Krótka charakterystyka mazowieckiego rynku pracy

Ogólna liczba pracujących na Mazowszu, według zawodów, sektorów i wielkości jednostek na koniec IV kwartału 2018 r. wyniosła – 2 771,7 tys. osób (w tym z sektora publicznego 686,2 tys. osób, natomiast prywatnego2 085,5 tys. osób). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w listopadzie 6454 zł i zmniejszyło się o 3,5 proc. w skali miesiąca. Zmniejszyło się również miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw liczone dla całego województwa (o 2,8 proc.) – wyniosło 6098 zł i było przeciętnie o 356 zł niższe niż w stolicy.

W okresie styczeń – grudzień 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej osób zatrudnionych było w:

• handlu;
  • naprawie pojazdów samochodowych (przeciętnie 333,5 tys. osób),
  • przetwórstwie przemysłowym (324,2 tys.)
  • transporcie i gospodarce magazynowej (263,8 tys.); ich łączny udział stanowił 61,4% ogólnej liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw.

Ogólna liczba pracujących według zawodów, sektorów i wielkości jednostek w Polsce na koniec IV kwartału 2018 r. wynosiła – 12 820,7 tys. osób (w tym z sektora publicznego 3272,8 osób, natomiast z prywatnego 9 547,3 osób).

Największą liczbę pracujących zaobserwowano w następujących grupach zawodów tj.:

• specjaliści – 702,2 tys. osób (w tym 304,8 tys. osób w sektorze publicznym i 397,4 tys. osób w sektorze prywatnym),
  • pracownicy usług i sprzedawcy – 446,7 tys. osób (w tym 35,1 tys. osób w sektorze publicznym i 411,7 tys. osób w sektorze prywatnym),
  • pracownicy biurowi – 435,2 tys. osób (w tym 126,3 tys. osób w sektorze publicznym i 308,9 tys. osób w sektorze prywatnym).

Najniższą liczbę pracujących według zawodów na koniec IV kwartału 2018 r. odnotowano w zawodach: rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy – 1,8 tys. osób (w tym 0,7 tys. osób w sektorze publicznym i 1,1 tys. osób w sektorze prywatnym).

Bezrobocie w grudniu 2019r  w Warszawie i na Mazowszu bez zmian. Stopa bezrobocia w Warszawie i w województwie mazowieckim w grudniu 2019r  bez zmian. Utrzymała się w mieście na poziomie z października – 1,3 proc. Obniżyła się natomiast o 0,2 punktów proc. w skali roku.

W końcu listopada 2019r liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 18 tys., a w województwie 122 tys. i zmniejszyła się odpowiednio o 11 proc. i o 10 proc. w skali roku. Do warszawskich urzędów pracy zgłoszono w listopadzie 3 tys. ofert pracy (mniej o 15 proc. niż przed rokiem i o 13 proc. niż przed miesiącem). W województwie mazowieckim natomiast 12 tys. (mniej o 25 proc. niż przed rokiem i o 16 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca).

W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało w stolicy 11 bezrobotnych, podczas gdy w województwie mazowieckim 15.

Województwo mazowieckie jest największym eksporterem i importerem w kraju. Eksportuje między innymi: maszyny, urządzenia, sprzęt elektryczny i elektrotechniczny, sprzęt transportowy, metale oraz wyroby z metalu. W imporcie dominują dobra zaopatrzeniowe. Na koniec grudnia 2018 r. w województwie mazowieckim zarejestrowanych było 816 423 podmiotów gospodarczych (18,7% zarejestrowanych w Polsce), w tym 53,1 % z nich funkcjonowało w Warszawie.

Najwięcej podmiotów zajmowało się: handlem, naprawą pojazdów samochodowych (22,7% ogółu podmiotów), działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (14,8% ogółu podmiotów), budownictwem (9,7% ogółu podmiotów) oraz przemysłem (7,8% ogółu podmiotów).

Województwo mazowieckie położone jest w środkowo-wschodniej części Polski. Mazowsze ma 35 558 km2 powierzchni (11,4% obszaru kraju), na której mieszka ok. 5403,4 tys. osób (14,1% ludności Polski), w tym 52,2% populacji stanowią kobiety.  Największym miastem regionu jest Warszawa, jako stolica kraju obejmuje prawie 32,9% ogółu ludności województwa, tj. 1 778 tys. osób. Na Mazowszu ważną rolę pełnią również ośrodki subregionalne: Radom, Płock, Siedlce, Ostrołęka i Ciechanów. Stopień urbanizacji województwa jest wysoki i wynosił 64,4%, gdzie w skali kraju kształtował się na poziomie 61,1%.

Źródło: https://ec.europa.eu/eures/main. Urząd Statystyczny w Warszawie