WUMed | 17 listopada - Międzynarodowy Dzień Studenta!
15 listopada 2018
Aktualności

Niewiele osób wie, że 17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Studenta. A nie jest to nowe święto - zostało ustanowione już w 1941 roku, obchodzone jest w blisko 70 krajach świata.

Jak to się zaczęło?

Początki Międzynarodowego Dnia Studenta wiążą się z wydarzeniami, które miały miejsce w październiku 1939 roku w Czechach. W Europie trwał już konflikt, który później miał zostać nazwany II wojną światową. 28 października prascy studenci medycyny zorganizowali demonstrację z okazji obchodów 21 rocznicy niepodległości Czechosłowacji. Okupowana przez nazistowskie Niemcy stolica Czech była wtedy niebezpiecznym miejscem na głoszenie takich haseł. Jednak studenci odważnie ruszyli ulicami, przeradzając marsz w antynazistowską manifestację. Podczas jej tłumienia postrzelony został Jan Opletal - student, który zmarł dwa tygodnie później, mimo operacji i opieki lekarskiej.
Na pamiątkę tych wydarzeń International Students Council w 1941 roku ogłosił 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

Międzynarodowy Dzień Studenta | PWSBiAMiędzynarodowy Dzień Studenta w Polsce

Studenci często twierdzą, że studia są dobrym etapem przejściowym między dzieciństwem a dorosłością. Dopiero na studiach można sprawdzić swoje umiejętności oraz odpowiedzialność.

A co sami studenci sądzą o studiach?

Martyna: "Jeśli ktoś jest na tyle odważny, żeby wybrać kierunek, którym naprawdę się interesuje, to studia mogą stać się najwartościowszym czasem spełnienia się, pogłębiania wiedzy i umiejętności. Ja się odważyłam pójść na studia, o których mówi się że są "mało dochodowe", ale uważam że podjęłam najlepsza decyzję, bo nie meczę się podczas nauki, traktuję to jako swoje hobby. Poznaję różne punkty widzenia i jak dobrze pójdzie, no i będę miała trochę szczęścia, to moja praca będzie jednocześnie moją pasją, sposobem zarabiania pieniędzy i rozwijania się".

Oliwer: "Na pewno studia są przedłużeniem młodości i sposobem na odwlekanie w czasie rozpoczęcia kompletnie samodzielnego życia. A poza tym są okazją do zdobycia wiedzy z konkretnej dziedziny. "

Daria: " Zarówno kiedyś , jak i teraz są osoby, które chcą coś w życiu osiągnąć, chcą się uczyć, chcą spełniać poprzez naukę swoje marzenia i życiowe plany. (…) Chciałabym podkreślić, że słowo student jest niestety różnie odbierane przez nas samych i naszych rówieśników… (…) Obowiązkiem naszym jest dbać o to, aby określenie student nie kojarzyło się innym tylko i wyłącznie z łatwym, prostym i beztroskim życiem bez żadnych obowiązków. Zróbmy coś więcej! Zapiszmy się na wolontariat, odwiedzajmy placówki dla osób potrzebujących. Niech inni zobaczą, że Student dobrze wykorzystuje swój wolny czas. Udowodnijmy, że student to ktoś, kto może być dumny z tego, że nim jest. Dążmy do tego, aby móc z dumą świętować
17 listopada „MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STUDENTA”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta
życzymy Wam drodzy Studenci, aby czas studiów był czasem twórczych i inspirujących działań, zdobywania wiedzy i rozwijania pasji

Władze Uczelni

Szpital Czerniakowski Sp. z o. o.

Opiekuńczo-Lecznicze Sp. z o.o.