny, punktualny, zdyscyplinowany itp.

(Najlepiej by było przedstawić referencje od swojego poprzedniego pracodawcy. Jeśli ich nie masz, zasugeruj, że w każdej chwili możesz je uzyskać i dostarczyć).

Pamiętaj! Nigdy nie krytykuj swoich poprzednich pracodawców i nie mów źle o poprzednim miejscu pracy. Twój rozmówca może nabrać obaw, że w przyszłości będziesz krytykować również i jego i firmę.

12. Jakie są Pana/Pani największe osiągnięcie zawodowe?

Jest to przykład pytania, które sprawdza, czy znasz swoją wartość. Pamiętaj, że mówienie o osiągnięciach, z których jesteś dumny nie jest wcale chwaleniem się.

Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani. Pracodawca szuka dokładnie takich kandydatów. Koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź na to pytanie. Poprzyj ją konkretnymi przykładami. Najlepiej, jeśli Twój sukces i doświadczenie mogą się okazać przydatne na stanowisku, na które właśnie aplikujesz. Wspomnij o: projektach w których uczestniczyłeś, nagrodach, usprawnieniach, awansach, pieniądzach zarobionych na rzecz  firmy, pozyskanych klientach, przeprowadzonych kampaniach oraz o wszystkim, co może Ci pomóc pokazać się w pozytywnym świetle.

13. Jaką chciałby Pan/ Pani otrzymywać pensję?

Może okazać się, że przyszłe zarobki są sztywno ustalone, czasami mogą być jednak przedmiotem negocjacji. Problem, jaki musisz tu rozwiązać polega na tym, że jeśli zażądasz zbyt dużo - nie dostaniesz pracy, zażądasz zbyt mało - pracę być może dostaniesz, ale będziesz źle opłacany i niedowartościowany. Jeśli to możliwe zorientuj się, jak opłacane są osoby wykonujące taką samą lub podobną pracę, będziesz miał(a) wówczas lepsze podstawy do negocjacji. Przygotuj też sobie pewne „widełki”, czyli zakres od – do. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że trafisz w stawkę, którą zaproponuje Ci pracodawca. W razie takiej potrzeby, łatwiej będzie Ci negocjować pensję.

14. Czy ma Pan/Pani do nas jakieś pytania?

Twoje pytania nie mogą być powtórzeniem tego, co było tematem rozmowy. Jeśli tak się stanie, wyjdziesz na osobę nieuważną, chaotyczną lub niepotrafiącą się skupić. Pytania powinny dotyczyć tego co Cię interesuje, np. zakres zadań, obowiązków i odpowiedzialności na przyszłym stanowisku pracy.

Pamiętaj też, że często jest to pytanie retoryczne. Jeśli Twój rozmówca właściwie prowadził rozmowę kwalifikacyjną to, powinieneś(aś) już wiedzieć na temat pracy wszystko, a zwłaszcza to co jest Ci niezbędne. W takim przypadku wystarczy krótka odpowiedź: „Nie, dziękuję. Powiedział mi pan wszystko, co chciałem(am) wiedzieć.”

Na koniec zapamiętaj!

1. Rozmowa kwalifikacyjna jest szczególną formą rozmowy. Uważa się, że pytania powinny zajmować 20% czasu rozmowy, a odpowiedzi 80%. W praktyce zdarza się, że pracodawca zazwyczaj mówi więcej niż kandydat. Wiedząc o tym, powinieneś(aś) tak odpowiadać i ewentualnie o ile to możliwe pokierować rozmową, by powiedzieć o sobie jak najwięcej.

2. Unikaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej udzielania krótkich odpowiedzi: „tak” lub „nie”. Wówczas nie dajesz sobie żadnych szans na pełną autoprezentację swojej osoby i tym samym przekonania pracodawcy, ze to właśnie Ty jesteś najlepszy(a) spośród ogółu kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Umiejętnie „sprzedawaj się”. Krótkie odpowiedzi powodują ponadto, że rozmowa zamiast być dialogiem zamienia się w przesłuchanie.

3. Przygotowując się do udzielenia odpowiedzi na typowe pytania zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej na pewno wypadniesz znacznie lepiej i zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pracy. Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną poważnie - może się ona stać nie tylko przysłowiową przepustką do podjęcia wymarzonej pracy ale też może stanowić istotne ogniwo Twojej kariery  zawodowej.

4. Podczas rozmowy mogą paść pytania zarówno tradycyjne, a więc te zawsze zadawane, jak i mało związane z pracą. Przygotowanie odpowiedzi na każde potencjalne pytanie jest po prostu niemożliwe. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, jak trudne padną pytania, czy jak nie typowe będzie zachowanie pracodawcy, należy kierować się rozwagą, spokojem i świadomością własnej wartości i godności.

Powodzenia!

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na stronie wumed.edu.pl, oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na Państwa urządzeniach. Pliki cookies możecie Państwo sprawdzić za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptujecie Państwo stosowanie plików cookies. Więcej informacji w zakładce OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.
rozmiar tekstu
kolory strony