Ekonomia społeczna - inspiracja i nowe możliwości

Jeśli jesteś studentem i zastanawiasz się nad ścieżką kariery, praktyką lub stażem, a może tematem pracy magisterskiej lub dyplomowej - koniecznie przeczytaj ten artykuł… Zajmie Ci to dosłownie kilka minut.

Na początek - pytanie. Czy wiesz, co to jest ekonomia społeczna? Czy kiedykolwiek zetknąłeś się z takim pojęciem? Nie? To posłuchaj, spróbujemy Ci to wyjaśnić - najprościej, jak umiemy.

Ekonomia społeczna to nic innego jak biznes, czyli działalność gospodarcza. Jednak to, co ją odróżnia od typowej działalności gospodarczej to cel! Ekonomia społeczna tworzy bowiem miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz sprzyja rozwojowi lokalnemu. Ekonomię społeczną tworzą tzw. podmioty ekonomii społecznej czyli różnego rodzaju przedsiębiorstwa społeczne, fundacje i stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej oraz warsztaty terapii zajęciowej, których podstawowym celem jest intensyfikowanie korzyści społecznych poprzez przywracanie godności i niezależności ekonomicznej ludziom wykluczonym społecznie, dostarczanie wysokiej jakości usług publicznych oraz działanie na rzecz rozwoju lokalnego. Krótko mówiąc, jest to taka forma aktywności, która służy integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną. Klientem ekonomii społecznej mogą być osoby bezrobotne, wychodzące z kryzysu bezdomności, penitencjariusze zakładów karnych, osoby z niepełnosprawnościami, czy też zwyczajnie te, które w związku z trudną sytuacją w jakiej się znalazły, nie radzą sobie w normalnym życiu. To właśnie do takich ludzi wyciąga „rękę” ekonomia społeczna, bo dla niej liczą się przede wszystkim LUDZIE!

Jeśli chciałbyś pomóc i widzisz się w roli człowieka, który patrzy dalej niż czubek własnego nosa, to praca w ekonomii społecznej jest właśnie dla Ciebie. Nie obiecujemy Ci, że będzie łatwo, ale wierz nam, to coś więcej niż tylko satysfakcja zawodowa. To pomysł na życie, na przywracanie ludziom wiary w siebie, na zrobienie czegoś dobrego dla Twojego otoczenia i środowiska.

Jakie mamy możliwości dla studenta?

Po pierwsze: praktyki i staże w podmiotach ekonomii społecznej czyli pierwszy krok do rozpoczęcia kariery zawodowej. Same studia z reguły nie wystarczają już do zdobycia dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, ponieważ pracodawcy coraz częściej oczekują od młodych osób doświadczenia zawodowego. Praktyki i staże w przedsiębiorstwach społecznych to doskonała okazja do rewizji swoich celów zawodowych, zdobycia feedback-u na temat własnych mocnych stron oraz obszarów wymagających rozwoju.

Po drugie: prace licencjackie, magisterskie lub podyplomowe, których tematy mogą dotykać  obszarów ekonomii społecznej. Jej wpływu na gospodarkę czy też rozwoju i funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej. Ekspertyzy i badania naukowe, których wyniki mogą przyczynić się do rozwoju tej dyscypliny społecznej, wypracowania nowych rozwiązań lub nawet rewolucyjnych zmian w tej dziedzinie.

Po trzecie: własny biznes. Założenie własnego przedsiębiorstwa społecznego może być ciekawą alternatywą ścieżki kariery zawodowej.

Po czwarte: wolontariat, jeśli masz duszę społecznika, lubisz pomagać innym, to może warto podjąć wolontariat w branży, która Cię interesuje? Wolontariat, czyli współpraca z jakaś organizacją, za którą nie otrzymujesz pieniędzy, ale może to być świetna okazja do zdobycia cennego doświadczenia, wiedzy oraz sprawdzenia swoich umiejętności.

Zainteresował Cię ten temat, potrzebujesz więcej informacji? Dzwoń, pisz do:

Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (Wydział Ekonomii Społecznej)

Kontakt:

Więcej nt. ekonomii społecznej:

https://mcps.com.pl/ekonomia-spoleczna; https://www.facebook.com/ekonomiaspolecznanamazowszu;