Informacja na temat Mazowieckiego rynku pracy w styczniu 2021

Liczba osób bezrobotnych i stopa bezrobocia

W styczniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 151 145osób bezrobotnych, to jest o 4 770 osób więcej niż w poprzednim miesiącu oraz o 21031osób więcej niż w styczniu 2020roku. Kobiety stanowiły 50,5% osób bezrobotnych.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w ciągu miesiąca zwiększyła się o 0,1 pkt. proc. i wynosi 5,3%. (Najniższa stopa bezrobocia w kraju wystąpiła w województwach wielkopolskim (3,9%) oraz śląskim (5,1%). Wartość stopy bezrobocia dla kraju zwiększyła się o 0,3 pkt. proc.).

Napływ i odpływ osób bezrobotnych

W styczniu napływ osób bezrobotnych był większy od odpływu.

W urzędach pracy województwa  mazowieckiego zarejestrowało się 13 778 osób bezrobotnych, tj. o 862 osoby(6,7%) więcej niż miesiąc wcześniej.

Zwiększyła się liczba osób bezrobotnych rejestrujących się po raz pierwszy o 851 osób, tj. 35,1%, liczba osób rejestrujących się po raz kolejny zwiększyła się o 11 osób, tj.0,1%.

Z ewidencji wyłączono 9 008 osób, tj. o 1 655 osób (o 15,5%) mniej niż w poprzednim miesiącu.

Najwięcej wyrejestrowań z ewidencji dokonano z powodu:

• podjęcia pracy – 5 913osób – 65,6% odpływu z bezrobocia;
  • niepotwierdzenie gotowości do pracy – 840osób – 9,3% odpływu z bezrobocia;
  • dobrowolnej rezygnacji ze statusu bezrobotnego – 402osoby – 4,5% odpływu z bezrobocia;
  • osiągnięcia wieku emerytalnego – 360osób – 4,0% odpływu z bezrobocia;
  • rozpoczęcia stażu – 181osób – 2,0% odpływu z bezrobocia.

Sytuacja w powiatach

Na Mazowszu występuje duże terytorialne zróżnicowanie stopy bezrobocia, z najniższym udziałem osób bezrobotnych w Warszawie (1,9%) oraz ponad 13 krotnie wyższym w powiecie szydłowieckim (25,3%).

Poza Warszawą (1,9%) najniższa stopa bezrobocia występuje w powiatach: warszawskim zachodnim (2,4%) oraz grójeckim (2,7%).

W styczniu 2021 r. w porównaniu do grudnia 2020 r. stopa bezrobocia zwiększyła się w 39 powiatach województwa mazowieckiego a w 3 pozostała na tym samym poziomie.

Od stycznia ubiegłego roku wzrost stopy bezrobocia zaobserwowano w 40 powiatach a w 2 spadek. Największy wzrost odnotowano w powiatach: legionowskim (o1,9 pkt. proc.) oraz gostynińskim i wołomińskim (po 1,7 pkt. proc.). Spadek wystąpił w powiatach przysuskim (o 1,0 pkt. proc.) i żuromiński (o 0,2 pkt. proc.)

Osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy

Dane statystyczne dotyczące osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy uległy nieznacznym zmianom w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Osoby te stanowiły 81,3% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w województwie.

Znaczna część z nich to osoby długotrwale bezrobotne (64,8%) oraz osoby powyżej 50 lat (32,0%), jak również przed 30 roku życia (29,9%).

W porównaniu do poprzedniego miesiąca nieznacznie zmienił się udział bezrobotnych, którzy posiadają co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 r.ż. (0,2%) oraz osób niepełnosprawnych (5,2%)

Zwolnienia grupowe

W styczniu 2021r. zamiar zwolnienia pracowników zgłosiło 12 pracodawców (o5więcej niż w poprzednim miesiącu) planujących zwolnić 1 072 osoby(o 1 214 osoby mniej niż w poprzednim  miesiącu).

Zwolnień dokonało 21 pracodawców, a redukcją zatrudnienia zostało objętych598 osób (o 155 osób mniej niż w poprzednim miesiącu).

Firmy dokonujące zwolnień pracowników działają w branżach m.in.: działalność finansowa i ubezpieczeniowa; handel hurtowy i detaliczny; działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi

Wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowe

W styczniu pracodawcy zgłosili do mazowieckich urzędów pracy 13 732wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej, tj. o 2 716 (24,7%) miejsc więcej niż w poprzednim miesiącu. Większość zgłoszonych miejsc pracy to oferty pracy niesubsydiowanej (12 299 miejsca; 89,6%). Miejsc pracy subsydiowanej było o 902  więcej niż w poprzednim miesiącu.

Uwaga:

Osoby zainteresowane szerszą informacją na temat Mazowieckiego rynku pracy w styczniu 2021 znajdą ją w następującym linku:

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami poświęconymi sytuacji na Mazowieckiego rynku pracy a zamieszczonymi w następujących linkach:

Powyższy tekst stanowi przedruk wybranych fragmentów „Informacji na temat Mazowieckiego rynku pracy w styczniu 2021” opracowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
Pełen tekst zamieszczony jest pod linkiem:  informacja na temat Mazowieckiego rynku pracy w styczniu 2021 r http://obserwatorium.mazowsze.pl/pliki/files/statystyki/2021/styczen_2021.pdf