WUMed | Queen Silvia Nursing Award
20 marca 2019
Wydarzenia

W dniu 19. marca uczestniczyliśmy w ceremonii wręczenia nagrody Queen Silvia Nursing Award laureatce Paulinie Pergoł - studentce I roku studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. Nagrodę wręczył Paulinie Ambasador Szwecji - Stefan Gullgren.

Naszą uczelnię oraz Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe reprezentowała dr hab. Joanna Jasińska.

Nie tylko Paulina odebrała dziś swoją nagrodę. W Ambasadzie Szwecji podczas uroczystości nastąpiło wręczenie dodatkowych wyróżnień, po raz pierwszy przyznanych w konkursie Queen Silvia Nursing Award.

Dodatkowe wyróżnienia otrzymali:

• Anna Kołodziej - absolwentka CM Uniwersytet Jagielloński, obecnie w trakcie specjalizacji. Dodatkowe wyróżnienie wręczone zostało przez Pana Patryka Sucharda, Public & Regulatory Affairs Manager Health and Medical Solutions z firmy Essity Poland, za pomysł konkursowy zakładający stworzenie przeciwodleżynowych materiałów chłonnych dla osób starszych.
  • Daniel Górnowicz - student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Pomysłem finałowym Daniela, był "Integrator". Dodatkowe wyróżnienie wręczone zostało przez Panią Zofię Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Posłuchajcie krótkiego przemówienia Daniela, w którym opowiada o swoim wyróżnionym pomyśle.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Nagroda QUEEN SILVIA NURSING AWARD - to wyjątkowe stypendium dla pragnących sprostać wyzwaniom, jakie stawia praca w opiece zdrowotnej – szczególnie opieka nad osobami starszymi.

Zwycięski projekt Pauliny Pergoł „Listy do przyjaciela”, polegający na systematycznej wymianie korespondencji między wolontariuszami, a pensjonariuszami Domów Seniora, ma na celu poprawę kondycji psychicznej osób starszych, bez sięgania po środki farmakologiczne. Starsze, samotne osoby będą mogły dzięki temu poczuć się dla kogoś ważne.

O stypendium ubiegać się mogą studenci pielęgniarstwa oraz osoby będące w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej. Nagroda to stypendium w wysokości 25 000zł oraz staż, podczas którego laureat będzie miał możliwość poznać różne modele opieki w organizacjach partnerskich konkursu.

Nagroda została ustanowiona w 2013 r. przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii. Stypendium jest przyznawane co roku i obecnie ubiegać się o nie mogą kandydaci ze Szwecji, Finlandii, Polski oraz Niemiec.

O NAGRODZIE

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii, ustanowiona jako prezent dla królowej Sylwii na jej 70. Urodziny 23 grudnia 2013 r., ma na celu stworzenie warunków dla trwałych, pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej oraz w szczególności w opiece and osobami starszymi.

Po raz pierwszy Królowa Sylwia wręczyła nagrodę podczas królewskiego Dnia Inspiracji (Silviahemmets Stora Inspirationsdag) w 2014 r.

MISJA

Stypendium ma na celu sprostanie jednemu z największych wyzwań przyszłości dzięki przedstawieniu pomysłów i umiejętności, które przyczynią się do zapewniania dobrej i trwałej opieki osobom starszym. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest przyciąganie osób z odpowiednimi umiejętnościami, które staną się wykwalifikowanymi absolwentami kierunków studiów o ogromnym znaczeniu dla opieki zdrowotnej.

CEL

Gwałtownie starzejące się społeczeństwo to jedno z największych dziś wyzwań w skali globalnej. Stypendium ma na celu odpowiedzieć na to wyzwanie poprzez generowanie innowacyjnych pomysłów dotyczących opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Dalszymi celami są:

1. Uświadamianie znaczenia i podniesienie atrakcyjności studiów pielęgniarskich, a także możliwości zawodowych w tej dziedzinie.
  2. Stymulowanie wymiany pomysłów oraz dialogu w zakresie możliwości rozwoju opieki i usług dla osób starszych.